Eski Çocuk Oyunları Teknolojiye Yenildi

Siverek'te geleneksel çocuk oyunları her geçen gün unutulmaya yüz tutmuş durumda.

Eski Çocuk Oyunları Teknolojiye Yenildi


 

 Çocuk oyunları daha çok eski kurulu bulunan mahallelerde çok az sayıda çocuk tarafından oynansa da gelişen teknoloji ve çok katlı apartmanların çoğalmasıyla bir zamanlar Siverek Sokaklarında (küçelerinde) yankılanan çocuk sesleri çok katlı binaların odalarına hapis edildi. Benden gelişimine katkı sunan birçok oyun bilgisayara ve benzeri elektronik oyunlara hapis edilerek çocuklar hantallaştı.

İpe basmadan atlamak, yakalanmadan duvarı sobelemek veya üstü üste dizili 9 taşın hepsini yere serebilmek bir hünerdi.

İnsanoğlu dünya üzerinde var olduğundan beri, evlerin önü, sokaklar, bahçeler çocukların oyun oynarken attıkları sevinç çığlıklarıyla doluydu. Çocuklar koşarlar, atlarlar, zıplarlar, uzun bir değneği at yaparlar, taşları üst üste yığarlar, ağaçların arkasına veya duvar diplerine saklanarak oyunlar oynarlardı.

Artık sokaklar ıssız... Çünkü oyun çağındaki çocuklar evlere tıkılmış, bilgisayarın veya televizyon ekranının karşısında, kola içip, tost yiyerek şişmanlamaktalar... Çocukların boş bıraktığı sokaklara ise, babaları veya komşuları otomobillerini park etmişler.

Eskiden sokaktan geçerken top oynayan çocukların vurduğu top yüzümüze gelmesin isterdik, şimdiyse, sokaklarda park etmiş arabaların arasında yol bulabilirsek yürüyebiliyoruz. Ah, nerede o eski oyunlar" diye söze başlar anneanne, babaanne ve dedeler oyunları anlatırken torunlarına… Yeni nesil çocukların ne kadar şanslı olduklarını ama yine de o eski oyunların nasıl kendilerini mutlu ettiklerinden bahsederler. Çivi, seksek, misket, dokuztaş, körebe, uzuneşek, lastik, yakar top oyunu…

Siverek'te çocuk oyunlarından bazıları

Siverek'te oynanan çocuk oyunlarının çoğunda, oyuna önce başlama kuralı şöyledir.

Oyuncular haydi başlayalım, dedikleri anda peşıngem (birinciyem), dukem (ikinciyem), kankir (sona kalan ) zaten kankir (sonuncu) olur. Diye bağırırlar. İlk önce peşıng diyen oyuncu birinci olur. Dikem diyen ikinci, kankir diyen de sonuncu olur.

Ayrıca iki kişi veya takim arasında oyuna başlamadan önce kimin başlayacağını tespit etmek için bir başka yol; küçük bir tas alınır, bir tarafı tükürükle ıslatılır diğer tarafı kuru kalır.

Biri taşı elinde saklayarak tutup diğer oyunculara sorar:

Yaş mı Kuru mu?

Oyuncu yas veya kuru der. Tas havaya atılarak oyuna başlama sırası belirlenir. Oyun arasında yorulan veya bir mazereti olan oyuncu şahadet parmağını ağzına alarak ıslatır ve "elim yas " derse oyundan çıkabilir."elim kuru daş" diyinceye kadar oyuna alınmaz.

Oyunu kazanan kişi zafer çiğliği atarak ikinci oyuna başlama hakkini elde ettiğini duyururken karsı tarafı kızdırmaya çalışarak "al bende, killik sende" diye bağırır. Bunlar tüm oyunların genel kuralları olarak herkes tarafından bilinir. Oyunlarda ebe kandırılabilir. Ebe yanlış veya hata yaptığı zaman diğer çocuklar."çanak çömlek patladı" derse ebeliği devam eder.

Siverek'te ki çocuk oyunlarını gelecek kuşaklara aktarmak adına Siverekli araştırmacı yazar Ramazan Özgültek'nin yazdığı kitap Siverek'te bir zamanlar oynana tüm oyunların isimleri ve oynayış biçimleri ayrıntılı bir şekilde yazılmış, ata dedelerinin çocukluğunda hangi oyunları oynandıklarını öğrenmek isteyen yeni nesil bu kitaptan  öğrenebilirler.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER