Dernek Zaza Dilini Yaşatmaya Çalışacak

UNESCO ‘ya göre dünya üzerin de kaybolmakta olan dillerden 18 tanesi Türkiye de bulunuyor. Bu diller arasında Zaza’ca da yer alıyor.

Dernek Zaza Dilini Yaşatmaya Çalışacak

Zaza’ca dilinin koruma ve yayma doğrultusun da birçok il ve ilçede Zaza’ca Dil Kültür ve Tarih Dernekleri kurulmuş. Zaza’ca Dil Kültür ve Tarih Derneği Siverek temsilcisi Mahmut Güzen “ Siverek ‘te çok yaygın olmasına rağmen bu dilin az konuşulmasın da insanların dilini kaybettiğinin farkında değiller. Özellikle şehir dışına üniversite ye giden öğrenciler buraya geri dönmelerine rağmen kendi dillerini konuşmuyorlar. Bu durum dilin kaybolmasını hızlandıran bir süreç haline geliyor” d

Derneğin sadece Zaza’ca kökenlilerden oluşmadığını ve birçok il ve ilçede birçok temsilcinin olduğunu vurgulayan Güzen “Derneğimiz de sadece Zaza’ca dili üzerinde yoğunlaştığımız için Zaza dilini bilmeyenlerin daha çok ilgi duyuyor ve dernek sadece tek bir yerde değil birçok il ve ilçeyi kapsamış durumda “dedi.

Özellikle 2000’li yılardan sonra Zaza’ca dilinin değer kaybettiğini söyleyen Güzen, bu durumu şehir dışına gidenlerden kaynaklandığımı belirtti.  Son olarak kaybolmuş dil olan Zaza’ca dili üzerin de çoğu araştırmacının çalışmalar yaptığını ve araştırmacıların da derneğe üye olduğunu söyledi.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza Sari
Hamza Sari - 8 ay Önce

Allah(cc) razi olsun.
Homa razib.
Haq raji bo.
Xweda razib.
Danke schön.
Thank you.

SIRADAKİ HABER