‘4K Kitap Ve Kahve Evi’ Açıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği projeler kapsamında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde ‘4K Kitap ve Kahve Evi’’ açıldı.

‘4K Kitap Ve Kahve Evi’ Açıldı

Siverek-Der. tarafından gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine imkân sağlamak, sosyal hayatın her alanına etkin katılımlarını artırmak amacıyla yapılan 4K Kitap ve Kahve Evi’nde 3 bin kitabın yer aldığı belirtildi.

4K (Kendim, Kentim, Kültürüm, Kitabım) Kitap Kahve projesi açılış programında konuşan Siverek-Der. Başkanı Sezai Çetin, projenin gençlerin yararına olduğunu ifade etti.

Siverek-Der’in yürüttüğü projeler hakkında bilgi veren Çetin, şunları söyledi: “Şunu biliyoruz ki ‘‘Gençlik kimdeyse gelecek de onundur.’’ düsturuyla hareket edilmediği zaman geleceğimiz olan gençler; vatanına ve milletine, geçmişine ve kültürüne sahip çıkamayacaklardır. İstiyoruz ki gençlerimiz hem akademik hem ahlaki alanda, sosyal ve kültürel alanda; anne babasına karşı, vatanına ve milletine hayırlı, milli ve manevi değerlerine bağlı gençler olsun. Yine baktığımızda sosyal medya, gençlerimizi her taraftan kuşatmış durumda; gençler artık odalarından çıkıp dış ortamla bütünleşemiyorlar. Sosyal medya üzerinden kendilerini rahatlıkla ifade eden gençlerimiz; eve gelen misafirlerine merhaba, hoş geldin gibi cümleleri kullanmaktan acizdirler. Sosyal hayatın ne olduğunu bilmez bir duruma düştüklerini görüyoruz.”

Basında gençlerle ilgili her gün şiddet haberleri gördüklerini belirten Çetin, “Gençlerimizin en büyük sorunlarından biri de ciddi bir hedeflerinin olmamasıdır. Ne yazık ki gün geçmiyor ki gazete ve televizyonlarda gençler arasında yaşanan şiddet haberleri duyulmasın. Bunları gördükten sonra biz büyüklerin, gençlerimizin sorunları için çözüm yollarına başvurması ve elimizi taşın altına koymamız gerekmektedir. Öyle gençler yetiştirmeliyiz ki 19 yaşında peygamberin ordusuna komutanlık yapabilen ünlü sahabe Usame b. Zeyd gibi, 21 yaşında İstanbul’u fethederek çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet gibi şahsiyetler yetişsin. İçinde olduğumuz duruma baktığımızda anlıyoruz ki işimiz vaktimizden daha çoktur. Gençlerimizi güzel ahlakla ahlaklandırma sorumluluğumuz vardır. Siverek-Der olarak gençlerimizi önemsediğimizden dolayı böyle bir proje geliştirdik. Allah izin verirse proje kapsamında yapacaklarımızı özetle sizlere sunmak istiyorum.” diye konuştu.

Katılımcılara projenin içeriği konusunda bilgi veren dernek başkanı Sezai Çetin, şu ifadeleri kullandı: “4K (kendim, kentim, kültürüm, kitabım) Projesi kapsamında; kültürüm ve sanat başlığı altında; Okullarda Değerler eğitimi seminerleri, Aliya izzetbegoviç, Tarık bin Ziyad, şeyh Ahmet Yasin gibi tarihi şahsiyetlerin hayatlarını anlatan seminerler düzenlenecek. Tarihi şahşiyetlerin hayatlarını anlatan kitaplar hediye edilecektir. Diyarbakır gezisi ve Diyarbakır şehir tiyatrosunda 100 kişiyle gidilip tiyatro izlenecektir. Satranç turnuvası düzenlenecektir. Kitap kahve de her gün 09:00-22:00 saatleri arasında gençlerimize ücretsiz çay ve ikramlar yapılacaktır. Gençlerimizin rahatlıkla ulaşabileceği farklı alanlarda 3000 adet kitabımız bulunmaktadır. Ayrıca Okur-Yazar buluşmaları gerçekleştirilecektir. Ayda bir Kitap analizi ayda bir tanede film kritiği yapılacaktır. 50 tane kız öğrenciyle beraber şehir merkezinde kitap okuma etkinliği düzenlenecektir. Kitap okuyan öğrencilere kitaplar hediye edilecektir. Ayrıca 50 tane kız 50 tane erkek öğrencinin katılımıyla ilçenin mesire alanlarında piknikler düzenlenecektir.”

Açılışa Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Ahmet Öncül, AK Parti Siverek İlçe Başkanı Nedim Lale, STK Temsilcileri, dernek yönetimi ve üyeleri katıldı.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER