Mevlana’nın Güzergahı "Sevgi Yolu" Oluyor

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Mevlana Celaleddin Rumi ve ailesinin, Karaman’dan Konya’ya göç ederken kullandığı güzergahı "Sevgi Yolu" adı altında düzenleyeceklerini söyledi. Uğurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüz yıllar önce Karaman’ın

Mevlana’nın Güzergahı

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Mevlana Celaleddin Rumi ve ailesinin, Karaman’dan Konya’ya göç ederken kullandığı güzergahı "Sevgi Yolu" adı altında düzenleyeceklerini söyledi.

Uğurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüz yıllar önce Karaman’ın Mevlana ve ailesinekucak açtığını belirtti.

Belh’ten çıkıp Karaman’a gelen Mevlana ve ailesinin Karamanoğlulları Beyi ve Karaman halkıtarafından coşkuyla karşılandığını ifade eden Uğurlu, "Karaman’da Mevlana ve ailesi için bir tekke yapılmış. Bu tekkede etraflarına ışık saçmışlar. Mevlana, Karaman’da kaldığı dönemdeevlendi. Karaman’da sevinci de acıyı da tattı. İlk eşi, ağabeyi, gözünün nuru annesi, ilk çocuğuKaraman’da hayata gözlerini yumdu. Bugün hala bu önemli şahsiyetlerin mezarları,Karaman’da Aktekke Camisi’nde bulunmaktadır" dedi.

O dönemde Karaman’dan ünü yayılan Mevlana’nın, Selçuklu sultanının ısrarlı daveti sonucuailesiyle Konya’ya göç etmeye karar verdiklerini vurgulayan Uğurlu, şunları söyledi:

"Karaman Belediyesi olarak yeni bir uygulama ile Mevlana’nın Karaman’dan Konya iline göçünüher sene canlandırıyoruz. Biz temsili olarak uğurluyoruz, Konya ili karşılıyor. Artık bu uğurlamave karşılamalar her sene yapılan resmi kutlamalar içinde yerini aldı. Mevlana ile ilgili yapılanetkinlikler ve kutlamalar Karaman’dan başlıyor. Şimdi başka bir proje hazırladık, Sevgi YoluProjesi."

Proje kapsamında yaptıkları araştırmalarda Mevlana ve ailesinin de içinde bulunduğu kervanın ozamanın şartlarında en güvenli güzergah olarak Karaman, Kılbasan, Dinek köyü, Madenşehrive Çatalhöyük yakınından geçerek Saraçoğlu köyünden bugünkü dergahın bulunduğu yeregeldiklerini anlatan Uğurlu, "Projemizi Avrupa Birliği Bakanlığına sunduk, kabul gördü. Bu senebitiremezsek gelecek sene içinde Karaman’dan Konya’ya, Mevlana’nın mübarek ayaklarının bastığı topraklar üzerinde Sevgi Yolu inşa edilecek" diye konuştu.

-Selçuklu stilinde konaklama yerleri yapılacak-

Proje kapsamında, yol güzergahında Selçuklu dönemindeki kervansaray prensibi çerçevesindekonaklama yerleri yapılacağının altını çizen Uğurlu, "Yolumuz toprak olacak. Bu yolu çamurolmasın diye volkanik bir dağ olan Karadağ’dan elde ettiğimiz kum ile kaplayacağız. Yolkenarlarında bölgeye has ağaçlar olacak" diye konuştu.

Yolun yanında bir de bisiklet yolu yapılacağını belirten Uğurlu, şöyle devam etti:

"Yolun motorlu araçlar tarafından kullanılmaması için önlemler alınacak. Her 36 kilometrede, yani bir kervanın bir günde alabileceği mesafede konaklama tesisleri yapılacak. Bu tesisler yılboyunca yöre halkına da hizmet verecek. Ayrıca 8-10 kilometre aralıklarla dinlenme tesisleriolacak. Dinlenme tesisleri daha pratik, gerektiğinde taşınabilir, bir başka yere kurulabilir şekildedizayn edilecek. Karaman’a Mevlana için gelen Mevlana dostları, annesi ve yakınlarınınmezarını ziyaret ettikten sonra guruplar halinde bu yoldan Mevlana’ya gidebilecek."

Mevlana Sevgi Yolu’nun tamamlanmasıyla temsili uğurlama törenlerini daha görkemli yapacaklarını dile getiren Uğurlu, gerçeği aratmayacak göç merasimindeki kervanda develer, binek hayvanları bulunacağını anlattı.

-Dünyanın en prestijli yollarından biri olacak-

Uğurlu, göçe katılacak Mevlana dostlarının Sevgi Yolu’ndan, Mevlana’nın göç boyuncayaşadıklarını yaşayarak, hissederek Konya’ya ulaşacağına dikkati çekerek, "Konaklamanoktalarında Mevlana sohbetleri yapılacak. Yolun kısa sürede dünyanın en prestijli yollarındanbiri olacağı inancındayım. Dünyadaki tüm Mevlana dostlarının mutlaka Karaman’da, gözünün nuru validesi ve diğer yakınlarının mezarlarını ziyaret etmesi gerekir" dedi.

haber7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER