SEVGİLİNİN CENNET ARKADAŞI

Sevgilinin cennet arkadaşına olan gönlümdeki özlem ve hasretin ateşini bir nebzecik dindirebilmek,  sevgililer sevgilisinin sevgisine mazhar olmuş, yaşarken cennetle müjdelenmiş Hz. Ukkaşe’nın türbesinin bulunduğu beldeye doğru peygamberler şehri Ş.Urfa’dan aşk ve muhabbet yolculuğuma başladım. İstikamet Nurdağı’na 8 km kala bir tepenin zirvesinde yer alan Hz. Ukkaşe türbesiydi.

 

 Ukkaşe hazretleri ile aşk dili gönül lisanı ile muhabbet edebilmenin heyecanı ile virajlı tepenin zirvesinde olan türbenin bulunduğu mahalle doğru adım adım tırmanarak mübareğin bulunduğu mekana varmış oldum içerde namaz kılanlar kuran okuyanlar ellerini rabbine açmış dua ve niyazda bulunan ziyaretçilerin arasına karışarak ziyaretimde bulunuldum 

 Sevgililer sevgilisinin sevgisine mazhar olmuş Hz Ukkaşe kimdir.

Siz okuyucularıma şöyle kısaca anlatmaya çalışayım inşallah. 

 Hz. Ukkaşe sahabelerine en faziletlilerinden olan bir sahabedir. Bedir, Uhut, hendek ve diğer savaşlara peygamberimiz ile birlikte katılımmış özelliklede bedir savaşında çok büyük kahramanlık göstermiştir.

Peygamberimizin; “Kim Cennetteki Arkadaşımı Görmek İsterse Bu Adama Baksın” 

Buyurarak cennete gireceğini müjdelediği sahabetlerdendir.

Peygamberimizden hakkını almayı bahane ederek peygamberimizin peygamberlik nübüvvet mührünü öptüğü rivayet edilen Hz Ukkaşe peygamberlik mührünü gören ve öpen tek sahabedir. Peygamberimiz vefat ettiğinde 44 yaşındaydı.

Türbesi Nurdağı ilçesine 7-8 km kala bir tepenin zirvesinde bulunur. Yolunuz Adana’ya doğru düşerse Gaziantep’i geçtikten sonra Nurdağı ilçesine 8 km kala yolun solundaki küçük yerleşim yerinden sola dönerek 19 km ilerledikten sonra tepedeki zirvede görünen türbeye varmış olursunuz ziyaretinizde bize de hayır dualarınızı beklerim Allah Ziyaretinizi Kabul Eylesin.

YORUM EKLE