SARI YELEKLİLER HAREKETİ

Sarı Yelekliler kurulu düzene güvenini yitirmiş kesimlerden oluşuyor. Sadece hükümet, Ulusal Meclis ve Senato değil, partiler ve sendikalardan ümidini kesmiş endişeli kalabalıklar.

Fransa'nın başkenti pris sokaklarını adeta cehenneme çeviren sarı yeleklier,Fransız hükümetini müzakere masasına oturmak zorunda bırakan gruptur.

Neden sarı yelek?

Nedeni basit; sarı yelek taşımak suç değil, aksine her araçta bulunması zorunlu. Kaza ya da arıza durumlarında reflektör görevi görüyor. Bu bağlamda ise bir nevi "Dikkat İsyan" demek.

Acil durumla bağlantılı olması nedeniyle hem simgesel, hem bulunması kolay. İsyanı başlatanlar da akaryakıt zammına öfkelenen araba sahipleri. İnsanlar katlayıp cep ya da çantalarına koyarak eylem alanına geliyor.

Neden ve nelere isyan?

Fransızlar Avrupa'nın en pahalı petrolünü tüketiyor. Yıl boyunca fiyat artışları yetmezmiş gibi yeni vergi planı bardağı taşırdı.

1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek planla dizele 6,5 sent, benzine 2,9 sent ek vergi binecek. Şu anda akaryakıtta iki türde alınan verginin payı yüzde 60.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen Ocak'tan bu yana dizel 7.60 sent, benzin 3.90 sent zam gördü. (Şu anda dizelin litresi 1.54 euro, benzininki 1.66 euro.)

Fransa hükümeti tarafından uygulanan akaryakıt zamlarını protesto etmek için, ülkeyi adeta savaş alanına çeviren ‘Sarı yelekliler’ adı verilen grup, tüm dünyada adını duyurmayı başardı. Peki Paris sokaklarında yağma yapacak kadar ileri giden ‘Sarı yelekliler’ kim? Onları kim organize ediyor? Bir siyasi partinin güdümünde mi hareket ediyorlar?

Uzmanların değerlendirmelerine göre Sarı yelekliler, herhangi bir siyasi partinin güdümünde olmayıp, tamamen kendi başlarına hareket eden ve temelde Fransız elitini hedef alan gruplardır. İçlerinde hayatında hiç eyleme katılmamış kişilerin de  içinde bulunduğu bu grup, ülke genelinde protestolar yapiyor  ve adeta polis gibi diğer vatandaşlara yasaklar koymaya başlamıştır. En Popüler sosyal medya platformu Facebook üzerinden de örgütlenen eylemciler, kendilerine Facebook sözcüleri bile belirlemişlerdir.Araştırmalara göre Fansızların yüzde 75 i bu eylemcileri destekliyor.

YORUM EKLE