Şanlıurfa’ya Turist Akını

Şanlıurfa’da yaz sezonu başlar başlamaz turizmde canlanmaya başladı. Şanlıurfa Türkiye’nin her yerinden turist alan bir şehir konumundadır. Urfalı esnaf bu durumdan memnun görünüyor, başta çiğköfte olmak üzere, kebap, ciğer gibi Urfa’da en çok tüketilen yemekler ilgi görüyor. Şanlıurfa şehri huzur veren bir yer olması da turizme katkı sağlıyor. Batıdan gelen vatandaşlar Urfa’nın uzaktan görüldüğü gibi olmadığını, Güneydoğunun en huzurlu şehri olduğuna tanık oluyorlar.

Peki, Şanlıurfa’ya gelen turistler en çok nereleri ziyaret ediyor?

En başta Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı ve ateşin suya dönüştüğü BALIKLI GÖL tercih ediliyor. Balıklı gölde gezen turistler hemen yanı başındaki Aynzeliha da çay keyfi yapıp tekne turu yapabiliyor. Urfa’ya gelip te peygamberler şehrine kuş bakışı bakmadan gitmek olmazsa olmaz, bunun içinde kaleye çıkıp manzaranın keyfini çıkarıyorlar.

Eyyüp peygamber camisi ise dini değerler taşıdığı için ilgi görüyor. Eyyüp Peygamberin mağarada şifa bulduğu biliniyor bu nedenle bu camiye gelenler şifalı suyu termoslara doldurup gidiyorlar.

Göbekli tepe 12 bin yıllık geçmişiyle "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendiriliyor ,UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasıyla birlikte daha da önem kazanan Göbekli Tepe turizmde hareketliliği artırdı.

YORUM EKLE