Şanlıurfa’da İşsizlik Ön Safta

Şanlıurfa İŞKUR’da başvuruları başladı. Başladığı günden beri binlerce kişi İş-kur il müdürlüğüne giderek başvurularını yaptılar. Şanlıurfalı Vatandaş Hakkı Büyük, Şanlıurfa’nın en büyük sorunlarından biri ulaşım derdi. Bazı otobüslerde sıkıntı var. Bazıları klimasız bazıları yani yollar sıkıntılı.

Öncelikle ulaşım sonrada işsizlik. Genelde Urfalılardan çok Suriyeliler çalışıyor. Urfalıların sigortasız işçi çalıştırmaktan dolayı daha birçok konular var. Suriyeli çalışıyorsa bizim Urfalı adam sigortalı iş yapamıyor. Mesela adamı 50 TL vereceğine Suriyeliye 30 liraya çalıştırıyor. Mantığı daha iyi şimdi adamın önüne geçemesin ki adam iş veriyor sonuçta yani bu şekil şeylere karşıyız. Buradan Valimize yeni hoş gelmiş Şanlıurfa’mıza görevi hayırlı olsun.

     İnşallah kendilerine başarı dileriz Urfa’mıza elinden gelen başarılarımızı görmek isteriz. Ve nedense İŞKUR hala torpil devam ediyor ve vatandaşların çoğu da neden her zaman 35 yaş üstü alınıyor. Buna rahatsız olan gençler bu sorunun bir an önce çözülmesini istedikleri ve tepkileri gözden kaçmadı.

    Geçtiğimiz senelerde 18 yaş üstü alınıyordu ve o zaman işsizlik oranı bir nebze olsa düşmüştü. Bu son yıllarda neden hep kura çekimi yaparak birçok vatandaşların hayali suya düşüyor. Yazık değil mi onca genç sokakta ve parkta madde kullanıyor. Neden bu gençlere de İŞKUR’dan gereken işler sağlanmıyor. Yetkililer bir an önce gençler için gereken işleri sağlanmasını istediler.

YORUM EKLE