''Zam Değil Memurla Dalga Geçmek''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının açıkladığı zam oranına bir tepkide DİYANET-BİR-SEN Bölge Başkanı Mahmut Bozkuş'tan geldi.

''Zam Değil Memurla Dalga Geçmek''

2020 ve 2021 yılları için hükümetin memur ve memur emeklilerine yaptığı zam teklifine ilişkin tepkiler sürerken bir tepkide DİYANET-BİR-SEN Bölge Başkanı Mahmut Bozkuş'tan geldi. 

Başkan Bozkuş; ''Kamu İşveren Heyeti Toplu Sözleşme masasını herhalde sadaka dağıtma  masası sanıyor. Vatandaş olarak bundan yaklaşık bir yıl önce kahvelerde içilen çaylara  ve dilencilere verilen sadakalara % 50 zam yapılmışken, memura 2020 yılı için öngörülen zam 3,5+3= % 6,5 ;2021 yılı için öngörülen ise 3+2,5 =%5,5 olmuştur. Memura verilmesi düşünülen bu zam teklifi hiç de makul değildir. Ekonomik krizler sebebiyle  her fırsatta doğalgaz, elektrik, akaryakıt, sigara vb. çeşitli ürünlere zam yapılırken; sözkonusu devletin hizmetkàrı olan işçi, memur, emekli maaşı  olunca, bunların payına düşen sadece hayal kırıklığı olur. Milyonlarca  işçi, memur ve  emeklinin enflasyon artışıyla orantılı, makul zam talebini hemen hemen  görmezden gelen ve hafife alan bu zam teklifi makul görmüyoruz. Milletin vekillerine %10.73 zam yapılırken vekillerle aynı enflasyona maruz milletin asillerine bu derecede bir zammı reva görmek  memurla dalga geçmek demektir. Sendikalar arasında, her platformda  yetkili ve de etkili sendika olmakla övünen; biz işgörenlerin temsilcisi olan  malum sendika! Size ne oldu? Avazınız çıkmaz oldu.  Koyun misali kurt görünce diliniz mi tutuldu? Yoksa her zamanki gibi bedel ödeyen diğer sendikalardan medet mi bekliyorsunuz? Şişkin göbeklerinizin  karınları sırtlarına yapışanlarıdan çaldıklarınızın eseri olduğunu anlamanın vakti gelmedi mi?'' ifadelerini kullandı.

Bozkuş; ''Sahada aslan kesilip masada akvaryum balığı etkisi gösterenler eğer  masada  Kamu İşveren Heyeti'nin rakamlarına razı olurlarsa  boş çuvalı ayakta tutma şansını elde etmiş olmayacaklardır. Boş çuval beraberinde boş sendika sandıklarını getirecek, etkisizler yetkisizlendirilecek  Üyeler sandığın içini boşaltacak ve yetkiyi sizden alacaktır. Her konuştuğunuzda hükümetle beraberiz demektesiniz. Temsilcileri olduğunuz kesimin hakkını istemek sizi hükümetten koparır mı? Hakkı talep etmek hükümet aleyhtarlığı anlamına mı gelir.  Hükümetin teklifine evet demek için mi varız?Vatanına hizmet eden evlatların alın terlerini savunma sorumluluğu biz sendikaların görevi değil midir?  Bu sorumluluk bilinci ile hareket etmek ve müvekkillerimizi hakkettikleri refah seviyesine çıkarmak boynumuzun borcu kuruluş amacımız değil midir? dedi.

Başkan Bozkuş; ''Değerli işçi, memur  ve emekli kardeşlerim! Hassaten de Diyanet'te çalışan üye ve üye olmayan kardeşlerim! Hiçbir sendika tek başına yetkili değildir. İktidar olumlu, yapıcı muhalefetle tam anlamıyla iktidar olabilir.  Sizin üyeliğinizi yok sayanları sizi değersiz görenleri, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." düsturundan bihaber olanları, yetkilerini makam atlama tahtası olarak kullananları, sendika gelirlerini bazı bürokratlarla, siyasetçilerle siyasi geleceklerini plslamak için harcamaya niyetli olanların önceliklerinin işçi, memur, emekli olmayacağı apaçık ortadadır. Bunlardan yumruklarını masaya vurmaları beklenmez.   Sendikalardan adam gibi bir duruş göstermelerini, bu komik rakamlara sessiz kalmamalarını ve kamu işveren kuruluna teslim olmamalarını bekliyoruz'' ifadelerine yer verdi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER