Yöresel Kıyafetlere İlgi Arttı

Şanlıurfa’da yöresel kıyafetler satan esnaflar, düğün sezonunun da gelişiyle yöresel kıyafetlere artan ilgiden oldukça memnun.

Yöresel Kıyafetlere İlgi Arttı

Şanlıurfa’nın Haşimye meydanı’ndaki ucuzluk pazarında yöresel kıyafetlerin satışı devam ediyor. Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte yöresel kıyafetlere olan iliği arttı Esnaf Yahya Güneşler, mağazada hazırlayıp satışa sunduğu yöresel kıyafetlerin, kadın, erkek ve çocuklar tarafından ilgi gördüğünü belirterek, kıyafetlerin 80 ile 250 lira arasında sattığını ifade etti. Heftan, entari, zubun ve şemamme olarak adlandıran yöresel kıyafetler bulunmakta.

SADECE DÜĞÜNLERDE KULLANILIR OLDU

Şanlıurfa’da yöresel kıyafetlere ilgi sadece düğünlerde kınalarda giymek için giyildiğini kaydeden Yahya Güneşler: “ Yöresel kıyafetleri eskiden herkes giyiyordu şimdilerde sadece düğünlerde, kınalarda ve özel günlerde kullanılır oldu. Şimdiki genç kızlar artık giymiyor. Kırsal kesimlerde azda olsa giyilmeye devam ediyor. Bu zamanlarda düğün sezonunun açılmasıyla birlikte biraz olsun yüzümüz gülmeye başladı. Kişiye göre siparişlerde almaya devam ediyoruz. Bu sezonda yetiştirmek için gece gündüz çalıştığımız samanlarda oluyor. Birkaç ay önce dükkânları siftah yapmadan kapattığımız zamanlarda oldu ama şimdilik işlerimiz yolunda” diye açıklama yaptı

Fiyatların kıyafetin modeli, kalitesi, deseni ve kullanılan taşlara göre değiştiğini ifade eden Güneşler, vatandaşların kıyafette canlı renkleri tercih ettiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2017, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER