Yeni Canlı Hayvan Pazarı İhalesi Yapıldı

Eyyübiye ilçesinde bulunan Canlı Hayvan Pazarının yeni ihalesi yapıldı. 16,5 milyon TL’ye yapılan ihalenin ardından yeni borsanın yapımına seçimden sonra başlanacak.

Yeni Canlı Hayvan Pazarı İhalesi Yapıldı

Tarım ve hayvancılık şehir olan Şanlıurfa’da sorunlar içinde boğuşan hayvancılık ile ilgili iyileştirmelerde yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte Şanlıurfa’ya gelen bakanlık müşavirleri ile bir araya gelen çiftçiler sorunlarını maddeler halinde iletti. Özellikle Şanlıurfa’da Et entegre tesisinin olmaması, et kombinesinin olmaması ve deri fabrikasının olmamasının Şanlıurfa hayvancılığına büyük zarar verdiğini belirten çiftçiler bu konuda gereken her türlü çalışmanın bakanlık nezdinde yapılmasını istedi. 

Şehirdeki hayvancılık problemlerin iletildiği bakanlık yetkilileri ise notlarını aldıktan sonra konuyu bakanlıkta diğer yetkili birimlerle görüşüldükten sonra problemlerin çözülmesi adına gereken adımların atılacağının altını çizdi. Öte yandan dört gözle beklenen Canlı Hayvan Borsası yapım ihalesi de yapıldı. Mevcut hayvan pazarı yerinde tekrardan projelendirilip aynı yerde yapımı yapılacak. ihaleyi büyükşehir belediyesine ait olan BELSAN A.Ş alırken çalışmalara yerel seçimlerden sonra başlanacak.

‘Bakanlığa hayvancılık üzerine taleplerimizi ilettik’

Canlı hayvan borsası ve hayvancılığın genel sorunları ile ilgili konuşan Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi, “Tarım ve Orman Bakan Yardımcısına sorunlarımızı ilettik. Birlik başkanları tarım ve hayvancılıkla uğraşan başkanları hepsi GAPTEAM’de bir araya gelerek sorunlarımızı ilettik. Bizlerde taleplerimiz ilettik. Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarımızın ihracatını anlattık. Et kombinesinin olmaması, et entegre tesisisin olmaması, küpe sorunu Canlı Hayvan Borsasının kuruluş şeklinin bizlere danışılmadan yapıldığını onları görüştük.” Dedi.

‘İnsanlarımız çok daha teşvik, destek istiyorlar’

“Bakan yardımcısı da sorunları çözeceklerini söyledi.” diyen İzzet Çiftçi, “Desteklemelerden falan bahsetmedi. Hayvancılıkla ilgili ne gibi sorunların olduğunu not aldılar. TEDAŞ sorunu, birliklerin sorunları, hayvancılığın sorunları, insanlarımız çok daha teşvik, destek istiyorlar tarım ve hayvancılıkla ilgili. Biz bunları kendilerine aktardık onlarda not aldılar.” Diye konuştu.

‘Üretmesini burada yapıyoruz işletmesini Antep yapıyor’

“Biz kendilerine sorunları aktardığımızda Şanlıurfa’da deri fabrikamız yok biz derimizi 5 liradan satıyoruz ama Gaziantep 35 TL’den satıyor.” İfadesini kullanan Çiftçi, “Kendilerine dedik biz hayvanlarımızı Antep’te kesiyoruz gidip ciğerimizi de Antep’ten alıyoruz. Kendi beslediğimiz hayvanlarımızın derisi ve ciğerini gidip Gaziantep’ten almak zorunda kalıyoruz. Üretmesini burada yapıyoruz işletmesini Antep yapıyor. Kendilerine ilettiğimizde dedik biz burada ürettiğimizi 5 TL’ye satıyoruz onlar ise 35 liraya satıyorlar. Bizim burada et entegre tesisi ve et kombinesi olsa biz bütün işlemlerimizi burada yaparız.” Şeklinde konuştu.  

‘Yeni canlı hayvan borsası 16,5 milyona ihalesi yapıldı’

“Normal şartlarda küçükbaş besi organizenin kurulması lazımdır. Şanlıurfa’da Büyükbaş Besi Organize var ama orada iş yapacak olanlar gerçek mana da hayvancılıkla uğraşanlar değildir.  Gerçek manada besicilik yapanlar mağdur besicilik yapmayanlara yatırımlar yapılıyor. Küçükbaş kuzulara desteğin verilmesi lazımdır, bahar zamanlarında destek olmadığında küçükbaş kuzular 35 kiloya geldi mi biz satıyoruz ama desteğe verilmesi halinde biz bunu 50 kiloya falan çıkarmayı düşünüyoruz. Yeni doğmuş kuzulara 35 TL destek vermeniz lazım ki eğer 50 bin ton et üretiyorsak, biz bunu 200 bin tona çıkarırız. Bakan yardımcısına dedik 13 milyona et kombinesi yapıldı ama şuanda çöplük halinde. Dedim neden hesap sorulmuyor bunun vebali, bu adamların yaptığı kar mı kalacaklar, sonra başka biri gelecek oda başka bir şey yapıp bırakacak. Mera alanlarının sorun ve sıkıntılarını ilettik, Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarını batı illerine ihracatı 350 milyon ama bizim buradaki resmiyette 1 milyon çıkış yok. Küpe sorunundan dolayı Asker ve Jandarma her gün hayvan esnafına cezalar kesiyorlar.

Yeni canlı hayvan borsası 16,5 milyona ihalesi yapıldı. 15 gün önce ihalesi yapıldı, BELSAN A.Ş ihaleyi aldı. Mevcut yerinde yapılacak, eski yeri yıkılacak yine aynı yerde yapılacak. Yapılma işlemi bölüm bölüm yıkılarak yapılacak. Seçimlerden sonra yapına başlanır ama ne zaman biteceği belli değil. Anlaşmada şartnameye 9 ile 12 ay arasında bitirilmesi şartı koyulmuş. Bu süreç boyunca hayvan pazarı açık olacak ama satışları nerede yapacağız onun yeri daha belli değil onun üzerinde bizimle herhangi bir görüşme yapılmadı.” Diyerek sözlerine son verdi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER