Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ'dan Emeklilik Kararı

Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ'dan emeklilik kararı Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi iken, Hakim ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) kararıyla, geçtiğimiz Mayıs'ta Şanlıurfa'ya tayin edilen, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ emeklilik kararı aldı.

Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ'dan Emeklilik Kararı

Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi iken, Hakim ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) kararıyla, geçtiğimiz Mayıs'ta Şanlıurfa'ya tayin edilen, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ emeklilik kararı aldı. Tayin kararını muhalif kimliği nedeniyle 'sürgün' olarak değerlendiren ve kara itiraz eden Mustafa Karadağ, bugün basın kuruluşlarına gönderdiği bir açıklamayla emeklilik kararı verdiğini açıkladı.

MESLEKTEN AYRILMAK ZORUNDA KALDIM

Karadağ'ın, "Neden emekli oldum" başlıklı açıklaması şöyle: "Öncelikle Şanlıurfa'ya sürgün edilmem sürecinde bana verdiğiniz her türlü desteğe çok teşekkür ediyorum. Benim ve üyemiz olan diğer yargıç, savcıların maruz kaldığı uygulamaların, hukuksuzlukların sadece yargıç ve savcılara değil aynı zamanda avukatlara yani yargının tüm kurucu unsurlarına yönelmiş olduğu bir gerçekliktir ve avukat meslektaşlarımızın bu gerçekliğin farkında olarak gerekli tepkileri vermeleri beni umutlandıran bir davranış olmuştur. Bunun dışında süreç içinde ben, kendimi hiç yalnız hissetmedim, daha önce de ifade ettiğim üzere yeniden söylemek isterim, dostlarım var, hukuka inanan barolar, yargıçların haklarını savunan avukatlar var. Sivil Toplum Örgütleri var, onların üyeleri yiğit insanlar var. İlk başlarda Şanlıurfa'ya gidip orada göreve devam etme kararındaydım. Ancak daha sonraları izin ve adli tatil taleplerimin görmezden gelinmesi, bazı yayın organlarınca hedef gösterilerek can güvenliğimin risk altına sokulması, Türkiye'de yargıçlık yapmama olanak tanınmayacağına ilişkin söylentiler, yargı örgütlenmesi ile emek, hak, eşitlik ve özgürlük temelli demokrasi mücadelesine yeterince katkıda bulunma koşullarımın elimden alınmaya kalkışılması nedeniyle meslekten ayrılmak zorunda kaldım. Elbette mücadele sadece yargıç iken yapılmıyor, aksine dışarıda daha özgür ve etkin bir mücadele ortamı mevcut. Bu bağlamda hak ve özgürlük taleplerimizin, hak ve hukuk ihlalleriyle ilgili taleplerimizin daha çok tartışılabileceği, eylemlerin belirleneceği geniş bir kamusal alan yaratmanın gereğine olan inancım nedeniyle 32 yılı aşan kamu hizmetinden ve 29 yıllık yargıçlık mesleğinden ayrılıyorum. Saygılarımla."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER