‘Yapılan Yanlışlardan Mutlaka Vazgeçilmelidir’

Şanlıurfa Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun 2017-2018 Eğitim Öğretiminin ilk döneminin sona ermesi ile ilgili yaptığı açıklamada eğitimde öğrencilerin ve öğretmenlerin çektiğini sıkıntıyı dile getirdi.

‘Yapılan Yanlışlardan Mutlaka Vazgeçilmelidir’

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, sendika binasında 2017-2018 Eğitim Öğretim dönemini değerlendirdi. Bu alanda 15 günlük tatil sürecinde öğrencilerin iyi dinlenmesi gerektiğini ve bunun yanında zayıf kaldıkları derslerde vakitlerinden fedakârlık yapıp gözden geçirmesini istedi. Eğitimde öğretmenlerin, öğlencilerin çektiğini sıkıntıların yanı sıra bakanlığın yaptığı yanlışları ve yanlış politikalarını eleştiren İbrahim Coşkun, Şanlıurfa’da 7 bin üzerinde öğretmen açığının olduğunu ve bu öğretmen açığının en yakın zamanda giderilmesi gerektiğini söyledi.

‘Günü Birlik politikalar çözüm değildir’

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Günü birlik politikalar ve sürdürülebilir olmayan kararlar nedeni ile gerek eğitim öğretim gerekse eğitim çalışanları olumsuz etkilenmiştir. Var olan sorunlarımızı sıralayacak olursak, günü birlik politikalar çözüm değildir, sorun üretmektedir. Birimlerin birbirleri ile çelişen kararları ve uygulamaları milli eğitim bakanlığının hedef, amaç ve politikalar noktasında birbirleri ile uyumlu birbirlerini tamamlayan sebep sonuç ilişkisini bir politika oluşturma ve beceremediğini gözler önüne sermiştir.” dedi.

‘Şiddetlere bakanlık seyirci kalmamalıdır’

“Eğitimcilere yönelik şiddete bakanlık kesinlikle seyirci kalmamalıdır.” Diyen İbrahim Coşkun, “Öğretmen sadece öğreten değil değerleri yaşayan ve yaşatan bir kimlik olarak öğrencilerin karşısına çıkmalıdır. Öğrencisi insan olmanın değerini öncelikle öğretmenler üzerinde yaşamalıdır. Adil olmayı işinin hakkının vermeyi iş ahlakını hakça paylaşmayı birlikte yaşamayı ve huzuru birlikte oluşturmayı sınıfta ve okulda öğretmenden görmelidir.” dedi.

‘Öğretmen ihtiyacı ivedilikle yapılmalıdır’

“Eğitim öğretiminde kariyer ve liyakat esas olmalıdır.” Sözünü söyleyen Coşkun, “Mağdurlar haline kavuşturmalı itibarları mutlaka iade edilmelidir. Öğretmen ihtiyacı ivedilikle yapılmalıdır. Türkiye genelinde yaklaşık 127 bin Urfa’mızda ise yaklaşık 7 bin tane öğretmen açığımız vardır. Bunun mutlaka kalıcı olması okullarda boş ders ve sınıfların kalmaması ve sınıflarda sadece kadrolu öğretmenlerin bulunması gereklidir.” Diye konuştu.  

‘Farklı istihdam modellerinden vazgeçilmelidir’

“Farklı istihdam modellerinde mutlaka vazgeçilmelidir eğitim kurumlarında öğretmenler arasında kadrolu sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayrımları kurum içi iş barışını bozmakta ayrıca bu tür görevleri ifade ederken hususlar oluşmaktadır.” Cümlesini kuran İbrahim Coşkun, “Özellikle yer değişikliği başta olmak üzere kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu tüm haklara mutlaka sözleşmeli öğretmenlerinde sapılması gereklidir.” İfadelerini kullandı.  

‘Urfa’da 7 bin öğretmen açığı bulunuyor’

“Kamu vicdanını dağlayan mülakatla öğretmen atama yöntemi mutlaka sona erdirilmelidir. Öğretmeni aktör olarak görmeyen performans değerlendirmesi kabul edilmez ve bir an önce bunun kaldırılması gereklidir.” Diyen Coşkun, “Öğretmenlerin motivasyonlarını artıran bir kariyer sistemi mutlaka oluşturulmalıdır. İstihdamda sıkıntı çeke yerlerde mutlaka cezbedici yöntemler uygulanmalıdır, özellikle Urfa’da geçen eğitim öğretim yılında giden öğretmen sayımız 5 bindi, atanan öğretmen ise 3 bin civarındaydı. Dolayısı ile öğretmenlerin kalıcı bir şekilde burada kalması ile ilgili mutlaka cezbedici yöntemler kullanmalıdır. Eğitim yöneticileri işveren muamelesi görmemelidir. Yapılan alan değişikliği çözüm getirmemiş bilakis problemi büyütmüştür. 5’ncı sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitim heveslere değil gerçeklere dayanmalıdır.” İfadelerini kullandı.  

‘Okullara bütçe mutlaka ayrılmalıdır’

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun son olarak ise şunları kaydetti; “Rehberlik hizmeti öğretmenlik üzerine değil psikolojik danışman kurgusu üzerine kurulmalıdır. Ortaöğretimine geçiş sürecinde yaşanacak problemler şimdiden ön görülmelidir, hiçbir öğrenci veli mağdur edilmemelidir. Okullardaki bütçe mutlaka karşılanmalıdır. Kamu görevlilerine kılık kıyafet dağıtılmamalı, darbe yöntemi olan yönetmenlik bir an önce değiştirilmelidir. Bakanlık eğitimin paydaşlarına kulak vermeli birlikte çalışmayı mutlaka öncelemelidir. Buradan da öğrencilerimize 15 günlük dönemi iyi değerlendirme adına, özellikle iyi dinlemeli, hem de başarısız oldukları alanlarda fedakârlık yaparak ders çalışmalıdır.” Şeklinde konuştu.  

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER