Yangın Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Sivil Savunma Haftası etkinlikleri kapsamında bir ilkokulda yangın tatbikatı yapıldı.

Yangın Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

Bahçelievler Mahallesindeki bin 200 öğrencinin eğitim gördüğü Mehmetçik İlkokulunda düzenlenen tatbikatta öğrencilere yangın anında neler yapılacağı anlatıldı.

Uygulamalı olarak gerçekleştirilen tatbikatta yaralanan öğrenciye 112 Acil Sağlık ekipleri müdahale ederken okul bahçesinde yakılan yangın ise İtfaiye ekiplerince söndürüldü.

Tatbikatta yüzü boyanarak yaralı süsü verilen 4. sınıf öğrencisi Lorin Akçalı, “İtfaiye ekipleri bize neler yapacaklarımızı anlattı. Yangın sırasında asansörlerin kullanılmaması, balkona çıkılmaması gerektiğini anlattılar. Yaralı olarak ambulansla bindim, biraz korktum ama sahte olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

Okul Müdür Yardımcısı Ferit Akçalı ise çocukların afet durumunda ne yapmalarını öğrenmeleri açısından tatbikatların önemli olduğunu söyleyerek, “Deprem, yangın ve acil durumlarla ilgili bir haftanın içerisindeyiz. Biz okulumuzda öğrencilerimiz anı ve o heyecanı yaşasın istedik. Bu bilinç ve kültürün oluşması amacıyla acil durumlarda ne yapılacağını bilmeleri, hangi numaralara ulaşmaları gerektiğini ve tahliye kanallarını öğrenmeleri amacıyla bu tatbikatı yaptık.” dedi.

Okuldaki bin 200 öğrencinin dakikalar içinde binadan tahliye edildiğini belirten Akçalı, sağlık ve itfaiye ekiplerine teşekkür etti.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER