Yanan Elektronik Eşyaların Sorumlusu Kim?

Eyyübiye ilçesine bağlı Yeni Mahallede bir evde voltaj değişiminden kaynaklandığı iddia edilen elektrik yüzünden evde bulunan bütün elektronik cihazlar yandı. Mağdur olduğunu söyleyen ev sahibi İsmail Demir maddi anlamda 10 bin TL üzerinde zararlarının olduğunu söyledi.

Olay Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Yeni Mahallesinde meydana geldi. Ev ve mahalle sakinlerin iddiasına göre evdeki elektriğin voltaj değişiminden dolayı evdeki elektronikli eşyaların tamamı yandı. Ev sahibi İbrahim Demir, voltajın yüksek gelmesinden dolayı cihazların yandığını hata evde bulunan klimadan ise yangının bile çıktığını söyledi. Mahallenin elektrik tesisatının eski olduğunu söyleyen mahalle sakinleri, bu tür olayların her yılbaşlarına geldiğini söyledi. Ev sahibi İbrahim Demir olayla ilgili şikâyetini dile getirirken, kendileri ile kimsenin ilgilenmediğini aynı olayın geçen yılda başlarından geçtiğini ve 5 bin TL civarında maddi anlamda zarara uğradığını söyledi. Bu yılda aynı olayın başlarına geldiğini söyleyen İsmail Demir, 10 bin TL üzerinde maddi anlamda zararlarının olduğunu ve bunun tek sorumlusunun ise DEDAŞ olduğunu iddia etti. Bu anlamda DEDAŞ’ın kendilerini mağdur ettiğini ve bütün mahallenin bu konuda şikâyetçi olduğunu söyledi. Sesini yetkili kişilere ulaştırmak isteyen ev sahibi İbrahim Demir, her gelenin tutanak tutup gittiğini söyledi.

‘Sadece ben değil bütün mahalle mağdur’

İbrahim Demir, “Geçen sene de aynı durumlarla karşılaştık. Mahalle eski mahalle elektrik tesisatları eski gelin bir de içerinin haline bakın tesisat hepsi yanmış durumda. TEDAŞ’ı aradık, itfaiyeyi aradık geldiler hiç bir şey yapmadılar. Her gelen tutanak tutuyor tutanak ile olacak işse bizim burada ne işimiz var. Olay içerde çocuklar yatarken klimadan başladı, daha sonra televizyona ondan da çamaşır makinasına geçti. Bulaşık makinası, televizyon ve klima hepsi, yandı. Sadece biz değil bütün mahalle mağdur, yani bu nasıl olacak devletin buna bir el atması lazım TEDAŞ 1 TL’sinden vazgeçmiyor. Elektrik faturası ödenmediği vakit hemen gelip kesiyorlar ama nedense bu tür sorunlarla karşılandığımızda hemen kulak arkası yapıyorlar. Mahkemeye veriyoruz hiçbir sonuç almıyoruz, yani vatandaş ne yapsın.” dedi.

‘10 bin TL maddi zararımız var’

Olayın tek suçlusunun TEDAŞ olduğunu söyleyen Demir, “Sorun TEDAŞ’ta klimamız yanmış, televizyon yanmış, çamaşır makinası yanmış durumda. Geçen sene de aynı olay oldu, dilekçe verdik, mahkemeye verdik boş. Şuanda içerde 10 milyara yakın bir maddi hasar bulunuyor. Tesisatın komplesi yanmış zaten mahalle eski ondan. Gelip elektrik tesisatlarını yenilesin, geçen sene aynı şekilde yine çamaşır makinası yandı, yine dilekçe yazdık, o zamanda yaklaşık 5 milyara yakın bir zararımız olmuştu gittik dilekçe yazdık ama bir sonuç alamadık. Dilekçenin karşılığını alamıyoruz o zaman dilekçe vermemize gerek yok. TEDAŞ yetkilileri gelip tutanak tutuyor biz alalım sorununuzu gideririz diyorlar. Mağduriyetin giderildiği falan yok şuanda içerde 5 tane çocuk vardı çocuklardan birine bir şey olsaydı TEDAŞ bunu karşılayacak mı, geçen sene 5 milyarlık bir zararı karşılayamadı, kalkıp bir çocuğun hayatını karşılayabilir mi bir insanın hayatı bu kadar mı ucuz.” Diye konuştu. 

‘Bu mağduriyeti gidermeleri gerekiyor’

Kendisinin mağdur olduğunu ve bu işin tek sorumlusunun yine TEDAŞ olduğunu söyleyen İsmail Demir, “TEDAŞ’ın kendine bir çeki düzen vermesi gerekiyor, nasıl ki iki gün fatura geciktiğinde gelip elektriği kesiyor ve 85 TL açma bedeli alıyorsa bu mağduriyeti de gidereceksin bu zararı karşılayacaksın çakmakla yakılmamış bu eşyalar sonuçta. Benim abim zaten rahmetli olmuş bu ev yetimlerin evidir, nasıl yapılacaksa artık buna bir el atılması lazım.” İfadelerini kullandı. 

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER