Vekil Sürücü Halfeti’deki Darp İddialarını Meclise Taşıdı

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada 1 polisin şehit edilmesi 2 polisinde yaralanmasından sonra çıkan gözaltılar da darp iddiasıyla ilgili HDP Şanlıurfa Milletvekilli Ayşe Sürücü meclise soru önergesi sundu.

Vekil Sürücü Halfeti’deki Darp İddialarını Meclise Taşıdı

Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesine bağlı Dergili köyünde geçtiğimize günlerde gece saat 02:00 sularında teröristlerle polis arasında çıkan çatışmada 1 polis şehit düşerken, 2 polis de yaralandı. Yaşanan olay sonrası çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin işkenceye maruz kaldıkları iddiası üzerine vekil Sürücü İçişler Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi sunarak yazılı olarak cevaplamasını istedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekilli Ayşe Sürücü’nün İçişler Bakanı Süleyman Soylu’ya şu önergelere yer verdi

1. Bakanlığınızın Halfeti’de yaşanan olayla ilgili bilgisi var mıdır? İşkence Suçu, TCK m.94’te “İşkence ve Eziyet” başlıklı bölümde düzenlenmiştir. Kamu görevlilerinin Alakuş çiftine işkence iddiaları açıkça işlenmiş suç değil midir?

2. Halfeti’de ki çatışmalarda dolayı kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan diğer vatandaşlar da işkenceye maruz kalmış mıdır?

3. İşkence suçundan dolayı kamu görevlilerine herhangi bir yaptırım olacak mıdır?

4. Olayın faillerinin hala meslekte olması ve haklarında soruşturma açılamasının sebebi nedir?

5. Türkiye de işkence suçunu işlemiş kamu görevlileri hakkında bu güne kadar herhangi bir yaptırım olmuş mudur?

6. Tehlike ve tehdit oluşturmayan kişilere ters kelepçe takılması, hukuk dışı bir uygulama değil midir?

7. Kişinin hareket kabiliyetini engelleyici bir uygulama olduğundan, ‘pozisyonel’ işkence olarak kabul edilen ters kelepçe neden uygulanmaktadır?

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER