Vekil Öcalan Zeytin İddialarını Bakana Sordu

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na 'Afrin zeytini' ile ilgili iddiaları sordu.

Vekil Öcalan Zeytin İddialarını Bakana Sordu

CHP’li Ünal Çeviköz’ün “ÖSO zeytin ve zeytinyağlarını çalarak Türkiye’ye getiriyor” sözlerine AK Partili Uğur Aydemir'i, “Evet, Türkiye’ye geliyor, itiraf ediyoruz. PKK’nın eline mi bırakacağız bunları?” yanıtı verdiğini anlatan Öcalan, şunları kaydetti:

19 Kasım 2019 tarihinde Dışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Tarım Bakanı'nın açıklamaları durumu teyit etmiştir. Sonrasında basına yansıyan ifadelere göre komisyondaki tartışmayı değerlendirirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Suriye'deki zeytinler, zeytinyağı 'reexport' yapılıyor bizim üzerimizden. Gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok. Bu kara propagandanın bir parçasıdır." şeklinde Afrin'den getirilen zeytinlerden elde edilen gelir ile ilgili bilgi vermiştir.

Bu bağlamda;

- Bugüne kadar Afrin'den getirilen zeytin ve zeytinyağından ne kadar gelir elde edilmiştir? İfade ettiğiniz gibi bu gelirin dağıtıldığı bahçe sahipleri kimlerdir?

- Bahçe sahiplerinin çoğunun Afrin'den göç ettiği bilindiğine göre bu bahçelerin işletilmesine dair süreç nasıl yürütülmektedir? Şu anda sahibi Afrin'de olmayan bahçeleri kim işletmektedir ve sahiplerine gelir nasıl ulaştırılmaktadır?

- Söz konusu bahçelerden ÖSO mensuplarına ve sonradan Afrin'e yerleştirilen kişilere dağıtılmış mıdır?  Dağıtılmışsa kaç kişiye dağıtılmıştır? Bu kişilerin bilgileri ve uyrukları nedir?

- 9 Ekim'deki askeri operasyondan sonra basına yansıyan tartışmalara göre; Doğu ve Kuzey Suriye'de ÖSO ve TSK tarafından kontrol edilen bölgelerde, Afrin'de olduğu gibi buradan Buğday gibi tarımsal ürünlerin Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili çalışmaların yapıldığı ve Afrin'deki politikaların bu bölgede de uygulanacağı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?''

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 05:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖZ URFALI
ÖZ URFALI - 3 hafta Önce

AH TARIM BAKANI AH. SENİN YÜZÜNDEN ÇOK SEVDİGİM AK PARTİYE SENİ ATADIGI İÇİN DAHA OY VERMEYECEM. BU KADAR OLMAZ OLAMAZ.

SIRADAKİ HABER