Vekil Aydınlık Kaşmer Dağının İmara Açılmasını Meclise Taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Kaşmer Dağı‘nın imara açılması konusunu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘a sordu.

Vekil Aydınlık Kaşmer Dağının İmara Açılmasını Meclise Taşıdı

Aydınlık, TBMM Başkanlığına sunduğu önergede,  ’‘Kaşmer Dağı‘nın imara açılacağı iddialarının gerçek olduğu 8.10.2018 tarihli Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi‘nde alınan kararla ortaya çıkmıştır‘ dedi ve Bakan Murat Kurum‘un şu sorulara yazılı olarak yanıt vermesini istedi:

''Dsİ, ’Balıklıgöl‘ü besleyen su kaynaklarına kuruma riski‘ nedeniyle daha önceden olumsuz rapor vermiştir. Çevre Düzeni Planı Notları bölümünde 5-19-6 ve 3. maddesinde bu alana plan yapılmasının şartlarından biri olan ’tüm kurum ve kuruluşların olumlu görüşüyle mümkün olacağı' belirtilmesine rağmen bu karar nasıl alınmıştır?

Çevre ve Şehircilik Şanlıurfa İl Müdürlüğüne 21.12.2016 tarih E.791 sayılı yazı ile görüş soran Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 10.01.2017 tarih ve E.561 sayılı yazı ile tarafınızdan ’olumsuz‘ rapor verilmesine rağmen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görmezden mi gelmiştir?

Kaşmer Dağı mevkisiyle alakalı yasada belirtilen imar planına esas jeolojik eğilimli alan olması nedeniyle eğim analizlerinin yapıldığı fakat altyapı analizlerinin yapılmadığı iddiaları doğru mudur?

İlimizde altyapılı ve imarlı alanlar bitmeden altyapısız alanların gündeme alınmasının altında yatan sebepler nelerdir?

Kaşmer Dağı’nın imara açılmasıyla birlikte bazı kimselere menfaat sağlanacağı iddia edilmektedir.  Bunun doğruluk payı nedir?

Kaşmer Dağı mevkisinde herhangi bir şekilde manzara, orman, göl ve gölet vs‘nin bulunmamasına rağmen bu alanın imara açılması kararında neden ısrar edilmektedir?''

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 08:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Öz urfalı
Öz urfalı - 9 ay Önce

Helal olsun Aziz başkan bütün urfa halkı arkandadır

Sakşakci baboww
Sakşakci baboww - 9 ay Önce

Helal olsun kardesim sana urfanın idealinin hakkını savunduğum icin

SIRADAKİ HABER