Vali Açıkladı Bakın Hedef Kaç Milyon Turist?

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Turizmi ve Kültürü takip edebilecek, Urfa’nın mevcut durumunu analiz edebilecek çözüm üretecek bir yapı ile birlikte bu yıl Şanlıurfa’da 2 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

Vali Açıkladı Bakın Hedef Kaç Milyon Turist? 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin bir önceki gün düzenlediği toplantıda kentte görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Burada çok önemli konular hakkında bilgi aktaran Vali Erin, turizm, sanayi, spor ve birçok konu hakkında açıklamalar yaptı. Şanlıurfa turizmine yeni bir bakış açısı kazandırmak adına çalışmalar yapıtlarını ve bundan sonra Urfa’da kurulacak olan yeni bir kuruluş ile bundan sonra Urfa kültür ve turizmini takip edeceklerini, mevcut durumu analiz edip bunun için yeni çözümler üretebilecek bir alt yapı kuracaklarını söyledi. Şimdiye kadar turist yoğunluğu beklenenin üzerinde olduğuna da değinen Vali Erin, bu yıl konaklama anlamında hedeflerinin 2 milyon turisti ağırlamak olduğunu söyledi.

Şanlıurfaspor ile ilgili kendisine yöneltilen soruya net bir cevap veren Vali Abdullah Erin, Bizim o konuda vicdanimiz rahat, biz bakanlığımızla, valiliğimizle, belediyelerimizle birlikte toplam 13 milyon TL destek verdik. Bundan sonra varsa kendine güvenin biri çıksın destekleyelim” dedi.

Şanlıurfa’nın belki de şuan ki en büyük sıkıntısı olan istihdam ile ilgili çalışmalarını ve faaliyetlerini aktaran vali Erin, bu konu ile ilgili öncelik yatırımların olması gerektiğini söyledi. Bu bakımda da Şanlıurfa’daki sanayinin artık Türkiye ve Dünya piyasasına açıldığını söyledi. Vali Abdullah Erin, istihdamın artırılmasına yönelik olarak şuan ki mevcut OSB’ye ilave olarak Gıda İhtisas OSB’yi faaliyete koymak istediklerini ve bunun için gereken her türlü çalışmanın yapıldığını söyledi. Şanlıurfa’nın ciddi bir yatırım potansiyeli olduğunu belirten Vali Erin, bunun için şuanda OSB’de 87 parsel için 103 üzerinde yatırım başvurusu olduğunu ve sadece bu başvuruların yüzde ellilik gibi bir kısımlarının faaliyete geçmesi ile 5 bin kişilik bir istihdamın oluşacağını söyledi.

‘2014’te kırdığımız 800 bin geceleme sayısını aşmış olduk’

“Özel sektör ve banka ile kamu şirket bankıyla çalışacak, dünyada bu alandaki turizmim ve kültürel bağlamındaki faaliyetleri ve gelişmeleri yakından takip edecek.” İfadelerini kullanan Vali Abdullah Erin,  “Urfa’nın mevcut durumunu analiz ederek buna göre çözümler üretecek.  Bizden de,  belediyeden de, siyasetende yeni bir yapı ve kurum oluşturacak, bu kurum Şanlıurfa’nın turizm ve kültürel alandaki faaliyetlerini dizayn edecek, bunları hayata sokacak yapı oluşturulacak. Diğer taraftan oluşan güvenlik ve huzur ortamından mevcut tarihi, turistlik ve kültürel zenginliklerimizi görmeye,  buraları ziyaret etmeye sayısında ciddi artışlar var Allaha şükür, 2017 sağlanan bu huzur ortamıyla beraber son yılın rekor sayılarına ulaştık. Bir milyona yakın geceleme sayısıyla birlikte 2014’te kırdığımız 800 bin geceleme sayısını aşmış olduk. Bu sene geçen yıl biliyorsunuz Göbekltebe kapalıydı, ziyaretlere açık değildi, bu sene Göbeklitepe’nin açılmasıyla birlikte açılmasıyla birlikte bu yıl en az bu rakamın yüzde eli artış göstermesini bekliyoruz.” dedi.

’Hedef kısa sürede 2 milyon turist ağırlamaktır’

Turizm alanında hedeflerinin 2 milyon üzerinde turist olduğunu söyleyen Vali Erin, “Bizim hedefimiz kısa vadede 2 milyon turisti bu şehirde ağırlamaktır. Ancak çok kızsa sürede çok daha fazla misafiri Şanlıurfa’da göreceğiz,  buna yönelik hazırlıklarımız tamamlamak ve eksiklerimizi gidermek, hem fiziki alanlardaki çalışmalarımız hızlı bir şekilde yaparken, öbür tarafta da Şanlıurfalılarla bu alandaki kalıplaşmış eski alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakmak suretiyle zihniyet değişimiyle birlikte bir tarafa bırakmaya ihtiyacımız var. Eğer bunu yapmasak buraya gelenlerin tekrar gelmeleri sekteye uğrayacaktır. Dolayısıyla bizim Balıklıgöl, Göbeklitepe antik şehirlerimiz vb. gibi turistlerin ziyaret etikleri, bütün bunların yönelik çalışmalarımızı biraz daha hızlı devam edeceğiz ve bu alanlardaki dağınıklığı gidermek ve çarşılarımızdaki, pazarlarımızdaki durum satış yöntemlerimiz bir kes daha gözden geçireceğiz ve bunlara her anlamda çeki düzen vereceğiz. Balıklıgöl de geçen günlerde bir uygulama gerçekleştirdik ve bunu Büyükşehir Belediyemizle ve İlçe belediyelerimizle, Sayın bakanımızla da paylaşmak suretiyle bu alanda bir tasarruf gerçekleştirilmesi gerektiğini ve mutlaka yapmamız gerektiğini kendisiyle paylaştım. Balıklıgöl uzunca yılardır, uzun bir süredir kendilerine kiralanan ve nerdeyse cefa işletmelerine dönüşen alanların tahliye edilmesi oluşturduğumuz kararımızı 15 gün önce uygulamaya soktuk.” Diye konuştu.

Şanlıurfaspor’a 13 milyon TL maddi destek sağlandı

“Biz en azından vicdanen rahatız, şu açıdan bütün kısıtlı imkânlara rağmen kamu idaresi olarak,  vilayet olarak, valilik olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık.” Sözlerini söyleyen Vali Erin, “Şanlıurfaspora bu senen içerisinde sayın bakanımızın, belediyelerimizin, valiliğimizin desteğiyle 13 milyonun üzerinde bir katkı sağladık. Yönetimin katkılarıyla birlikte nerden bakarsanız 15 milyon buraya kaynak oldu. Bütün aksaklıklara rağmen ben takımı tebrik ediyorum. İyi mücadele ettiler Play-Off kalma başarısı gösterdiler. Yeni dönemde Şanlıurfalıların bir karara vermesi gerekir ve bu tür faaliyetlerin valiliğin ve kamu kurumlarını sürekli yapacakları katkılarla ayakta durmamasınız. Valilik destek veriyor, belediye destek veriyor, bakan bey kendi imkânlarıyla destek vermeye çalışıyor. Meslek kuruluşlarında sahip çıkması gerekir, Ticaret odamız, şoförler odamız sağ olsun onlarda destek verdiler. Ama taşıma suyuyla değirmenin dönmeyeceğine artık kabullenmek gerekiyor. Bu yeni dönemde kalıcı kaynaklarını olması gerekir.” İfadelerini kullandı.

Şanlıurfa’ya 103 üzerinde yatırım talebi bulunuyor

Vali Abdullah Erin son olarak sanayi ve istihdam ile ilgili de açıklamada bulundu, “Bütün tarımsal alanlarda ürettiğimiz pamuk başta olmak üzere, diğer tarımsal ürünlerimizi, üretiminin işlenmesi, paketlenmesini, markalaşmasını ve ardından da Türkiye piyasasına ve dünya piyasasına satışının gerçekleştirileceği bir sanayi alanına bugün Şanlıurfa’da olduğunu biliyorsunuz. Mevcut OSB’mize ilave olarak, Gıda İhtisas OSB ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir ve imar planın bu Çarşamba günü askısı bitmiş olacaktır. Şuanda aldığımız ön yatırım talepleri, somut taleplere dönüştürmek için gerçekleştirmek suretiyle 87 parsele 103 üzerinde yatırım talepleri elimizde olduğu ve bunlardan yüzde ellisi hayata geçmesi halinde bile Gıda İhtisas OSB çok kısa sürede 5 binin üzerinde vatandaşımızın ekmek sahibi, iş sahibi, aş sahibi olabileceği bir sanayi alanın Şanlıurfa’ya iki yıl süreç içerisinde kazandırılmış olup ifade etmekten büyük bir memnuiyet duyuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER