Uzmanlar Uyarıyor Sağlığınız İçin Bakır Kullanın

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Güven, bütün ev hanımlarına uyarılarda bulunarak, sağlık açısından yemeklerde bakır tencere kullanılması gerektiğini söyledi.

Son yıllarda artan hastalıklarla birlikte birçok araştırmacı yemeklerde kullanılan tabaklar üzerinde ciddi çalışmalar başlatmış durumda. Özellikle Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Güven son zamanlarda ülke genelince gençten yaşlısına kadar birçok kişide görülmeye başlanan “ALZHEİMER” hastalığından yola çıkarak özellikle evlerde yemeklerin pişirildiği kaplar üzerinde araştırma yaptı.

Prof. Dr. Turan Güven Yaptığı çalışma ve araştırma sonucunda günümüzde evlerde yemeklerin pişirildiği, çelik ve alüminyum tencerelerin kanser ve ALZHEİMER (unutkanlık) hastalığını ciddi manada tetiklediğini belirterek, bunların yerine insan sağlığı açısından daha sağlıklı olan bakır tencerelerin kullanılmasını tavsiye etti.

Bakırın merkezi ve bakırcıların diyarı olan Şanlıurfa’da bu araştırma üzerine bakırcılarla bir röportaj gerçekleştirdik. Bu yapılan araştırmalar üzerine onların fikir ve görüşlerini aldık. Urfa’nın tarihi kapalı çarşısında yıllardır bakırcılık yapan Mehmet Çirkin, bakırcılıkla ilgili yaptığı açıklamasında, eskiden insanların daha sağlıklı olmasını kullandıkları bakır tencerelere bağlayarak çelik ve özellikle alüminyum tencerelerde pişirilen yemeklerin insanda kansere bile neden olduğunu söyledi. Bunun örneklerine doktorlardan çok duyduğunu söyleyen Mehmet Çirkin, “Çelik ve alüminyumun insan sağlığına zararlı olduğunu vatandaşta biliyor doktorda biliyor, mesela çelik tencerelerde yapılan yemeklerde sürekli yıkandığında belli bir süre sonra kara oluyor ama bakır öyle değildir.” Dedi.

Bakır her hastalığa iyi geliyor

“Bakırcılık her zaman iyidir ama insanlar çok lüks hayata kaçmışlar.” Diyen Bakırcı Mehmet Çelik, “Bakırı artık kimse kullanmıyor, neden kullanmıyor bayanlar diyor kalayı var, yani aslında kullanılsa faydası çok, tavukta, dolmada, her yemekte kullanıldığı zaman çok iyi geliyor. Romatizmaya iyi geliyor, yani sağlıklıdır.  Şimdikiler almıyor neden almıyorlar alüminyum çoğalmış, çelik çoğalmış ama çelik ve alüminyum insan sağlığına zararlıdır, bilen insanlar biliyor zaten. Yani herkes bugün biliyor, çelik ve alüminyumun insan sağlığına zararlı olduğunu vatandaşta biliyor doktorda biliyor, mesela çelik tencerelerde yapılan yemeklerde sürekli yıkandığında belli bir süre sonra kara oluyor ama bakır öyle değildir. Bakır yıkadığında her zaman eski halinde olur orada yapılan yemeklerde sağlıklı olur, ondan dolayı aslında bakırın kullanılması gerekiyor.” dedi.

Her şey bilinmesine rağmen bakırcılık giderek kayboluyor

“Gelen turistler buralarda pek bir şey almıyorlar, gelenler buralarda pek uğramazlar daha çok Haşimiye çevrelerine geliyorlar. Oralarda da biber falan alıyorlar zaten günümüzde her şey makineleştiği için o ürünleri alıyor. Cezvesi makineleşmiş, her şeyde artık ucuza kaçılıyor. Yani bu bir nesildir giderek kayboluyor aslında kaybolmaması lazım sürekli sürdürülmesi gerekiyor.  Geçenlerde biri geldi yanıma, alüminyum tepsisinde fırına, et patlıcan pişirmiş ve daha sonra kanser olmuş mide kanseri olmuş şuanda Ankara’da bunun sebebini araştırmış doktor ondan sonra demiş sen Urfalı mısın demiş evet, oda demiş biz alüminyum tencereden biz fırına, et, patlıcan, domates atarız fırını doktor ondan dolayı kanser olduğunu söylemiş. Yani bakırın ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor burada. Alüminyum ve bakır tencerelere göre bakır çok daha kaliteli, sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Bakır bir kalaylandı mı tertemiz olur.” Diye konuştu.  

Bayanlar daha çok kolaya kaçıyorlar

“Yani bu konuda ne desek yalan olur kadınlar gelip bakıyor almadan kaçıp gidiyor, ondan sonra gidip düdüklü tencere, alüminyum tentelere falan alıyor. Yani bayanlar sosyeteye kaçmışlar, yani işin kolayına kaçıyorlar hani o eski atik ve çalışkan kadınlar yani şuan ki düdüklüye çorba koyuyor ağzını kapatıyor 15 dakika da çorba oluyor. Hiç çorba 15 dakikada olur mu ki bakır tencereye eskiden koyduğunda orada pişerdi, kötü kokusu giderdi ondan sonra güzel bir şekilde olurdu.” Şeklinde konuştu.   

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Güven yaptığı açıklamada ise şunlara yer verdi.

“”Biz çocukken, evde bakır kaplarda pişerdi yemekler… Arada bir kapı önünden geçen “kalaycılar, bakır kapları kalaylardı. Yemekler de bu kalaylanmış kaplarda pişerdi. Sonra birden alüminyum furyası çıktı! Herkes bakır kaplarını satıp evi alüminyum kaplarla doldurmaya başladı… Büyük kolaylıktı. Hafifti, ucuzdu, kalaylanma derdi yoktu! Yıllar yılı alüminyum kaplarda pişmiş yemeklerle beslendi beyinlerimiz! . Derken çelik kaplar, teflon tencereler çıktı yakın yıllarda…

Ve atıldı ortaya bir yeni keşif! “Alzheimer” yani ALUMİNYUM hastalığı!

Bu hastalığa yakalananların beyin hücrelerinde normalin 4 katına kadar alüminyum fazlalığı tespit oldu 1989 da… Özellikle, beynin hafızayla alâkalı hippocampus bölgesindeki hücrelerde bu birikim çok fazla olarak bulundu. İnsanların farkında olmadan gıda ve diğer yollarla aldıkları fazla alüminyum beyni iflasa sürüklüyordu…

İsimleri, yerleri, kişileri hatırlamaz hâle getiriyordu “ALZHEİMER” hastalığı. Ve bunda, kullanılan alüminyum kapların etkisi çok büyük! Yapılan araştırmalara göre, normal kapta pişen domatesteki alüminyum oranı, alüminyum kapta piştiğinde yüzde yüze yakın artıyordu.

Şimdi alüminyum tencereler kullanılmıyor pek ama tehlike geçti mi?

Bu defa da en başta alüminyum “kutularda saklanan, içilen konserve ve meşrubat türü gıdalar çıktı karşımıza! Bunların yanı sıra vücuda alınan bazı ilaçlara da dikkat edilmeli sanırım! Meselâ, stresli toplumlar sürekli mide yanmalarına karşı antiasid almaya başladılar… Ki alınan antiasid hap veya şurupların pek çoğunda yoğun miktarda alüminyum hydroxid ve alüminyum tuzları bulunmakta! Yanı sıra ishal kesici (antidiarrheal) haplar dahi alüminyumlu maddeler ihtiva etmekte. Bir kısım ağrı kesici aspirinler, kepek olmasını önleyici bazı şampuanlar, bazı

Deodorantlar, hep beynimizin belâsı alüminyumu ihtiva etmekte…

Bilmem alüminyumlu nesnelerden uzak durmamız gerektiğini yeterince anlatabildim mi? Yanı sıra kesinlikle LIGHT ve DIET yazan yenecek ve içeceklerden uzak durmak gerekiyor… Rafine beyaz şeker ise beyni “turn-OFF” yapan (çalışmasını durduran) madde olarak adlandırılıyor.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER