Urfa’yı Bölgenin Cazibe Merkezi Haline Getirmek İstiyoruz

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Tamamlanan ve devam eden projelerimizle Şanlıurfa'yı bölgenin cazibe merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Projelerimizi girişimlerimizle elde ettiğimiz hibelerle geliştiriyoruz. Şanlıurfa'nın gelişebilmesi adına önemli projeler olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Urfa’yı Bölgenin Cazibe Merkezi Haline Getirmek İstiyoruz


 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, göreve geldiği günden beri Şanlıurfa için yaptığı çalışmaları paylaştı. Kendisinin Şanlıurfa şehrine âşık bir insan olduğunu ifade eden Başkan Çiftçi, “Şehrine âşık bir insan olarak her zaman Şanlıurfa’mızın gelişmesi için projelerim ve fikirlerim vardı.” dedi. Projeler kapsamında finansal kaynak sıkıntılarının olmadığını hatırlatan Çiftçi, ellerindeki maddi kaynakları olabildiğince yerinde kullanmak istediklerini söyledi.

İşte Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ile yapılan röportajın tamamı

S-1) Sayın Başkanım, kısaca özgeçmişinizi ve siyasete başlamanızda etken olan faktörlerin neler olduğunu anlatır mısınız?

C-1) Ben Nihat Çiftçi. 1975 yılında şuanda Şanlıurfa’nın merkez ilçesi olan ve o zamanlar köy konumunda olan Karaköprü ilçesinde dünyaya geldim. Şehrine âşık bir insan olarak her zaman Şanlıurfa’mızın gelişmesi için projelerim ve fikirlerim vardı. 1998 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olup Harran Üniversitesinde yüksek lisansımı tamamlamamın ardından Sosyal Sigortalar Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda SSK Müfettişi olarak görev yaptım.

29 Mart 2009 tarihine kadar Şanlıurfa BARO'suna kayıtlı serbest avukat olarak çalışmaktayken 29 Mart 2009 tarihinden itibaren belde konumuna geçen Karaköprü’de 6,5 yıl süresince Belediye Başkanlığı görevini yürüttüm. 6 Eylül 2015 tarihinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildim.

Siyasete atılmamdaki faktör ilçe halkımın bana olan sevgisi, güveni ve yaşadığım şehri geliştirmek için daha önceki yıllardan gelen fikirlerim oldu. Ve Allah’a şükürler olsun doğduğum köy olan Karaköprü’yü görev sürem boyunca Türkiye’nin yaşanılabilir en güzel beldelerinden ve ilçelerinden birisi yaptım. Bu hedefle şimdi Şanlıurfa’mızın tamamına hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. 

S-2)Sayın Başkanım Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı görevine 6 Eylül 2015 tarihinde başladınız. Büyükşehir Belediye Başkanı gözüyle, gözlemleriniz ve deneyimleriniz ışığında Şanlıurfa’yı nitelikleri, avantajları ve kalkınma düzeyi itibarıyla okuyucularımız için değerlendirmenizi rica ediyoruz.

C-2) Şanlıurfa, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli şehirlerinden biridir. Tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe, ilk üniversite olan Harran Üniversitesi, Hz. İbrahim Makamı, Balıklıgöl gibi önemli kültürel değerleri ile bölgenin en genç nüfusa sahip olan şehri olması hasebiyle avantajları yüksek bir şehirdir. Şehri geliştirmek açısından biz de Büyükşehir Belediye kadroları olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerek şehre yeni görünüm vermek anlamında gerek tarihi gün yüzüne çıkarmak anlamında Şanlıurfa'nın niteliklerini Türkiye'ye ve hatta dünyaya tanıtmak için yeni projeler geliştiriyoruz. Bu projelerimizi de gerçekleştirmek için gerekli tüm olanaklardan faydalanıyoruz. 

S-3) Projelerinizin ardı arkası kesilmiyor ve özellikle kaynak bulma noktasında çok başarılı bir ekiple çalışıyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

C-3) Tamamlanan ve devam eden projelerimizle Şanlıurfa'yı bölgenin cazibe merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Projelerimizi girişimlerimizle elde ettiğimiz hibelerle geliştiriyoruz. Şanlıurfa'nın gelişebilmesi adına önemli projeler olduğunu düşünüyorum. Geleceğe yönelik yatırımlar olarak önemli projeler. Şanlıurfa Büyükşehir statüsü ile çok büyük değişim yaşadı. Sağlam bir ekip ile üreterek bütün projelerde Şanlıurfalı vatandaşlarımızın geleceği için önemli adımlar attığımızı düşünüyorum. Yapılan çalışmalara da baktığımız zaman Şanlıurfa'yı daha önceden ziyaret etmiş vatandaşların olumlu tepkileri ile şimdiki Şanlıurfa'nın ne kadar geliştiğini anlıyoruz. Projelerimize yenileri eklemek adına ve geleceğe taşıma anlamında Büyükşehir bünyesindeki çalışanlarımızla her zaman istişare içindeyiz. Projelerimizi de geleceği düşünerek tasarlıyoruz. Daha modern bir Şanlıurfa olması adına Şanlıurfa tarihinde gerçekleşmemiş projeleri şuanda Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştiriyoruz. Bu projeler örnek olarak GAP Vadisi, Arıtma tesisleri, 13 ilçemizde yer alan vizyonel projeler, şehir merkezinde yer alan tarihte görülmemiş kültürel değerleri gün yüzüne çıkarmak adına kentsel dönüşüm kapsamında yaptığımız çalışmalar ve daha birçok proje ile Şanlıurfa'yı geleceğe taşıyoruz. 

S-4) Şanlıurfa Belediyesi’nin sözü edilen proje demetleriyle daha da gelişmesi ve sorunların çözümü için gerekli maddi kaynaklar yeterli midir? Belediyenizin ekonomik, mali ve finansal imkânlarını geliştirmek için hangi önlemleri alıyorsunuz?

C-4)Projelerimiz dev yatırımlarla yapılabilecek projeler. Finansal desteklerimizi Avrupa Birliği, JICA, Kuveyt ve Başbakanlık finansmanı, DSİ, İller Bankası, Plan Proje Dairesi Başkanlığı, Karacadağ Kalkınma Ajansı, faizsiz krediler, hibeler ve işletme kredileri ile sağlıyoruz. Bu kapsamda finansal kaynak sıkıntımız fazla yok. Elimizden geldiğince maddi olanakları yerinde kullanıyoruz.

S-5) Şanlıurfa’daki alt yapı ve önemli tesis eksiklikleri nelerdir?  Bu bağlamda ileriye yönelik vizyonunuz, hedefleriniz ve yeni açılımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

C-5) Şanlıurfa bilindiği gibi 2013 yılı itibariyle Büyükşehir statüsüne kavuştu. Hizmet alanı bir öncekine kıyasla onlarca kat artan Şanlıurfa’nın her noktasında vatandaşlarımıza uğraşmanın derdindeyiz. En ücra mahallemizdeki vatandaşımıza kadar alt yapı, su, yol hizmetlerini ulaştırmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Vizyonumuz 1 milyon 945 bin vatandaşına hizmet götüren bir belediye olmaktır. Bunun için şehrini seven çalışkan bir Büyükşehir kadromuz var. Ben buradan bir kez daha bu vizyonda emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

S-6) Şanlıurfa Belediyesi olarak insanları ortak bir paydada buluşturan sosyal ve kültürel faaliyetler ile geleneklerinizin ve folklorunuzun yaşatılmasında etkili olan başlıca sosyal ve kültürel faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

C-6) Şanlıurfa birçok kültürü, birçok etnik yapıdaki insanların barış içinde yaşayan, farklı inançlara saygı duyan, insanları ötekileştirmeyen sosyolojik olarak iç içe yaşayan bir şehir. Muhafazakar bir topluma sahip Şanlıurfa’da vatandaşımız inancına bağlı olarak huzuru ön plana alarak yaşamını sürdürüyor. Değerlerimizi yaşatmak adına kurslar açıyoruz. Eski meslekleri ve kültürümüzü yeni nesle kazandırarak bu değerlerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz.

S-7) Peygamberler Şehri olarak bilinen Şanlıurfa binlerce yıllık geçmişe sahip, önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış adeta açık hava müzesi görünümünde bir şehrimizdir. Bu bağlamda şehrinizin tarihi ve kültürel dokusunu korumak, geliştirerek yaşatmak ve turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

C-7) Şehrimiz turizm açısından önemli tarihi ve köklü bir geçmişi olan bir şehir. Medeniyetlerin bıraktıkları izleri yaptığımız çalışmalarla gün yüzüne çıkartmak için çalışmalar yapıyoruz.  İpekyolu, Tarihi Hanlar, mağara alanlarını arkeolojik sit alanlarını, mozaik alanlarını restore ettik ve açık müze haline getirdik. Tarihle yaşamı bir arada turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Şehri turistik anlamda ön plana çıkarmak projelerimizi geliştiriyoruz. Şanlıurfa'yı bölgenin odak şehri yapmayı hedefliyoruz. 133 mağara yeni yeni gün yüzüne çıkan mozaikler yapılan çalışmalarla turizme kazandırıldı. Sosyal ve kültürel anlamada şehrimizi geliştiriyoruz.

S-8) Ülkemizin genel ve önemli sorunlarından biri olan işsizliğin Şanlıurfa’da azaltılabilmesi ve yeni istihdam alanlarının yaratılması için uygulamayı planladığınız orta ve uzun vadeli yatırım hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz? 2018 Yılı Yatırım hedefleriniz nelerdi?

C-8) Kalkınma Bakanlığı'nın Teşvik yasası ile birlikte bölgemizde çok önemli hareketlenmeler getirdi. Gerek yer tahsisleri gerek işletme kredileri bakımından faizsiz krediler, istihdam olanağı fazla olan fabrikaların yapımı rayiç kira bedeli karşılığında işletmecilere iş adamlarına sanayicilere verilmesi bölgeyi cazibe merkezi olarak kalkındıracaktır. Bu da bölgemizde bizim için çok önemli olan iş istihdamını ve üretimi sağlar. Biz ilimizde istiyoruz ki herkes kendi şehrinde iş sahibi olsun ve mutlu bir yaşam sürsün. Üreterek kendi şehrimize fayda vermiş oluruz. Ancak üreterek gelişip, büyüyebiliriz. İş imkanını da arttırmak için halen çalışmalarımız devam ediyor. 

S-9) Büyükşehir Belediyesi’nin dikkat çeken faaliyetlerinden biri olan Mozaik Çalıştayı hakkında değerlendirmelerinizi ve bu faaliyetlerinizin amaç ve hedefleri hakkında bilgi rica edebilir miyiz?

C-9) Şanlıurfa 12 bin yıllık tarihi ile birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim bir kenttir. Biz Büyükşehir Belediyesi kadroları olarak böylesine önemli bir mirası korumak ve geleceğe taşımak adına birçok faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Mozaik Çalıştayı da bu faaliyetlerimizden biriydi.

Mozaik Çalıştayı günümüzün ruh halini geleceğe taşıma çalışmasıdır. Fırat Şanlıurfa’mıza su ile hayat veriyor. Kurak toprakları verimli hale getiriyor. 1700 yıl önce de Fırat kenarındaki suyun getirmiş olduğu taşları Şanlıurfa’daki Haleplibahçede o dönemde amazon tarihçilerinin savaş yaşam tarzını yansıtan bir sanat olarak icra edilmektedir. Milattan sonra 200-300 yıllarda icra edilen mozaikler Şanlıurfa’mıza bir kıymet ve değer olarak kendini gösteriyor. Dönemin yaşam şeklini, kültürünü, doğa ile olan yaşantısını betimleme şeklinde tamamıyla o dönemin bize tarihi olarak aktaran bir yaklaşımla ve ince işçilikle sanat ruhuyla işleniyor. Geleceğe taşıma anlamında Şanlıurfa da kimlik oluşturmak bizim boynumuzun borcudur. Bizler tarihin bize miras bıraktığı eserlere sahip çıkalım.

S10-) Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

C10-) Bu güzel söyleşi için Urfanatik çalışanlarına teşekkür ediyorum. Buradan bir kez daha herkesi Şanlıurfa’ya davet ediyorum. Bizim her zaman dediğimiz gibi ‘Herkesin yolu bir gün mutlaka bu topraklarda buluşmalı’ diyor ve tüm halkımıza saygı ve sevgilerimizi iletiyorum.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
atarlı genç
atarlı genç - 13 ay Önce

haydi sana güle güle

Urfalı
Urfalı - 13 ay Önce

100 yıldır aynı yalanlar

Ferhat
Ferhat - 13 ay Önce

Sen birşey yapma gözünü seveyim

Urfa lı Suruç lı
Urfa lı Suruç lı - 13 ay Önce

Yav bize erkek bir belediye başkanı lazım yalan dolan hırsızlık makam arabası

Jsle
Jsle - 13 ay Önce

Sayin baskanim su sehir ici yollari bitirin trafik rahatlasin

Gercek urfali
Gercek urfali - 13 ay Önce

Karakopru nasil bir ilce acaba egri büğrü yollar cikmaz yollar yani görende cahiller yaşıyor der oralarda..... baska memleket görmüş olmasak pariste yaşıyoruz sanacagiz gidin memleket görün

urfalı
urfalı - 13 ay Önce

köylere çocuk parkları yeşil alanlar yapın parklar yapın

Urfafanatik
Urfafanatik - 13 ay Önce

İyi ki karaköprü de yaşıyoruz ve görüyoruz senin nasıl ne amaçla belde başkanı olduğunu akp nin bayraklarini nasıl topladığını da biliyoruz. Fatma Şahin nin ayakkabısının topugu bile olamasın hizmet konusunda.


SIRADAKİ HABER