Urfalıların Vazgeçilmesi İthal Çay

İthal çay dinilince akla il gelen iller arasında tabii ki Şanlıurfa’da yer alıyor. Urfalılar ithal çayın kilo fiyatının 40 TL’ye varmasına rağmen hala en çok tükettiği içecekler arasında yer alıyor.

Urfalıların Vazgeçilmesi İthal Çay

Doğu ve Güneydoğu insanının vazgeçilmez sıcak meşrubatları arasında bulunan ithal çay her geçen gün daha da fazla değer kazanıyor. Doğu ve Güneydoğu illeri arasında kaçak çay denilince akla ilk gelen iller arasında Şanlıurfa’da bulunuyor. Kıraathanelerde, hanlarda, evlerinde, hata modern kafelerinde bile Urfalılar ithal çay tüketiyorlar. Oldukça bağımlısı ve hastası oldukları kaçak çayın kilo fiyatı son bir yılda nerdeyse yüzde 50 civarında zam yemesine rağmen Urfalılar bir türlü ithal çay tüketmekten geri adıma atmıyorlar. Neredeyse kendilerinin bir parçası haline gelmiş olan ithal çaya oldukça tiryaki olan Urfalılar uzun yıllardan beridir bu çayı tükettiklerini belirtti.

Konu ile ilgili görüş aldığımız çay esnafı Çayçı Murat, İthal çayın Urfalıların vazgeçilmez sıcak meşrubatı olduğunu ve Urfalı vatandaşlarının ne olursa olsun bu çayı tükettiğini belirtti. 

‘Biz kilosunu dolar ile alıyoruz’

“Benim adım Çaycı Murat Şanlıurfa Kapalı Çarşısında 40 yıllık esnafım.” Diyen Çaycı Murat, “Aldığımız çay ithal çaydır. Sri lanka’dan geliyor, eskiden Doğu tarafından da gelirdi ama son yıllarda gelmemeye başladı. Biz kilosunu TL ile değil Dolar ile alıyoruz, şuan kilosunu 10,5 Dolardan almışım. Dolarla aldığımız için dolar artış gösterdi mi fiyatı artıyor.” dedi.

‘Bütün Urfalılar ithal çay tiryakisidir’

“Bundan dolayı şuan kilo fiyatı zaten 40 TL civarındadır.” İfadelerini kullanan çaycı Murat, “İthal çay tiryakisi olmayan hiçbir Urfalı yoktur herkes bu çayın tiryakisidir. Ondan dolayı fiyatı artmasına rağmen Urfalılar yine her türlü bu çayı istedikleri kadar tüketiyorlar. Türkiye’de ithal çayın en fazla tüketildiği iller arasındadır Urfa diğer illere göre daha fazla içiyorlar. Dışardaki illerde tekel çayı ile karıştırılıyor ithal çay fazla ağır diye içemiyorlar.” diye konuştu

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Şimdiye kadar kim öldü çaydan zehir doluysa geç bu yalanları

haydar
haydar - 2 yıl Önce

sağlıklı degilki bunu Urfalılar içiyor..zehir dolu içleri..

Ali
Ali - 2 yıl Önce

İthal çay bu çayların hepsi.hem bu çaylar devlet labuvatorundan geçtikten onay verildikten sonra piyasa sürülür

ALO
ALO @Ali - 2 yıl Önce

ITHAL AMA KAÇAK YOLLARDAN oyuzden arkadaş uyarmıs bızleri

Kurdi
Kurdi - 2 yıl Önce

Yav ben urfali yim bizim urfali lar kaçak çayı içerken Türk Çaydan nefret ederiz biz urfalilar Diyarbakır, Mardin ve Batman'da dahil kaçak çay bizim DNA mız dır

SIRADAKİ HABER