Urfalı Tarım İşçilerin Canı Çok Ucuz…

Her yıl geçim derdi ile yollara düşen Şanlıurfalı tarım işçileri gittikleri yerlerde perişan olurken, yollarda kazalar geçirip ya yaralanıyorlar yada hayatlarını kaybediyor.

Urfalı Tarım İşçilerin Canı Çok Ucuz…

Yıllardır Şanlıurfalıların kaderi olmuş olan mevsimlik tarım işçiliği bitmek bilmiyor. Her mevsimde farklı tarım ürünlerin toplanmasında, ekilmesinde çalışmak üzere çoluk çocuğu ile başka illere giden işçiler gittikleri yerlerde perişan olurken, bu zorlu yolculukta ölüm bile yakalıyor onları. Tarım kenti olan Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçiliği yüksek oranda olurken, geçimlerini sağlamak için buradan yola çıkan kimi ailelerin hikâyeleri yollarda son buluyor. Her yıl meydana gelen kazalarda onlarda tarım işçisi hayatını kaybederken yüzlercesi de yaralanıyor. Özellikle Şanlıurfa bölgesinden yaz aylarında çalışmaya giden işçiler zor koşullarda yaptıkları yolculukları acıya dönüşüyor. Böyle tür manzaralar yüreğimizi dağlarken konuyla alakalı bulunmayan çözümler ve sağır dilsiz kalan yetkililer olunca Urfalı tarım işçilerin hayatlarının ne kadar ucuz olduğunu gösteriyor.

Şanlıurfalı siyasiler dilsiz ve sağır

Son olarak Çarşamba günü Konya’da Şanlıurfalı tarım işçilerini taşıyan minibüsün sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıkarak takla attı. Devrilen minibüste bulunan ismi öğrenilemeyen 1 kadın işçi hayatını kaybetti, sürücü ile aralarında çocukların da bulunduğu 6 kişi yaralandı. Ölen işçinin kadın olması daha durumu vahim bir hale sokarken gözlerimizin önüne gelen görüntüde insan hayatının ne kadar ucuz olduğu ve Urfa’da tarım işçiliğin hiç bitmeyeceğidir. Yollarda ekmek telaşı ile kayıp giden hayatlar olurken Şanlıurfalı yetkililer ve siyasiler ise duruma sessiz kalmaya devam ediyor. Çarşamba günü meydana gelen kazadan birçoğunun haberi bile olmazken, yine olan gariban ve fakir fukaraya oluyor.

‘Ekmek uğruna hayatlar kayıp gidiyor’

Bu kazanın etkisi devam ederken bir acı haberde Aksaray’dan geldi. Yine Şanlıurfa yine mevsimlik tarım işçileri, Nail K. (43) idaresindeki 63 E 5124 plakalı minibüs, sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak şarampol devrildi. Minibüsün adeta hurdaya döndüğü kazada sürücü ile minibüste bulunan karısı ve 11 çocuğu yaralandı. Çalışmak uğruna, ekmek derdi uğruna yurdundan kalkıp giden ve bir aileden 13 kişinin içinde bulunduğu minibüs adeta hurdaya döndü.

İsmi çalışma olan ama asıl ölüme giden bu insanlar için herhangi bir çalışma yapılmıyor. Denilen ve konuşulan her şey sözde kalıyor. Siyasilerin duyarsız kaldığı soru yüzünden yılda kaç ailenin evine ateş düşüyor. Gencecik çocuk ve gençlerin hayatları bir ekmek uğruna yollarda kayıp gidiyor.

Türkiye’nin üçüncü büyük tarım kenti

Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip, Türkiye2nin en büyük üçüncü tarım kenti olan Şanlıurfa’da yılda yüzbinlerce aile çalışmak üzere başka illere göç ediyorlar. Zor koşullarda çalışmak zorunda kalan işçiler, yaşam koşulları yine oldukça kötü durumda. Bunların düzeltilmesi ve mevsimlik tarım işçiliğinin bitirilmesi adına herhangi bir adım atılmıyor.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 14:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
URFALI
URFALI - 2 ay Önce

BŞB SURİYELİ VATANDAŞLARIN YÖMİYECİ OLARAK PARK BAHÇEDE ÇALIŞTIRAÇAGINA KENDİ VATANDAŞINI ÇALIŞTIRSIN BU KANITLI

SIRADAKİ HABER