Urfalı Çiftçiler ‘’Beyaz Altın’’ Ekiminden Vazgeçiyor!

Türkiye’nin büyük ve önemli tarım merkezlerinden biri olan Şanlıurfa’da ‘beyaz altın’’ olarak bilinen pamukta rekolte düşüklüğünden ve masraflardan dolayı çiftçiler gelecek yıl pamuk ekmeyecek.

Türkiye’nin pamuk ihtiyacının % 42’sini oluşturan Şanlıurfa’da çiftçiler dert yanıyor. Şanlıurfa genelinde her yıl ekim alanı genişleyen ve tekstil, yağ, hayvancılık sektöründe kullanılan pamukta yaşanan rekolte düşüklüğü çiftçiyi pamuk ekiminden soğuttu.

Rekolte düşüklüğünün yanı sıra pamukta oluşan haşerelerden dolayı sık sık ilaçlama yapılması da çiftçinin masrafını ikiye katlıyor. Pamuk sezonu boyunca dönüm başına bin TL’ye yakın masraf yapan çiftçiler böyle giderse seneye pamuk ekmeyeceklerini ifade ettiler.

Pamuğun %42’sinin üretildiği Şanlıurfa’da gelecek yıl pamuğun ekilmemesi halinde büyük bir düşüş olacağı ve fiyatların daha da artacağı bekleniyor.

“Çiftçiler Çiftçiliği Bırakacak”

Pamukçuluk mesleğini babalarının elinden aldığını söyleyen Çiftçi Ömer Göktaş; “Yalnız bu sene gübre, mazot ve ilaçlar çok pahalı, perişan bir durumdayız. Devletimizin bize yardımcı olması lazım, bizim çok sıkıntı ve sorunumuz var. Mesela pamuk sorunu, elektrik sorunu, su sorunu, gübre sorunu, ilaç sorunu ama yardımcı olan kimse yok. 1 dönüme 4 kez ilaçlanma yapılıyor ama ilaç 2500-3000 TL. Ondan dolayı bizde ne yapacağımızı bilmiyoruz, masrafımız çok ağır devletten yardım istiyoruz. Şuanda pamuğun fiyatı yok, pamuğun fiyatı yükselirse gübrenin fiyatını da düşürürse çok memnun oluruz. İnşallah her şey iyi olur bakalım ama iyi değil fiyat çok düşük, gelirimiz bizi kurtarmıyor karşılığını alamıyoruz. Mesela 1000 TL’lik masraf yapıyorsun ama sen onun karşılığını alamıyorsun, para senin cebinden gidiyor. Vatandaş ne yapacak kalkıp tarlasını satacak, çiftçiliği bırakacak. Fiyatları

düşürdüler 500 TL’ den 400 TL oldu, elimizdeki geliri de alıyor devlet” dedi.

“İl Başkanı Diyor Ama Elinde Değil”

İl Başkanı diyor ama onun elinde olmayan bir şey olduğunu söyleyen çiftçi Göktaş; “onun sözüyle geçerli bir şey değil, bu devlettin elinde. Ziraat Başkanı da öyle söylüyor ama onların elinde değil, Genel Başkanlar el atmazlarsa yapmazlarsa zaten olmaz bu iş. Bende şuan diyorum destekleme olacak diye ama boş” ifadelerini kullandı.

“Bu Yıl Haşere Çok Hızlı Yayıldı”

İlkim değişikliğinden dolayı haşere çok hızlı yayıldığını ifade eden zirai ilaç satıcısı Metin Gökçe; “Çiftçilerimizin rutin kontrolüne geliyoruz sürekli, bu sene aşırı haşere oldu. İlkim değişikliğinden dolayı haşere çok hızlı yayıldı. 7-8 sefer ilaçlandı bu arazi, yine de normal bir verim geliyor. Ahım şahım gibi bir verim yok, fakat işte gübre pahalı, mazot pahalı, ,ilaçlar da pahalı devletin bir an önce bu işe el atması lazım. Çiftçinin de mağdur edilmemesi lazım, destekleme düşürülüyor, şu anda 10.aya girmiş bulunmaktayız ama hala pamuğun fiyatı yok. Adamlar biçiyorlar fabrikaya götürüyorlar ama fiyat yok, neden bu fiyat belirlenmiyor? Çiftçinin elinden alındıktan sonra fiyatı açıklayacaklar o zaman da çiftçi açıkta kalacak. Zaten adam borç harç ödeme peşinde kredilerle birlikte, çiftçi batmış ama bunu dile getiren hiç kimse yok bundan dolayı bir an önce Tarım Bakanlığı’nın bir el atmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Yaprak Kurdu Çok Fazlaydı”

Zirai ilaç satıcısı Metin Gökçe; “Yaprak kurdu bu sene çok fazlaydı, bir yoğunluk vardı sürekli. Ve bu verimi %30-%40 düşürür” diye konuştu

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER