Urfa’da Sınava Giren İki "Joker" Yakalandı

Bu sene ilk kez 81 ilde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı'nda (DGS) Şanlıurfa'da başkasının yerine sınava giren iki "joker" tespit edildi. Hem sınava başvuran iki kişi hem de yerlerine sınava giren jokerler hakkında yasal işlem başlatıldı.

Urfa’da Sınava Giren İki "Joker" Yakalandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) alınan bilgiye göre,  önceki yıllarda 17 ilde yapılan DGS, sınava erişimi kolaylaştırmak amacıyla bu  sene ilk defa 81 ilde yapıldı.

Sınavın bu sabah gerçekleşen oturumuna 388 bin 215 aday başvurdu.  Sınav sonuçları 16 Ağustos tarihinde açıklanacak.

Öte yandan Şanlıurfa'da başkasının yerine sınava giren iki "joker"  tespit edildi. Hem sınava başvuran hem de yerlerine sınava giren jokerler  hakkında yasal işlem başlatıldı.

ÖSYM Başkanlığının mevzuatına göre sınavlarda yerine joker sokan  adayların sınavları iptal edildiği gibi bu adaylar iki yıl süreyle ÖSYM  tarafından yapılan hiçbir sınava ve yerleştirmeye başvuramıyor.

Ayrıca suç duyurusu kapsamında hem aday hem de joker hakkında bir  yıldan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılıyor.

Yarın 2018-KPSS sınavı yapılacak

Bugün 81 ilde DGS yapan ÖSYM, yarın da sınav mesaisine devam edecek.

2018-KPSS, yarın sabah ve öğleden sonra iki oturumda yapılacak. 2018  KPSS-Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı yarın sabah oturumunda yapılacak. 81  ilde yapılacak sınava, 1 milyon 234 bin 617 aday katılacak. Adaylar saat  10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Öğleden sonra yine 81 ilde yapılacak Eğitim Bilimleri sınavına ise 440  bin 324 aday katılacak. Bu adaylar da saat 14.30'dan sonra sınav binalarına  alınmayacak.

HABERLERCOM

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER