Urfa'da Nargile Satışları Arttı

Şanlıurfa'nın Eyübiye ilçesi Akarbaşı civarındaki Bakır satışı yapan esnaf nargile satışına yöneldi. Esnaf Suriyeli vatandaşların alışverişinden memnun oldu.

Urfa'da Nargile Satışları Arttı

Yaklaşık 6 yıl önce  karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye sığınma talebinde bulunan Suriyeliler, kendileri için kurulan çadır kentlerde yaşıyor, durumu iyi olan mülteciler ise şehir merkezilerinde kalıyor. Akarbaşı civarında bulunan Bakırcılar Suriyelilerin yoğun nargile talepleri karşısında işyerlerinde nargile satışlarına başladılar.

Suriyelilerin nargile kültürlerini arttırması bakırcıları sevindirdi, Bakırcı esnafı Şahin Aslan, "Daha önce nargile satışımız pek yoktu ama Suriyelilerin gelmesiyle birlikte nargile satışı 2 iki kat arttı. Suriye'den gelen misafirlerimiz nargileye ilgi gösteriyor. Nargileyi yalnızca içmek için değil evle yapılan şark köşelerine koymak ve otantik ortamlarda aksesuar olarak kullanmak içinde alıyorlar. Bize gelen müşterilerin büyük çoğunluğunu Suriyeliler oluşturuyor. Onların kültüründe nargilenin ayrı bir yeri var ve bu bizim satışlarımıza yansıyor.  nargileleri çeşit ve kalitesine göre 15 ile 70 lira arasında satılıyoruz tabi bunun yanında nargile tütününde satıldığını" ifade etti.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 23:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER