Urfa’da Boz Fıstık Hasadı Başladı

Şanlıurfa illinde ağırlıklı olarak bulunan fıstığın hasadına başlandı. Dünyanın dört bir yanına ihraç edilen fıstığın rekolte düşüklüğü yanı sıra fiyatın beklenenin altında olması üreticiyi özdü.

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde ağırlıklı olarak bulunan fıstığın hasadına başlandı. Dünyanın dört bir yanına ihraç edilen fıstığın rekolte düşüklüğü ve fiyatın düşük olması üreticiyi üzdü. Baklava için toplanan ve Boz Fıstık olarak adlandırılan fıstığın ilk hasadına Suruç ilçesine bağlı Aybastı köyünde toplandı. Geçtiğimiz yıla  göre rekolte düşüklüklerin yaşandığı Boz Fıstıkta fiyatlarda yüzleri güldüremeyince üretici durumdan şikayet etti. Geçen yılda ilk boz fıstığın kilosunu 16 liradan satarken bu yıl çıkan ilk Boz Fıstığın kilosunu 12 liradan sattıklarını belirtti. Öte yandan geçen yıllara göre bu yıl toplanan boz fıstığının içinin boş olduğunu söyleyen üretici, bunun sebebinin ise İlkbahar’da yağan şiddetli yağışlara bağladı.

Üreticiler artık Urfa genelinde önümüzdeki günlerde boz fıstığın hasadına tam anlamı ile başlanacağını ama beklenen rekolte ve fiyatın olmayacağını söylediler.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER