Urfa Türküleri Sempozyum Başlıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Şeref salonunda basına açılmalarda bulunan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Genel Sekreteri Emin Özçınar, "Ulusalarası müzik sempozyumu geçmişten günümüze dilenen Urfa türküleri, dengbejler sempozyumu 15 Kasım’da başlayacağını söyledi"

Tarihi, kültürü ve sosyal yapısı ile dünya genelinde adından söz ettiren Şanlıurfa, şimdi de müzik alanında hak ettiği yere gelebilmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 gün sürecek olan müzik Sempozyumu ve etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Müzik şehri olarak nitelendirilen Şanlıurfa, “2018 Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa'da Müzik Sempozyumu ve Etkinlikleri” ile yurt içi yurt dışından 70 akademisyenin katılımı ve unutulmaz bir müzik şöleni ile 15-18 Kasım tarihleri arasında Şanlıurfa'da gerçekleştirilecek. GAPTEAM’de 4 gün sürecek olan buluşmada Urfa Müziği, sosyolojisi, tarihi, kültürel bulguları ve tüm akademik alandaki bildirileri ile görüşülüp tarihselleştirilecek.

Müziğin Sosyolojik Olarak Toplum Üzerindeki Etkisi

Şanlıurfa’daki müzik tarihi ile birlikte neler yapabiliriz bu Şanlıurfa’nın kültürü ile ilgili bilgi, belge ve döküm anları nasıl toparlayabiliriz diyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Genel Sekreteri Emin Özçınar,15 Kasım tarih itibari ile Şanlıurfa’da uluslar arası geçmişten günümüzde olduğu gibi kültür müziğimiz ile ilgili son projemiz başlıyor. Şanlıurfa arkeolojiden yani Göbeklitepe’den bu güne yaklaşık 12 yılık geçmişi süre içinde kazılarda bulunan müzik aletler,  buluna mozaikler ve bulunan buluntulara ilgili bir değerlendireme yapacağız ve bu anlamada da uluslararası altı tanede bildirimiz var.  Şanlıurfa’nın müzik tarihi ile ilgili Prof.Dr Abdullah Ekinci hocamızın başkanlığında ayrı bir ekip Şanlıurfa müzik tarihinde yani İslam tarihi öncesi, İslam tarihi ve günümüz ilgili bu süre içerisinde izlemiş olduğu yol haritası ile ilgili değerli bilim adamlarının Urfa müziği ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları burada biz sunum yapacaklar. Birde müzik ilgili sıra geceleri bildiğiniz üzere 2011 yılında somut olamayan kültür varlıkları noktasında sıra gecemiz kabul edilmişti Unesco tarafından fakat müziğin sosyolojik olarak toplum ve halk üzerindeki etkisi nedir? Bu anlamada da Yardımcı doçent Mahmut Bey hocamızda sosyolojik anlamda müziğin toplum üzerindeki bildirileri hazırladılar. Müzikle ilgili divan, hoyrat ve dengbej ilgili hocalarımız ve ekipleri ayrı bir değerlendireme yapıldı.”dedi.

Etkinlik Takvimi

15 Kasım 2018 Perşembe

09:30 Geçmişten Günümüze Urfalı Sanatçılarımız (GAPTEM)

10:00 Sempozyum Açılış Seromonisi (GAPTEM)

10:30 Sempozyum Açılış Konuşması (GAPTEM)

13:00-17:15 Bildiri Sunumları(GAPTEM)

14:00 Kısas Aşıklar Geleneği Resitali (Gümrükhanı)

17:00 Cem Bergamalı Ritim Gösterisi (Rabia Meydanı)

20:00 Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sıra Gecesi Konseri (M. Akif İnan Konferans Salonu)

16 Kasım 2018 Cuma

09: 00-17: 15 Bildiri Sunumları (GAPTEM)

10: 30 Şanlıurfa Sıra Gecesi Dinletisi (Gümrükhan)

14: 00 Dengbejlik Ve Dengbej Geleneği Dinletisi (Gümrükhanı)

20: 00 Ruha Medeniyetler Korosu Konseri (Vali Kemalettin Gazzezoğlu Kültür Merkezi)

17 Kasım 2018 Cumartesi

09: 30-18: 00 Bildiri Sunumları (GAPTEM)

10: 30 Birecik Yöresi Müzik Dinletisi (Gümrükhan)

14: 00 Rebab, Attebe Geleneği Dinletisi (Gümrükhan)

20: 00 Mehmet Bitmez “Divan’dan Gazeller” Dinletisi (M. Akif İnan Konferans Salonu)

18 Kasım 2018 Pazar

14: 00 Senfonik Urfa Türküleri Konseri (Göbeklitepe Ören Yeri Amfi Tiyatro)

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 11:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Devam ediyoruz diyorsunuz
Devam ediyoruz diyorsunuz - 7 ay Önce

Yani çalıp oynamaya devam ediyoruz diyorsunuz. Yahu siz daha öğrenmediniz mi? Biz sadece belediye başkanının değil tüm Ekibin değişmesini istiyoruz. Yeter yeter bitti haaa. Yeni yüzler ve yeni ekip görmek temennisiyle....

Devam ediyoruz diyorsunuz
Devam ediyoruz diyorsunuz - 7 ay Önce

Yani çalıp oynamaya devam ediyoruz diyorsunuz. Yahu siz daha öğrenmediniz mi? Biz sadece belediye başkanının değil tüm Ekibin değişmesini istiyoruz. Yeter yeter bitti haaa. Yeni yüzler ve yeni ekip görmek temennisiyle....

SIRADAKİ HABER