Urfa Patates Üreticisi Çiftçi İsyan Etti

Fiyat artışı ve ithalat ile gündemden düşmeyen patatese ilişkin yetiştiricisi de şikayetçi. Patates yetiştiricisi Mahmut Keskinli, pazar sorunundan dolayı ürünün ellerinde kaldığını dile getirdi.

Son dönemde fiyat artışıyla ve ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Suriye'den ithalatıyla övündüğü patatese ilişkin yetiştiriciler de şikayetçi. Urfa'nın Viranşehir ilçesinde 40 yıldır çiftçilik yapan Mahmut Keskinli, yetiştirdiği patateslerin elinde kaldığını söyledi.

Fakıbaba'nın, patates ithalatıyla ilgili olarak söylediği, "Suriye kardeştir, oradaki insanların zenginleşmesini de isteriz. Neden Suriye dururken başka bir yerden alalım?" sözlerini hatırlatan Keskinli, tarlasında ektiği patateslerin arasına uzanarak "Patates çok pazar yok" dedi.

Viranşehir ilçesinin Defterdar Mahallesi'nde 250 dönümlük tarlasında bin 500 ton patates yetiştiren Keskinli, tek sorunun pazar sorunu olduğunu ifade etti. Bakan Fakıbaba'yı tarlasına davet eden Keskinli, "Bakın burada birinci kalite patates var. Ne diye ithal ediyorsunuz? Patates elimizde kalıyor. Çünkü bizim pazar sorunumuz var. Kendi şehrinde ekilen, biçilen patatesi görmeyen bakanlık, bakan ama görmeyen bir bakanlık var" ifadesinde bulundu.

Yetiştirdiği patatesleri satacak yer bulamadığını vurgulayan Keskinli, sorunların bir an önce çözülmesi için doğru tarım politikasıyla çiftçinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Keskinli, elinde kalan patatesleri göstererek, "Patates var satış yok" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 20:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengaver
Cengaver - 8 ay Önce

Nes duruyon o zaman pazara getir 2 tl den sat mahale arasina dolastirsan yeter hemde stokculara tokat atarsin

Beter yeter
Beter yeter - 8 ay Önce

Beter olun urfa halkının seçimi belli sonuçlarına katlanın ben ithal cipsimi yiyeyim

Dilaver
Dilaver - 8 ay Önce

Patetes 4 5 lira olduğunda süs pus oldunuz,Allah vere 10 lira olsun istediniz. Sonra dışardan ital olunca veryansın ediyorsunuz

Patates
Patates - 8 ay Önce

Ne diim beter olsunlar az bile bu

Kara şimşek
Kara şimşek - 8 ay Önce

Sen beter ol lan ye cipsini ne konuşuyosun

Kara şimşek
Kara şimşek - 8 ay Önce

Sen beter ol lan ye cipsini ne konuşuyosun

SIRADAKİ HABER