Urfa Emniyeti Uyuşturucuya Savaş Açtı

Uyuşturucu ile Mücadele konusunda ailelerin dikkatini çekmek ve uyuşturucu konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Piazza alışveriş merkezinde bilgilendirme standı açtı. Polis, ailelere ve öğrencilere bilgi verip broşür dağıttı.

Urfa Emniyeti Uyuşturucuya Savaş Açtı

Uyuşturucu madde ile mücadele kapsamında Piazza AVM’de açılan bilgilendirme standı Şanlıurfa Valisi Azim Göngür Tuna, Şanlıurfa Cumhuriyet Baş Savcısı Uğurhan Kuş, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Emniyet şube müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Alışveriş ve Yaşam Merkezinde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 'Uyuşturucu Kullanımı' ile ilgili seminerde, Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını nasıl anlarsınız? Sorusuna yanıt vermek için Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Narkotimleri ebeveynlere ipuçları verdi. Seminerde tüm vatandaşlar ile ilgilenen narkotimler detaylı bilgiler vererek Uyuşturucu ile Mücadeleyi anlattı.

Son Yılların En Büyük Uyuşturucu Operasyonları

Şanlıurfa Emniyeti 2016-2017 yılında 3 bin 457 uyuşturucu ortaya çıkarılıp müdahale edildi. 4 bin 498 şahıs gözaltına alındı ve bin 68 uyuşturucu satıcısı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Başarılı operasyonlar kapsamında 48 suç örgütü çökertilirken tam 70 bin kişiyi zehirleyecek eroin ve 5 milyon kişiyi zehirleyecek miktarda da esrar ele geçirildi. Ele geçirilen uyuşturucu miktarının ise 40 bin kişiyi zehirleyecek kadar olduğu açıklandı.

Son 4 ayda yani 2017 yılının başlarında ise ortaya çıkarılan uyuşturucu olayı 827 oldu. 682 uyuşturucu kullanan 350 uyuşturucu ticareti yapan toplam bin 32 şahıs hakkında işlem yapıldı. Zehir taciri 243 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, tam 2.2 ton esrar ele geçirildi.

Ebeveynlere Bilgi Vermek, Farkındalık Yaratmak

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ;Burada ki temel maksadımız özellikle ebeveynlere anne ve babalara bilgi vermek, farkındalık yaratmak çocuklarının uyuşturucu illetine bulaştığının nasıl anlayabilecekleri noktasında kısa yoldan öğretmek, nasıl tedbir alabilecekleri noktasında bilgilendirme satandı açtık. Bu standı kurmamızdaki temel maksat uyuşturucu ile mücadelede vatandaşımızın mevcut desteğini artırmak, aynı zamanda anne babalara çocuklarının uyuşturucu ile buluşmasını engelleyecek ipuçları vermektir. Ebeveynlere bu konuda çok ciddi görevler düşmektedir. Bu stantta görev alacak arkadaşlarımız anne babalara çocuklarının nasıl uyuşturucu kullandıklarını anlamaları için eğitim verecek, normal yaşamlarında ne gibi değişimler olduğunu anlatacaklar.” Dedi.

Uyuşturucu İle Mücadele Konusunda Çok Ciddi Mücadele Veriliyor

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan “ Mücadelemizi sosyal ve kültürel faaliyetlerle de sürdürme amacındayız. Uyuşturucu ile mücadele konusunda çok ciddi mücadele veriliyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da büyük bir mücadele var ve ciddi oranlarda uyuşturucu yakalanıyor. Ama uyuşturucu ile mücadelede sadece polisiye tedbirler yetmez. Burada amacımız aileleri bilinçlendirmek, ailelerin evlatlarına sahip çıkmalarını sağlamak, uyuşturucu kullanan evlatlarının farkına varmalarını sağlamaktır" şeklinde konuştu.

Kötü Bir Şey Oluşmadan Önlemek

Şanlıurfa Vali Güngör Azim Tuna ise “ Bizim esas yapmamız gereken bu işi kötü bir şey olmadan, oluşmadan önlemeye çalışmaktır. Bu da işbirliği ile farkındalık oluşturmayla eğitimle yapılabilir. Emniyet Müdürlüğümüzde bu konuda bir çalışma yürütüyor. Aileleri, gençleri bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Bu konuda tabi eğitim kurumlarında da yapacağımız işler var.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER