Urfa'daki Şüpheli At Ölümleri İle İlgili Açıklama

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Yakup Elgaş, son günlerde Şanlıurfa’da ölen yarış atları ile ilgili at sahiplerine uyarılarda bulunarak hastalık belirtileri olduğu gibi kendilerine haber verilmesini istedi.

Arap atı yetiştiriciliği bakımından Türkiye’de ilk sırada yer alan Şanlıurfa’da birkaç gündür yarış atı ölümleri ile gündeme gelmeye başladı. Ölen yarış atları ile ilgili açıklama yapan Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Yakup Elgaş ve at sahibi Sait Emektar, yarış atı sahiplerine seslenerek atlarında herhangi bir rahatsızlık durumunda konuyu Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanlığı ile paylaşmalarını istediler. Ölen atların ölüm sebeplerinin büyük ihtimal sivrisinekten olduğunu söyleyen Yakup Elgaş ve Sait Emektar, Şanlıurfa ve Suruç ilçesinde birkaç gün içinde toplamda 30’a yakın yarış atının telef olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığını göreve davet eden At İşletmecisi Sait Emektar, konuyla ilgili gereken her yerle iletişim halinde olduğunu, konunu daha iyi araştırılması yönünde de Tarım İl müdürlüğünü görece davet ettiğini söyledi

‘Suruç’ta 15 Yarış atı telef olmuş’

Türkiye yarış atı sahipleri Derneği Şanlıurfa şubesi başkanı Yakup Elgaş . “Bizim Suruç'ta biraz atlarımızla ilgili bir batı Nil virüsü diye bir virüsten bahsediyorlar. Virüs tam olarak kan sonuçlarını ilk günden beri takip ediyoruz. Takip ettiğimiz konuları Tarım İl Müdürlüğü hayvan şube müdürü ile görüştüm, Bakanlık’ta görüştüm, TJK’nın ekibi ile konuştum. Şuanda Etlikte laboratuvar kan sonuçları çıkmak üzere daha çıkmamıştır sonuçları bekliyoruz. Şuanda Suruç'ta aldığımız bilgilere göre 15'e yakın bir atımız herhalde ölmüş Tay ve damızlık olarak. İşte bu atlarımızı elimizden gelince atçılarımız için ne gerekiyorsa Şanlıurfa şube başkanı olarak bana ne gerekiyorsa her konuda hasta olan, Sıkıntısı olan beni arasın bilgi veteriner yönlendirmesi yapalım, tarıma bildirelim, TJK bilgilendirelim bize ne düşüyorsa dernek olarak atçı ve yetiştirişleri her konu her sıkıntısını bekliyoruz. Yukarıda da bakanlık olarak da elimizden ne geliyorsa Hepsini şu anda takip ediyoruz elimizden ne gelirse inşallah virüsle ilgili en yakın zamanda bir konuya el atacağız ve Bu sıkıntılar İnşallah bitecektir.” dedi.

‘Türkiye genelinde Arap atlarının yüzde 65’ni Şanlıurfa yetiştiriyor’

“Yakup Erkaş, “Bizim Urfa'da 495 üyemiz var at sayımız da şuanda yılda 800-900 tayımız dünya ya geliyor. Türkiye geneli %65 Arap atında öndeyiz İngilizler %15 civarında 1500 taneye yakın atçımız vardır. Yarış atların fiyatı 20 bin TL den başlıyor 1 milyon TL ye kadar da çıkıyor.” Diyerek sözlerine son verdi.

‘3 yaşındaki tayımız virüsten dolayı telef oldu’

“Ben Sait emektar olarak Türk Halk müzik sanatçısı olarak tabi başta hayvan sever olarak ondan sonra yarış atları sahibi olarak, malumunuz Şanlıurfa Arap atlarının kalbi Şanlıurfa’da bu son günlerde yaşanan herkesin bildiği gibi yakından aynı zamanda bizim de bildiğimiz. Benimde yakında tanık olduğum yarış atların ölmesi hepimizi üzdü. Yarışa 3 yaşında yarışa hazırlamış olduğumuz tayımızı bir sivrisinek bizim bildiğimiz bizim algıladığımız bilgi bir sivrisineğin bazen tesadüf olduğu bu asil atımızı bu şekilde virüsle beraber her ne kadar müdahale edilirse edilsin veteriner getirdik iğne yaptık netice hüsranla intihar ederek ölmesine sebep oldu. Ben Sait emektar olarak ve hayvan sever olarak bir yarışçı olarak değerli başkanımızın neshinde bizler değerli halkımıza Şanlıurfalı hemşerimizler özelikle şunu söylüyorum; değerli arkadaşlar olur ki sizlerin ama yarış atlarından bahsediyoruz onun dışındaki atlarla ilgimiz ve alakamız yok. Özelikle yarış atları, damızlık hayvanlarımız, tay hayvanları olur baktığınız hayvanlarda bir rahatsızlık var Şanlıurfa yarış atları sahibi derneğini arayıp bu konu da sizlere yardımcı olmaya çalışacak. Türkiye Jokey kulübü müdürü Mehmet Kazıoğlu kardeşimizde var onu da suçlamıyoruz ama onu sadece bir hayvan sever olarak göreve davet ediyorum. Türkiye Jokey kulübü müdürü Allah rızası için böyle bir konuda uzak kalma sende bizim safımıza katil çünkü biz maddiyatından ziyade yarış atları ölmesin benim 1 tane yarış attım öldü ve Suruç da şuana kadar 15 tane at öldü Şanlıurfa merkezde ise 10 tane yakınlarımın atları öldü. Benim özelikle ve öncelikle tarım bakanlığından bakanımızdan Şanlıurfa ili tarım ve hayvan müdürlüğünün bir an önce bu konuda başkanımızın neshinde yardımlarını bekliyoruz ve bu konuda uzak durmamalarını istiyoruz.” Dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 09:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf
Yusuf - 13 ay Önce

Hayvanlar için üzülüyorlar yoksa yarış atı olduğu için pahalı oldukları için mi vay halimize ne hale geldik

ALİ
ALİ - 13 ay Önce

sait abe yarış atlarının haricindekiler hayvan değilmi

Tekin
Tekin - 13 ay Önce

Yarış atları para için koşturuyorlar yuksek fiyata satıyorlar yoksa ölmesi umurlarında mi

Osman
Osman - 13 ay Önce

Bu sair emektar kim milyoner olmak ister yarışmasında çok ünlü oldu

SIRADAKİ HABER