Urfa'da Aileler Tercihini Tahta Beşiklerden Yana Kullanıyor

  Doğum oranın yüksek olduğu Şanlıurfa’da vatandaşlar, bebekleri için el yapımı tahta beşikleri tercih ediyor. Esnaf, tanesi 40 ile 100 lira arasında değişen fiyatlarda satılan tahta beşiklerin sağlıklı olduğunu ifade etti.

Urfa'da Aileler Tercihini Tahta Beşiklerden Yana Kullanıyor

Yılda ortalama 55 bin çocuğun dünyaya geldiği Şanlıurfa'da, aileler tercihini tahta beşiklerden yana kullanıyor. Göller Mahallesi’nde bulunan Naccar Pazarı'nda kendi imal ettikleri beşikleri satan esnaf, "Günde ortalama 50 beşik satıyoruz. Beşiklerin fiyatı 40 lira ile 100 lira arasında değişiyor" dedi.

Fabrikalarda üretilen estetik ve şekilli beşiklerin yapılmasına karşın, tahta beşiklerin oldukça ilgi çektiğini söyleyen esnaflar, tahta beşiklerin daha çok, yabancı turistler tarafından satın alındığını belirtti. Öte yandan kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar tarafından da alındığını söyleyen esnaflar, “burada ürettiğimiz tahta beşiklerin fiyatı uygun olduğu için daha çok kırsal kesimlerdeki insanların ilgisini çekiyor ayrıca, başka yerlerden Şanlıurfa’ya gelen turistler tarafından da ilgi görüyor. Bu beşikler daha çok tarihi beşikleri andırdığı için, turistlerin ilgisini çekiyor. Turistler, tarihi olduğu için, kırsal kesimdeki insanlar ise ucuz olduğundan rağbet ediyor” ifadelerini kullandı.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER