Urfa Bir Lezzetini Daha Antep’e Kaptırdı

Şanlıurfa’da susuzluğu giderici, serinletici ve hazmettirici özelliğiyle bilinen "meyan şerbeti Gaziantep tescilledi.

Urfa Bir Lezzetini Daha Antep’e Kaptırdı

Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilen, ramazan sofralarının da vazgeçilmezi olan meyan şerbetinin artık kentin tescilli ürünü olduğunu bildirdi.

Akıncı, şunları kaydetti:

"Şehrimizin mutfak hazinelerini coğrafi işaret tescil belgesiyle taçlandırmaya devam ediyoruz. Antep meyan şerbetini de 'mahreç' işareti olarak şehrimizin marka değerleri arasına kattık. Geleneksel hazırlanış biçimiyle geçmişi asırlar öncesine dayanan meyan şerbeti, borsamızın 11'inci, Gaziantep'in ise 24'üncü tescilli ürünü oldu.

Akıncı, gastronomi kenti Gaziantep'in eşsiz lezzetlerinin korunması, gelecek nesillere taşınması ve kentin marka değerinin artması için coğrafi işaret çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
dost acı söyler
dost acı söyler - 3 ay Önce

urfalılar rehetiye baksınlar bakalım daha çok şey gidecek. yakında halfeti de antepe geçerse şaşırmayın. teknelerde ankara havası antebin hamamları çalıyor. ne kadar ayıp bi durum. urfa müziği yok demekki çalmıyorlar. halfetiye giden turistler aaa baksana demek antepte hamamlar meşhur imiş diyip ordan antepe geçiyorlar konaklama ve yemeklerini de antep esnafına kazandırıyorlar.

Memleket sever
Memleket sever - 3 ay Önce

Urfa urfaligini kaybedeceği günüde gorecekmiyiz halk kendini düşündüğü kadar kendine ait olanlarida düşünmüş olsa kaybetmez

Aziz
Aziz - 3 ay Önce

Bu kaçıncı daha neleri kaptıracağız.Urfa'nın saygıdeğer yöneticileri ve ileri gelenleri Urfa eşine az rastlanan güzellikte bir şehir.Yazık etmeyin bu kente bu kentin insanlarına..

vatandaş
vatandaş - 3 ay Önce

bizde gavur parasıyla 5 kuruş etmez yekilileri tescilleyeli....

SIRADAKİ HABER