Urfa Barosundan LPG Fiyatlarına Tepki

Şanlıurfa Barosu tarafından kentteki petrol istasyonları işletmecilerin anlaşarak LPG'yi yüksek fiyata satmalarına tepki gösterildi. Barodan yapılan açıklamada, bu haksızlığın karşısında duracakları belirtildi.

Urfa Barosundan LPG Fiyatlarına Tepki

Şanlıurfa Barosundan yapılan açıklama şöyle:

"Son zamanlarda şehrimizdeki LPG fiyatlarında meydana gelen fahiş artışlar, rekabet kavramını ortadan kaldırmış ve tüketiciyi mağdur etmiştir, iki hafta öncesine kadar Şanlıurfa'daki petrollerde 2.95-3.00 TL aralığında olan LPG fiyatlarında Türkiye genelinde yüzde 15 indirim yapılmasına rağmen ilimizde bir anda önceki fiyatın üzerine 35-40 kuruş daha ekleme yapılarak LPG litre fiyatı 3.35-3.40 TL aralığında satılmaktadır. LPG'nin litre birim fiyatlarında indirim yapılmasına rağmen çoğu dağıtıcı istasyonların kendi aralarında anlaşmaları suretiyle tüketiciye yansıttıkları bu durum şehrimizde LPG'Iİ araç kullanan birçok sürücüyü mağdur etmiştir.

Petrol istasyon sahipleri kendi aralarında gizli şekilde anlaşarak rekabet kavramını ortadan kaldırmışlardır. Konu ile ilgili olarak üst birim olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun fiyatlar üzerindeki tek etkisi, dağıtım şirketlerinin web sitelerinde belirttikleri rakamın üzerinde fiyatla satış yapmaları halinde yaptırım uygulamaktadır. LPG dağıtım istasyonları ise kendi web sitelerinde LPG litre satış fiyatını yüksek gösterme stratejisini devam ettirmişlerdir. Oysaki web sitelerinde belirtilen fiyatlar, hiçbir zaman reel hayata yansıtılmamış ve üs kurul tarafından cezalandırılmamak için sürekli bir emniyet supabı olarak kullanılmıştır. Bu şekilde dağıtım şirketleri kanunları dolanmaya çalışmışlardır.

Akaryakıt ve LPG istasyonlarının kendi aralarında karar alarak ortak fiyat belirlemeleri "rekabeti sınırlayıcı anlaşma" ve "uyumlu eylem" tanımına girmekte olup 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca suç teşkil etmektedir. Şehrimizde meydana gelen bu usulsüzlüğün önüne geçebilmek için Şanlıurfa Barosu olarak gerekli çalışmaları yürüttüğümüzün bilinmesini isteriz. Şehrimizde faaliyet gösteren tüm petrol istasyonlarının LPG litre fiyatlarını yeniden gözden geçirmelerini aksi halde ilgili kuruluşlara şikâyet edeceğimizi ve suç duyurusunda bulunacağımızı halkımızla paylaşmak isteriz. Şanlıurfa barosu olarak her zaman olduğu gibi bu gün de yapılan haksız ve hukuka aykırı işlem ve eylemlerin karşısında olduğumuzu ve karşısında durmaya da devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 21:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut
Mesut - 1 ay Önce

Helal olsun

Haci
Haci - 1 ay Önce

Aynen öyle helal olsun size vekillerin yapamadığını siz yapacaksınız hadi inşAllah

Mustafa
Mustafa - 1 ay Önce

Sakaryada 2.70 liraya alıyorum. Urfadakiler anlaşmalı

Hüseyin
Hüseyin - 1 ay Önce

Sevgili Barış; 17 Ağustos Cumartesi günü Kırıkkale'den 2.79'a aldım. Urfaya geliyordum. Yolda Sheel'de bile 2.99'du. Bence senin pek haberin yok.

Barış
Barış - 1 ay Önce

Türkiyenin neresinde 2,95 liraya lpg alınıyor , heryerde 3,35 , 3,40 arası.
Ne içiyosanız bize de söyleyin , milletle kafa bulmayın urfanatik

h.ibrahim
h.ibrahim @Barış - 1 ay Önce

Barış doğru söylüyorsun Urfa nın her yerinde lpg nin fiyatı aynı (3,35-3,40):)) ben Adana da 2,70 alıyorum.

hasan
hasan @Barış - 1 ay Önce

barış kardeş ayık git halfetiye kadar fiyatlara bir bak antebe yetişme halfetide fiyatlara bak öyle belli petrol istasyonun var :)

SIRADAKİ HABER