Urfa 2023’ta Türkiye’nin Dördüncüsü Olacak

Teknokent Strateji Değerlendirme" çalıştayında konuşan ODTÜ Teknokent ekibinden Umut Yılmaz Çetinkaya, Nüfus bakımından Şanlıurfa’nın 2023 yılında nüfusu en fazla artan 4’ncü il olacağını beklediklerini söyledi.


Şanlıurfa'da Suriyeli ve Ev Sahibi Topluluklar için İstihdam İmkânlarının Geliştirilmesi ve Sosyal Uyumun Güçlendirilmesi Yolu ile Dayanıklılık Oluşturma Projesi kapsamında "Teknokent Strateji Değerlendirme" çalıştayı düzenlendi. Japonya hükümeti tarafından finanse edilen ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile yürütülen proje kapsamında gerçekleştirilen çalıştay, kentteki bir otelin toplantı salonunda yapıldı. Programda, ODTÜ Teknokent tarafından hazırlanan strateji ve eylem planı, katılımcılarla paylaşıldı, katılımcıların görüş ve önerileri dinlendi.

Düzenlenen çalıştaya Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri ÇELİK, Teknokent Genel Müdürü Kasım Yenigün ve ODTÜ Teknokent çalışanları katıldı.

Burada Şanlıurfa’nın Teknokenti hakkında ve yapılan çalışmaları konusunda bilgi aktaran ODTÜ Teknokent ekibinden Umut Yılmaz Çetinkaya, Teknokentin daha ileriye gitmesi ve Türkiye’de en iyileri arasına girmesi konusunda nelerin yapılması gerektiği konusunda bilgilendirmeler yaptı. Teknokent bünyesinde Urfa ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda çıkan verilerin bazıları hayal kırıklığı yaratırken bazılar ise sevindirdi.

‘Şanlıurfa nüfusu en fazla artacak il olacak’

Urfa’da kütüğü olmayanlar gelip Urfa’da yaşamak istemiyorlar diyen ”ODTÜ Teknokent ekibinden Doktor Umut Yılmaz Çetinkaya, “Ama Urfa’da kütüğü olanlar gidip başka yerlerde yaşamak istiyorlar. Şanlıurfa’nın 2023 yılında nüfusu en fazla artan 4’ncü il olması bekleniyor.  Urfa kabalaşacak dışarıya göç vermesine rağmen. Şanlıurfa doktora ver yüksek lisans öğrencilerini tutamıyoruz. Bu insanların bu bölgede kalacağı bu bölgeden gitmesine engelleyeceği bireylerin yapılması lazımdır. Hayallerini, fikirlerini, sermayelerini gerekirse iş birliğini sağlayacak olanaklar olması lazımdır.” Dedi.

‘Bazı rakamlar yukarı bazı rakamlar aşağı doğru gidiyor’

“Bu projenin alanlarından bir tanesi de gördüğünüz gibi burada Suriye lafı geçiyor, bölgede potansiyel sağlayabilecek Suriyelilere önem verilmesi lazımdır, yani iş kurabilecek girişimci olabilecek potansiyele sahip olmaları lazımdır bu konutla ilgilenen birçok kurum var burada onlarla görüşüldü. Onlara soruldu tanıdığınız böyle Suriyeli var mı girişimci Suriyeli var mi üretim yapabilecek firmalar gibi mesela. Üniversitede dâhil iyi eğitim almış TEKNOKENTTE çalışabilecek insanlara ulaşmaya çalıştık. Üretimde TL bazında elde edilen kişi başı gelir, artarken dolar bazın da maalesef rakamlar aşağıya doğru düşüyor. Bizim tamamen katma değere ihtiyacımız var eğer tekstil üretiyorsak bunun için bizim Teknokentte ihtiyacımız var.” Diye konuştu.

‘Öğrencileri girişimci olabilecek potansiyele getirmemiz lazım’

“Finansal mevduatlarda sıkıntımız yok. Yani kredilere baktığımızda insanlar bir şekilde parya ulaşabiliyor, hani kredi alamadım gibi sözler olmuyor bölgede krediye ulaşım var. Mesela üniversite var elimizde, fakültesi, yüksekokulu vesaire, araştırma merkezleri var ve öğrenciler var. Bu öğrenciler girişimci olabilecek potansiyel var ama hepsini girişimci yapacağız diye bir şey yok. Bir şey var ama bu insanlar Teknokentte gelebilirler.” Şeklinde konuştu.  

‘Biz sürekli Gaziantep ismini ön plana çıkarıyoruz’

“Teknokenttin burada olması birden hayatı değiştiriyor, başvurulan bir patenti belki biz gündelik hayatta evimizde hissetmiyoruz ama uzun vadede bölge için büyük bir çalışmadır. İller arasında rekabetçi kuruma endeksine bakıyoruz. Bize sürekli Gaziantep ismi ön plana çıkarılıyor. Gaziantep şöyle, Gaziantep böyle şöyle bakın beşeri sermaye de Antep’te bakın beşeri sermaye insan Antep 70’miş tamam bakın biz 81’nciyiz ama biz burada iyi değiliz, yani öyle öne çıkan anketlerde öyle büyük bir beşeri sistem yok. Belli bir kesim var Antep’te ve kesim herkesin dilini dolanıyor bu kesimi kimse pek tanımıyor. Antep böyle, Antep şöyle diyor ama orada belli bir kesim var. O kesim çok çalışıyor ve çok başarılıdır.” İfadelerini kullandı.  

‘İki yıldır çeşitli projelerle geliştirmeye çalışıyoruz’

Teknokent Genel Müdürü Kasım Yenigün, “kamuoyunun yankından takip ettiği plan ve projelerimizle genel bir bilgilendirme isterim. Özellikle son iki yıldır Şanlıurfa Teknokent birimlerini çeşitli projelerle geliştirmeye kuvvetlendirmeye ve kurumsallaşmasını arttırarak, bölgenin ekosistemine destek vermeye bu bağlamda bugünde burada olmamasında burada buluşmamızı sağlayan projede bahsetmek istiyorum. Önce plan ve projenin stratejik gelişmelerini hazırlayan Japon hükümeti tarafından desteklenen birleşmiş milletler kalkınma programı tarafından yürütülen ver aynı şekilde tarım bakanlığı tarafından koordine edilen bir program gerçekleştirdik. Bu program çerçevesinde Teknokentimizin stratejik planı hazırlandı oldukça verimli bir program olacak. Ve biz bunu inşallah satır satır 2023 hedeflerine işlemeye uygulamaya gayret edeceğiz.” Dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan as
hakan as - 4 ay Önce

arkadan :)

SIRADAKİ HABER