Urfa 10 Ayda Belirlenen Turist Hedefine Ulaştı

ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, Urfa Turizm ile ilgili yaptığı açıklamada, hedef olarak belirlenen “1 Milyon Turist” sayısına 10 ayda ulaştıklarını söyledi.

Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası 2018 yılı Şanlıurfa turizmi değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Bir lokantada düzenlenen toplantıya ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, oda üyeleri ve kent genelinde görev yapan turist rehberleri katıldı. Şanlıurfa turizmi ve hedeflenen turist sayısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Müslüm Çoban, 2018 yılı için hedeflenen 1 milyon turist sayısına 10 ayda ulaştıklarını ve bunda en fazla etkili olan ise Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası kalıcı listesine dahil edilmesi olduğunu söyledi. Bir önceki yıllara bakıldığında 2018 yılı Şanlıurfa turizmi için çok verimli geçtiğini de belirten Çoban, Şanlıurfa’nın turizm sezonu olan İlk ve Sonbahar mevsimlerinden hariç yaz ve kış aylarında bile Şanlıurfa’ya turların ve rezervasyonların yapıldığını söyledi.

Kültür Turizm Bakanlığının 2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan edecek olmasının Urfa turizmine büyük katkısı olacağını ve 2019 yılının daha verimli geçeceğini tahmin ettiklerini söyleyen Çoban, “Kültür Turizm Bakanımız 2019 yılını Göbeklitepe yılını ilan edecek ve 2019 yılı içinde daha tam hedefimiz açıklamadık.” Dedi.

Özellikle Şanlıurfa’daki konaklama sektörüne değinen Çoban, son yıllara bakıldığında ve gelecek yılların hedefleri belirlendiğinde Urfa genelinde bulunan konaklama merkezlerin yetersiz kaldığını bunun için girişimcilere seslenerek, Urfa’da yeni otellerin yeni konukevlerin yapılması gerektiğini söyledi.

Belirlenen turizm hedefine ulaşıldı

ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, “Biz Şanlıurfa Turist Rehberler odası olarak aylık olarak düzenlediğimiz rehberlerimizi bilgilendirdiğimiz toplantısı ve Şanlıurfa kamuoyunu bilgilendirme toplantısı.  Özellikle 2018 yılında turizm sezonu çok güzel geçti. Artık aralık ayının yani yılın sonuna geldik.2018 başlarken Şanlıurfa rehberler odası olarak biz Şanlıurfa’daki turizm hedefi olarak bir milyon olarak açıklamıştık. Bunun nedeni ise 2017’di yılında Şanlıurfa’da otel ve konaklama 800 bindi ve yaptığımız istatistiki çalışmada 2019 yılında Göbeklitepe’nin de açılması hem de UNESCO Dünya Kültür Miras asıl listesine girmesiyle bir milyon hedefine biz rehberler odası olarak açıklamıştık. Sonra ise Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi başkanı Nihat Çiftçi ’de bunu benimsedi.” Dedi. 

‘Kış aylarında bile hareketlilik var’

 “Şunda Şanlıurfa ilk on ayda bir milyon turist hedefine ulaştı ve bu sevindiricidir.” Diyen Müslüm Çoban, “Hatta Şanlıurfa’nın turizm sezonu ilkbahar ve sonbahardır.  Özellikle Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Kültür Miras asıl listesine girmesinden sonra temmuz ve ağustosta çok fazla bir turizm haraketliliği olmazdı.   Artık sonbahar geldi artık yavaş yavaş kış ayına giriyoruz yine çok fazla turizm hareketi olmazdı.  Yine özellikle Göbeklitepe, Harran ve diğer Balıklıgöl, Eyüp peygamber azda olsa bir haraketlilik var, buda Urfa turizm için umut vericidir. 2019 yılı içinde yine Göbeklitep’e yılı olması için Kültür Turizm Bakanımız 2019 yılını Göbeklitepe yılını ilan edecek ve 2019 yılı içinde daha tam hedefimiz açıklamadık.” Diye konuştu.

‘2019 Turizm hedefini Ocak ayında açıklayacağız’

2019 yılı turizm hedefini ocak ayında açıklayacaklarını belirten Çoban, “Ocak 2019 yılında siz değerli kamuoyuna hedefimizi açıklayacağız. Şanlıurfa’da 2018 Yılı Turizm Açısından çok güzel geçti.  Özellikle otellerimiz, seyahat acentelerimizi, taşıma firmalarımız ve rehberlerimiz için çok olumlu geçti.  Şanlıurfa’da artık oteller yetmiyor gördük. Özellikle Eylül ve Ekim aylarında otellerde yer olmuyor.  Misafirlerimiz, turistler artık turlarını kasım ayına sakladılar.  Bu bakımından Şanlıurfa’da otel açmak isteyen insanlarımıza ve hükûmetimizde sesleniyoruz,  özellikle Şanlıurfa’ya ve güneydoğuya pozitif yönden teşvik verilmeli.  Çünkü bu otel eksikliği noktasında sadece Şanlıurfa değil, diğer şehirlerimizde de sıkıntı var.  Bu bakımdan özellikle girişimcilerimize Şanlıurfa’da ve Güneydoğu’da güzel turizm ve misafirlerimizi ağırlayacak kaliteli ve özellikte otel alanları istiyoruz.” İfadesini kullandı.

‘Gönül ister 1,5 milyon turist gelsin’

Çoban, “Turizm sadece belli aylarda değil yılın on iki ayına yayılması ve özellikle belediyelerimizin hem alt yapıya hem de diğer temizlik konusunda hassasiyetlerini daha illeri noktaya getirip, şehrimize daha güzel ve daha iyi projeler yapılması ve bununda yanında özellikle yeni oteller açarak çünkü hedeflerimizi yükseltecek bir şehirdir. Gönül ister ki, 2019 yılında bir buçuk milyon turist gelsin.  Peki, otellerimiz buna uygun mu butik oteller tarzında olsun diğer konaklamalar olsun yani buraya gelen misafir kesinlikle buradan memnun gitmeliler. Urfa’ya insanlar geldi ama oteli beğenmedi veya başak aksaklıklardan dolayı olumsuz olursa Buda Şanlıurfa turizmini olumsuz etkiler.  Bu bakımından biz Turist Rehberleri bilgilerimizi güncelleme adına hem Urfa gezilerimiz hem uzmanlaşma gezilerimiz ve üniversite hocalarımızla birlikte yapıyoruz.  2019 yılında da eğitimlerimiz ve hizmet içi eğitimlerimizi tamamlayıp tekrardan Şanlıurfa turizmi için ve milletimiz için elimizden geleni yapacağız.” Şeklinde konuştu.

‘Urfa Kaçak rehberlerle mücadelede Türkiye’de bir numara oldu’

Müslüm Çoban son olarak, “Şanlıurfa ‘da birde kaçak oteller var.  Bunula ilgili Şanlıurfa İl kültür ve turizm müdürlüğü ile birlikte 2018 yılında denetimler yaptık. Şanlıurfa turizmde 2018 yılında kaçakla mücadelede Türkiye’de bir numara oldu.  Türkiye’de büyük iler var; İstanbul, Antalya vb. iller en çok turistlerin geldiği yerlerdir. Biz Şanlıurfa güzel denetimler yaptık. Bizim amacımız buraya gelen misafirlerimizin memnun ayrılmasıdır.” Diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Ayhan Kesici

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER