07 Aralık 2017 Perşembe 09:59 | URFANATİK
Ulaşım Onlar İçin Çile Değil Dert Olmuş

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Konuklu Mahallesi yaklaşık 4 bin nüfusu ile otobüs çilesi çekiyorlar. İki lisenin ve bir ortaokulunda bulunduğu Mahallede öğrenciler, öğretmenler ve mahalle sakinleri çileye dönüşen otobüs sorununa bir çözüm bulunmasını istiyorlar. Sadece Kısasa giden otobüsleri kullanabilen mahalle sakinleri ve öğrenciler, sadece o hatta 6 otobüsün çalışması ile fazla yükü kaldırmadığını gelen giden otobüslerin dolu olduğunu söyleyerek soğukta, yağmurda duraksız bir şekilde yolun kenarında canları pahasına saatlerce otobüs beklemek zorunda kalıyor. İmara açılan Mahallede ise birçok hane halkı bulunuyor. Özellikle bunun en büyük sıkıntısını yaşlılar ve öğrenciler çekiyor. Özel halk otobüsü olduğu için 65 yaş üstü yolcuları almadığını dile getiren Konuklu Mahalle sakini Ömer Şahin, sebebini sorduklarında otobüsçülerin verdiği cevap ise belediyeler bunun için bize ödeme yapmıyor kelimesi oluyor.

Belediyenin hizmetlerinden faydalanmak en doğal hakları olduğunu söyleyen lise öğrencisi Ahmet Sezer Acar ise, otobüslerin en erken yarım saatte bir geldiğini bazen kaçırdıkları otobüslerden dolayı derse geç kalmamak için otostop yaptıklarını söyledi. Kışın yağmurda korunmak için duraklarında olmadığını söyleyen Sezer ACAR Bizler buraya özel halk otobüsü değil de belediye otobüsü istiyoruz. Otostop çekiyoruz yollar tehlikeli bizler mağdur oluyoruz. Yolda başımıza bir iş gelirse bunun sorumlusu kim olacak diyerek dert yandı.

‘65 yaş üstünü bilerek almıyorlar’

Konuyla ilgili sorun ve sıkıntılarını dile getiren vatandaşlar şu sözleri sarf ettiler.

“Kısasa giden araçların sayısı toplamda 6 tanedir. Bu araçlar gittiğinde 65 yaş üstü olanları insanları almıyorlar bilerek almıyorlar.” Diyen Ömer Şahin, “Bizde sebebini soruyoruz diyor belediye bize 65 yaş üstü için ek ödeme yapmıyor. O zaman bunlar almıyorsa belediye buraya araç bağlasın buraya bir hat açsın. Biz gelen otobüslerin kartlı olmasını istiyoruz. En erken yarım saatte bir geliyor çoğu öğrenci gördüğünüz gibi onlar rezil oluyorlar saatlerce burada beklemek zorunda kalıyorlar. Bizim sadece Konuklu Mahallesinde 4 bin üzerinde insan yaşıyor. Konuklu, Görcütepe, Boydere Kısasa bu güzergâha yetmiyor artık kaldırmıyor otobüsler. Biz belediyeden buraya hat açmasını istiyoruz, kartlı olmasını istiyoruz. Herkesin faydalandığı haktan biz yararlanamıyoruz. Hafta sonu saatte bir geliyor, bu sıkıntıyı herkes yaşıyor, biz artık bıktık buy durumda.” dedi.

‘Yağmur yağdığında bir durağımız bile yok’

Kendisinin özeli bir lisede okuduğunu söyleyen Ahmet Sezer Acar, “Ben özel bir sağlık meslek lisesinde okuyorum. Bazen geç kalıyoruz ya da geç uyanıyoruz otobüsler yarım saatte bir geliyor. Ondan dolayı sınav zamanı geç kaldığımızda sınavlara da yetişemiyoruz ve hoca bizi sınava almıyor. Otobüslerden şikayetçiyiz, yağmur yağdığında bir durağımız bile yok. Otobüsler kalabalık geliyor yer olmadığında binemiyoruz ikinci bir otobüsü bekliyoruz. Öyle olunca okula gitmemiz iki saat sürüyor. Otobüs geç geldiği için bazen otostop çekiyoruz. Buraya belediye otobüsü gelmiyor ondan sonra kart geçersiz, sonra 65 yaş üstü adamları almıyor halk otobüsü. Biz bu şikayeti 153 beyaz masaya çok yaptık ama bir şey çıkmadı. Duraklar yok otobüs olsun hepsi sıkıntı yanı en fazla 15 dakikada bir otobüs kalkması gerekli ki biraz iyi olsun. Ama yarım saatte 45 dakikada gelmesi çok sıkıntı oluyor. Yan tarafımızda hatta belediye otobüsü 5 dakikada bir gidip geliyor ama biz bu soğukta yarım saattir otobüs bekliyoruz.” diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan mahalle sakinleri de sitem dolu sözler söylediler. Her gün bu çileyi kendilerinin, çoluk çocuklarını eşlerinin çektiğini söyleyen mahalle sakinleri artık bu durumun son bulması gerektiğini belirtti.

 ‘Eşlerimiz merdiven basamaklarında yolculuk ediyor’

“Burası Haliliye ilçesine bağlı Konuklu Mahallesidir. Burada aşağı yukarı 4 bin ile 5 bin arasında insan ikamet etmektedir.” Diyen Mahalle sakini, “Burada yaşayan insanlarımız gerek günlük ihtiyaçlarını görmek için, gerekse de işlerine gitmek için burada Kısas belediyesinde çalışan otobüsleri kullanmaktadır. Fakat Kısas hattında çalışan otobüsler yetersiz kalıyor toplamda 6 tane otobüs çalışıyor. Yarım saatte, 40 dakika da bazen bir saati buluyor gelmesi. Geldiğinde de dolu geliyor çünkü buraya gelene kadar yaklaşık 10 köye hizmet veriyor. Bizim mahallemiz merkeze 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burada en sonda olduğumuz için eşlerimiz, çocuklarımız her zaman dolu gelen otobüse binmektedir. Bazen merdiven basamaklarında bile yolculuk etmektedirler. Yeteri geldi mi otobüs dolu geldiğinde eşlerimiz ve çocuklarımı otobüse binemiyor. Veya bir daha ki otobüsü bekliyor.” diye konuştu.

‘Hastaneye Gitmek için 4 otobüs değiştiriyoruz’

“Kışın soğukta, yağmurda çamurda insanlarımız otobüs bekliyor.” Sözünü söyleyen Mahalle Sakini, “Buda 40 dakika bir saati buluyor. Hafta sonu ise bu 1 buçuk saati bekliyor. Özellikle öğrenciler bekliyor sürekli burada. Yetkililerden isteğimiz çağrımız bu işe bir el atsınlar. Burası çok uzak değil belediyemiz Akziyaret mahallesine kadar, Yardımcı Köyüne kadar otobüs gönderiyor. Buradan merkez 5 kilometre çok uzak değil Eyyübiye Hastanesi buradan 5 kilometre uzaklıkta buradan direk otobüs olmadığından dolayı hastaneye gitmek için 3 tane veya 4 tane otobüs değiştirmek zorunda kalıyoruz. Yeri geldi mi buradan işime gitmek için 1 buçuk saat otobüs bekliyorum yazık günah buradaki insanların hakkı da var otobüslerden, belediyenin hizmetlerinden burası yeni yerleşim alanı olduğu için hep yeni binalar oluyor, bu binalara yeni insanlar taşınıyor ve burası her gittikçe kalabalıklaşıyor.” İfadelerini kullandı.

‘Kadınlarımız yağmurda ellerinde çocuklarla saatlerce otobüs bekliyor’

“Gelen otobüsler de özel halk otobüsler, kart geçmiyor geçmemesinden ziyade bayramlarda, özel günlerde şehrin merkezindeki insanlar belediye otobüslerini ücretsiz bir şekilde kullanabiliyor, biz burada o hizmetten faydalanamıyoruz diyerek sitem eden Mahalleli, “Benim çoğu komşum, burada oturan insanlar araba imkanı olmayan insanlardır, motosikletle ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalıyor veya yürüyerek gidip geliyorlar. Burada o nedenden dolayı küçük çocuklar ve yaşlılar sürekli hastalanıyorlar. Akşam saat 8’den sonra otobüsler çalışmazlar. Kimi insanın işi 8’de kiminin 9’da bitiyor ondan dolayı adam orada kalıyor veya yürüyerek gelmek mecburiyetinde kalıyorlar. Az bir mesafe de değil yaşlı bir adam nasıl o yolu yürüyüp gelecek. Mesela bizim eşimiz burada çıkıp yarım saat boyunca elinde yağmurda çocukla otobüs bekliyorlar. Buralarda durakta doğru dürüst yok. Burada ayrıca iki tane lise 1 tanede ortaokul bulunmaktadır. Burada okuyan öğrenciler, çalışan öğretmenler hep bu otobüslerle ihtiyacını görmektedirler. Belediye otobüsü olmadığı için, yetkili biri olmadığı için denetleyen olmadığı için otobüslerin gelmesi 1 saati 1 buçuk saati bulması da oluyor. Biz burada perişan durumdayız yetkililer buna bir el atması lazımdır.” ifadelerini kullandı.  

Otostop çekiyorlar

Özellikle yaşanan sıkıntının en büyük mağduriyetini orada okula giden öğrenciler yaşıyor. Sabah evlerinden çıkan öğrenciler okullarına gitmek için 2 saatten fazla bir süre bekliyorlar. Gelen otobüslerin dolu gelmesi, geç gelmesi ders saatleri ile uyuşmamasından dolayı derslerinden olan öğrenciler, tehlikeli yolda otostop çekip derslerine yetişmek zorunda kalıyor. Bundan dolayı sıkıntısını dile getiren öğrenciler şöyle konuştu.

‘Bayan Öğretmenlerimiz çok sıkıntı yaşıyorlar’

“Biz burada her okul çıkışında her okul dağıldığında 50’li, 60 kişi sadece öğrenciler bekliyor dolmuşlar buraya yarım saat sonra geliyor geldiğinde de hep dolu oluyorlar bu seferde binemiyoruz ikinci seferi bekliyoruz oda bir buçuk saat beklemek zorunda kalıyoruz.” Diyen öğrenci, “Kışta geldi yağmur ve soğukta beklemek zorunda değiliz burada Urfa karta yok olsa kart alırız sıkıntı olmaz kartla birlikte gider geliriz birde yarım saat bir saat geldiği halde dolu geliyor binemiyoruz bazen yürüyerek eve gidiyoruz bazen başka arabalara biniyoruz bayan öğretmenlerimiz var onlarda sıkıntı çekiyor sabahları derse geç geliyoruz yetkilerden şahıs otobüsün istemiyoruz belediye otobüsü istiyoruz ayrıca durak istiyoruz yetkilerden yol kenarında bekliyoruz buda kazalara neden olabilir .” şeklinde konuştu.

Ulaşım sıkıntısı yaşayan mahalle sakinleri ve öğrencilerin oraya özel halk otobüsünün yanında belediye otobüslerin gelmesi ve onları için otobüs beklerken bir sığınak olacak durakların yapılmasıdır.

Haber: Mehmet Kaması

Son Güncelleme: 07.12.2017 10:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.