Ufka Yolculuk Sınavı Yapıldı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Ufka Yolculuk’ yarışması, yapılan yazılı sınavla tamamlandı.

Ufka Yolculuk Sınavı Yapıldı

Her yıl düzenli olarak uygulanan kitap okuma ve kültür yarışmalarının bu yıl 7’ncisi “Güzel Ahlak” konusunda düzenlendi. İlkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 3 farklı kategoride düzenlenen yarışmaya tüm Türkiye’de yüzbinlerce kişi katıldı.

Siverek ilçesinde büyük rağbet gören yarışmaya 3 bin 200 kişi katıldığı bildirilirken bu rakamın Şanlıurfa’nın toplamı kadar olduğu öğrenildi.

17 Şubat’ta online olarak yapılan sınavın ardından barajı aşan ve 3 okulda düzenlenen yazılı sınava ise bin 500 kişinin girdiği belirtildi.

Yarışmayla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yarışmaya özel olarak hazırlanan kitaplarda temel evrensel ahlaki ilkeler ele alınmış, konu ayet ve hadislerle desteklenmiş ve öğrencilerin yaş seviyesine uygun olarak somut karşılığını göstermek için hikayeleştirilmiştir. Bizzat öğrencilerden edindiğimiz bilgilere göre öğrenciler kitapları çok beğenmiş hiç sıkılmadan defalarca okumuştur. Yarışma bu yıl iki aşamalı uygulanmıştır. Birinci aşaması 17 Şubat tarihinde online ortamda uygulanmış ve birinci aşamada barajı aşanlar bugünkü yazılı sınava katılım hakkı kazanmıştır. Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere birbirinden değerli hediyeler dağıtılacaktır. Türkiye ödülleri ve Şanlıurfa ödüllerine ek olarak ilçe ödülleri de dağıtılacaktır.  Siverek ilçesinde öğrencileri daha çok özendirmek ve katılımı yükseltmek amacıyla UMUT-DER olarak yarışmaya sponsor olduk ve her üç kategoride dereceye gireceklere Siverek ödülleri sözü verdik.”

Bu tür yarışmaların öğrencilere bir şans ve fırsat olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Öğrencilerimize ve çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı, daha iyi bir insan olması için gerekli temel bilgi ve becerileri kazandırmak için bu tür etkinliklere çocuklarımızı katmamız gereklidir. Kaybedeni olmayan bu yarışmaya katılım gösteren her bir öğrenci en baştan kazanmıştır.” denildi.

Sınavın gönüllülük esasına dayalı olarak yapıldığı vurgusunun yapıldığı açıklama şu sözlerle son buldu: “Tüm Türkiye’de aynı anda Siverek’te 3 okulda 53 salonda uyguladığımız sınavda 100’e yakın gönüllü gözetmen öğretmen bizlere destek olmuştur. Bu organizasyonda okullarda öğrencilere yarışmayı tanıtan, başvurularını sağlayan koordinatör öğretmenler, yarışmanın tanıtım ve duyurusunda ciddi emeği geçen siz değerli medya mensupları, yarışmaya sponsor olan UMUT-DER ve yarışmada gözetmen olarak görev alan öğretmen arkadaşların her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah hepinizin hayrını kabul etsin.”

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER