Ücretli Poşete Urfalılar Ne Tepki Verdi?

Poşetlerin ücretli olmasından dolayı marketlere giden birçok Urfalı vatandaş yasaya tepki gösterirken bizde sokağa çıkarak konuyla ilgili vatandaşların nabzını ve tepkisini yokladık.

1 Ocak’tan itibaren plastik poşetler artık vatandaşa ücretli olarak verilmesi. 1 Ocak 2019 itibariyle, alışverişte kullanılan plastik poşetler vatandaşa ücretli olarak sunuldu. Ücretsiz veren işletmelere ise ceza uygulanacak. Bu kapsamda vatandaşlar aldığı her bir poşet için 25 kuruş ödemek zorunda kalıyor. Bu uygulama ile plastik kullanımının azaltılması ve çevre kirliliğin önüne geçmeyi hedeflenirken,  Peki, bu konuda Urfalı vatandaşlar ne diyor? Urfanatik gazetesi olarak vatandaşlara poşetlerin ücretli olması konusunda ne düşündüklerini sorduk.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun'da yer alan düzenleme uyarınca, 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik alışveriş poşetleri 25 kuruştan satılmaya başlandı. Plastik poşetleri ücretsiz veren işyerleri ile ilgili kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecektir. 

“Poşetlerin Ücretli Olması Çözüm Değildir”

Poşetin paralı olması demek, ülkenin kötü durumda olduğunu söyleyen Bekir Akkuş, “Poşetlerin ücretli olması bence mantıksız sonuçta poşetin paralı olması demek ülkenin kötü durumda olması demektir. Osmanlı dönemine geri döndük, Osmanlı döneminde bez poşetler vardı, o zamanı yaşıyoruz şimdi. Ücretli olması saçma bir yanda müşteri gelecek eşya alacak, eşya mı alsın aldığı eşyaya poşet mi alsınlar. Poşetler çevre kirliliğine yol açıyor, açmasına ilişkin çalışmalar yapılması çok iyi de ücretli olmasında dolayı halk mağdur oluyor. Atık poşetler çevre kirliliğine yol açıyor ama daha tedbirli önlemler alınsa çevre kirliliğini engel, ekmek kutusu gibi her mahallede, şehir merkezinde, kamu kurum yerlerde ekmek kutusu yerine poşet kutuları da olsa çevre kirliliğin önüne geçilecektir ve hem de geri dönüşüme çevrilir. Poşetlerin ücretli olması çevre kirliliğin önüne geçecektir ama ücretli yapıp çevre kirliliğin önüne geçilmez ne kadar poşetler ücretli olursa, olsun 25 kuruş çok büyük bir para değil halk yine poşet alacak ve yine aldığı poşeti çevreye atacaktır. Poşetlerin ücretli olması bir çözüm yolu değildir.” Dedi.

Poşetin Ücretli Olması İnsanların Almayacağı Anlamına Gelmez

Yani poşetin ücretli olması insanların poşeti almayacağı anlamına gelmez diye konuşan Harun Ulaş, “Poşetlerin ücretli olması ve olmasının nedeni çevre kirliliği ve çevre kirliliğine o kadar önem veriliyorsa poşet yerine plastik olan maddeleri kaldırılması daha uygun olur maddi olarak daha faydalı olan poşet, bez torba getirmelidirler. Bir yanda da düşündüğümüz zaman da ücretli olması saçma, insanın zoruna gider ufacık poşete ücret verilmesi, zaten poşetin maliyeti ne kadar ki. Poşetlere uygulanan ücret alınması çok saçmadır ve böyle çevre kirliliğin önüne geçilmez.” İfadelerini kullandı.

“Çevre Kirliliğin Önüne Geçmek İçin Kâğıt Poşetler Kullanabilir”

Çevre kirliliğin önüne geçmek için kâğıt poşetler kullanabilir diyen Ahmet Melik Yetim, “Poşetlerin paralı olması ile çevre kirliliğin hiç alakası yok neden derseniz küçük esnaflar zaten poşetleri ücretsiz veriyorlar. Yani bu çevre kirliliğin önüne geçmez bu şekilde. Poşet ne kadar paralı olsa da bazı marketlerde yine her türlü poşeti paralı alacağız yapacak bir şey yok ama ücretli olması yanlış bir şey poşetin ücretli olması çevre kirliliğin önüne geçilmeyecektir. Şöyle bir şey de yapılabilir çevre kirliliğin önüne geçmek için kâğıt poşetler kullanabilir. Bunu vatandaşa önceden alışkanlık haline getirilebilir. Poşetlerin ücretli olması çevre kirliliğini önlemeyecektir. Küçük esnaflar zaten poşetlere ücret istemiyorlar. Bu uygulama bütün herkesi içerseydi, herkes poşetleri ücretli satılsaydı belki uygulama fayda sağlardı. Ama küçük esnaflar verdiği için vatandaş çoğu da Urfa gibi bir yerde de daha çok büyük marketlerde değil de küçük esnaflarda alışveriş yaptıkları için küçük esnaflarda ücret ödemediği için doğal olarak vatandaş ücretli satılmayan yerlerde poşet alıyorlar.” Diye konuştu.

"Paralı Satılan Poşetler Çevre Kirliliğini Engellemez”

Müşterilerden poşet para almıyoruz diyen Salih Akaslan, “Ben eczanede çalışıyorum. Bize gelen müşterilere poşet ile ilaç sattığım zaman poşet ücreti almıyoruz. Bizde eskisi gibi ilaç ile birlikte sattığımız poşetlerde ücret almıyoruz. Bana göre paralı satılan poşetler çevre kirliliğini engellemez. Herkes her türlü para ile poşet alacaktır. Ama bir yanda da çevre kirliliğini engelleyecektir. Poşetler ücretli olmadan önce bir kişi büyük markete gittiklerinde eşya aldıkları fazla poşet alırlardı.” Dedi.

Küçük Esnaflarda Poşetler Ücretsiz

Markete giden bütün insanlar poşet almak zorundadır diyen Murat Yetim, “Poşetlerin ücretli olması bence çok mantıksız çünkü poşet çevre kirliliğine çok etki sağlayacağını düşünmüyorum. Yani poşet alan kişi poşet ne kadar paralı olsa da ne kadar poşet ücretine zam getirilse de getirilen zam ve ücretlerin çevre kirliliğini engelleyeceğini tahmin etmiyorum. Herkes poşeti almak zorunda. Çevrenin kirlenmesini istemiyorlarsa bez poşetler getirilmeli bütün marketlere. Yani bugün bütün küçük esnaflarda poşetler ücretsizidir.” Şeklinde konuştu.

“Ücretli Olması Market Sahiplerinin İşine Yarar”

Çevre kirliliğin önüne geçmek istiyorlarsa her şekli ile kaldırsınlar diyen Hüseyin Cimpolat, “Poşetlerin ücretli olması gereksiz bir şey. Çevre kirliliği adamın içerisinde ücretli olması çevre kirliliğini engellemez. Ben yerde bir çöp bulup çöpe attığım zaman çevre kirliliğin önüne geçmiş oluruz. Fakat poşet ücretli olmasıyla çözüm bulunmaz, ücretli olması market sahiplerinin işine yarar. Devletin işine yarar, poşetlerin paralı olması büyük marketlerin işine yaradı, küçük esnaf zaten bir şey kazanmıyor. Poşetlerde ücretsiz küçük esnafta ama poşet ne kadar paralı olsa da mecbur poşet alacağız yoksa eşya alacağız poşet mi alamayacağız. Çevre kirliliğin önüne geçmek istiyorlarsa her şekli ile kaldırsınlar, ücretli de olmasın her market sepetler çıkarsın, herkes bir defa sepet versinler o sepeti her defasında kullansın vatandaş. Biz milattan önceki zamanları yaşıyoruz. Başka ülkeler ileri gittikçe biz geriye gidiyoruz.” Dedi.

Niye Firmaların Kendi Reklamı Var

Poşetin ücretli olması sadece büyük marketlerin işine yaradığına değinen Adem Şahin, “Poşetlerin ücretli olmasıyla çevre kirliliğin önüne geçilmez yani bir poşetin ücretli olması sadece büyük marketlerin işine yaradı. Poşetlerin ücretli olması çevre kirliliğinin önüne geçilmesini istiyorlarsa 25 kuruş değil de 10 kuruş 15 kuruşa alınsa çevre kirliliğinin önüne geçilecektir. Birde büyük marketlerde aldığımız ücretli poşetlerin üzerinde reklam var, hem ücretli hem de reklam olması mantıklı değil. Büyük marketlere giden vatandaşlar o markete girseler 200-300₺ alışveriş yapıyorlar 25 kuruşun hesabını yapmayacaklardır her türlü poşeti alacaktır. Ben kendi çevremde çok insanı görüyorum markete giriyor alışveriş yapıyor, kasaya geldiklerinde poşet ücretli diye bütün eşyaları bırakıp çıkıyorlar.” Şeklinde konuştu.

“Hediye Paketi Yapınca Para Almıyorlar”

Vatandaş her türlü poşeti alıp kullanacağını söyleyen Ali Haydar Şahin, “Bende çoğu insanlar gibi poşetlerin ücretli olmasına karşıyım poşetlerin ücretli olması çevre kirliliğin önüne geçemez vatandaş her türlü poşeti alıp kullanacaktır. Ben bugün kıyafet almak için bir yere gittim gittiğim yerde poşet bir liraydı bende poşet yerine hediye paketi yaptım. Hediye paketi yapınca para almıyorlar.  Poşetlerin ücretli olması çevre kirliliğin önüne geçmeyecektir.” Diye konuştu.

İki-Üç Defa Kullanılacak Poşet Ne Kadar Sağlıklıdır

Çevre kirliliğini önüne geçmek için önce insanların çöplerini sokağa değil de çöp kutusuna atması gerekir diyen Mahsum Korkmaz, “Poşetin üçerli olması ile çevre kirliliğin önüne geçilemez. Çevre kirliliğini önüne geçmek için önce insanların çöplerini sokağa değil de çöp kutusuna atması gerekir. Yani ilk önce biz vatandaşlar olarak, aileler olarak bunları hem kendimize hem de çocuklarımıza öğretmeliyiz ve alışkanlık haline getirmeliyiz. Yoksa poşet ücretli olsa da olmasa da fazla bir şey fark etmez. Birde poşet ücretli oldu belki birçok vatandaşımız bir poşeti iki üç defa kullanacak buda ne kadar sağlıklı onu da düşünmeliyiz.” Dedi

HABER: AYHAN KESİCİ /AHMET DURMUŞ

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 10:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mete Karayel
Mete Karayel - 11 ay Önce

poşetler doğaya çok zarar veriyor, azalmaları gelecek nesiller için çok iyi

emine
emine - 11 ay Önce

Başka sorumuz kalmadı bu memlekete poşetli para de ekonomiye krizidir eyt ler emekli etmiyorlar oda ekonomi kriz hakımız versinler poşet lerin yine paralı yapsınlar belki o zaman param olur poşet alırım yazıklar olsun türkiye iyiye gitmiyor.

SIRADAKİ HABER