UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi Başladı

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Nevali otelde başladı.

160 ülkeden gelen temsilcilerin katılımı ile Nevali otelde başlayan UCLG-MEWA Kentsel Mobilite toplantısına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Osman Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan,  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, NEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İlçe Belediye Başkan Temsilcileri ve Şehir Dışından Gelen Misafirler Katıldı.

Toplantıda ulaşım konusunda çağ atlayan Şanlıurfa’nın trafiği ve ulaşım ele alınarak, ulaşım konusunda istişare yapılacak. Zirve boyunca; Akıllı Ulaşım, Ulaşım Finansmanı, Yönetişim ve İşletme ve Çevre Dostu Ulaşım gibi çeşitli konular işlenecektir. Toplantı sırasında ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanları’na özel bir oturum da düzenlenecektir. Zirve sonunda ise UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi Başkanı İETT tarafından MEWA Bölgesi özelinde yürütülen Toplu Taşıma Mükemmellik Endeksi (TUM-Endeks) çalışmasının sonuçları katılımcılarla paylaşılacaktır.

Ayrıca Zirvede, sürdürülebilir mobilite konusunda yürütülen projelerin ve karşılaşılan zorlukların tartışılması ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin sunulması açısından akademisyenler, yerel yönetim temsilcileri, özel sektör ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile paylaşılacaktır.

‘Tarihiyle ve yaşamıyla birçok medeniyet ev sahipliği yapmıştı’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Tarihin sıfır noktasındasınız,  peygamberlerin iz bırakmış olduğu bir şehirdesiniz. 12 bin yıllık bu şehrimiz kültürüyle,  tarihiyle ve yaşamıyla birçok medeniyet ev sahipliği yapmıştı. İnsanların huzur içerisinde yaşadığı ve yine Suriye’de savaşta, bir Ensar şehri olarak kardeşlerini kucak açan bir şehirdir. Beş yüz yirmi dört bin kardeşini yedi yıldır evinde misafir eden bir şehirdir.  Bu şehir Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin,  Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan GAP’ın başladığı bir şehirdir.  Ve yine 800 bilim inanın yetiştiren Harran şehridir ve bir tarım şehridir.” dedi.

‘Teknolojinin el vermiş olduğu imkanları kullanıyoruz’

“Şehirlerimiz Cumhurbaşkanı sadece Recep Tayyip Erdoğan 93 yılında Türkiye de başlatmış olduğu yerel yönetimlerdeki bakış açısı ve ufuk sayesinde büyümeye kırsal göç alamaya devam ediyor.” Diyen Başkan Nihat Çiftçi, “İşte birçok göç alan ve kırsaldan şehir sürekli bir insan hareketliği olan bu kentleri trafik açısından toplulaşma açısından idare etmeninde sistemini bağlamak istiyoruz. Şanlıurfa 2 Milyon nüfusu olan Bir Şehir ve 524 bin kardeşimizi de misafir ederek, iki buçuk milyonluk bir şehir günlük yaşamlar, bu şehirde bizler ulaşım filosu olarak, Ulaşım Daire Başkanlığımız, teknolojinin el verdiği ulaşımda günümüzde olan tüm teknikler, tüm kumanda merkezleri, uzaktan izleme ve yönetimi merkezleri, aklı tüm sistemleri devreye koyarak yönetmeye çalışıyoruz ve artık büyükşehirlerinin en büyük yönetimin,  ulaşım yönetimi olduğunun da farkındayız. Bu noktada bizlerde ulaşım merkezlerimiz ve ulaşım daire başkanlığımızı, teknolojik imkânlarımızı güçlendiriyoruz. Fili Sistemlere doğru Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanlığı ona doğru yürümeye başlıyor. Tüm toplulaşama sistemlerinin hem çevreci, hem ekonomik,  hem insanın ulaşımdaki konforu en üst düzeye çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor.” Diye konuştu.    

‘Ulaşım bakış açısı artık gün geçtikçe artık ülkemizde gelişiyor’

“İnsanın güvenli bir ortamda, güvenli bir şekilde sevdikleriyle buluşması vardır.  Şanlıurfa da hangi mahallede oturursanız, oturun siz sabah çocuğunuzla vedalaştığınızda sizi iş yerlerinize, çocuklarınıza okullarınıza, okuluna, ailenizi yine seyahat edeceği noktaya en huzurlu bir şeklide ulaşmanızı gayesiyle bakıyoruz. Çünkü onların sabah yol çıkarken,  durakları, yol içi startındalar belli sürede istenilen noktaya gitme noktası bizim için önemlidir. Biz güçlü filumumuzla birlikte 314 aracımız filo olarak Şanlıurfa’da hizmet vermekte. Biz onları huzurlu bir şekilde ikamet getirdiğimizde bin kişilik kadromuzla kendimizi mutlu sayıyoruz. Ulaşım bakış açısı artık gün geçtikçe artık ülkemizde gelişiyor.” İfadesini kullandı.  

‘Bir başka şehirde olan uygulama, bir başka şehir örnek olacaktır’

“Şanlıurfa’da üç gün bu zirveye ev sahipliği yapacaktır. Birçok bilim insanı tarafından işin uygulaması ve birçok ülkeden gelen, birçok metropol şehirden gelen uzamanlar tarafından toplantılar, çalıştaylar ve oturumlar yapılacaktır. Bu oturumlarda bizim birbirimizle bir iletişim sürecine gireceğiz. Bir başka şehirde olan uygulama, bir başka şehir örnek olacaktır. Son olarak ulaşımda yönetim sistemimde en önemli konu eğitim konusudur. Çocuklarımızı küçük yaşta trafik kurallarına uyduğumuzda, onlara öğrettiğimizde, bir uyuma alışkanlığı oluşturduğumuzda, aslında büyüdüğünde trafikte herkesin hakkına saygı duyarak çok güzel şekilde trafik akışı sağlanır.  Büyükşehir Başkanlığı olarak çok önemli olan otobüs filolarında trambüs sistemine geçtik. Tarihi bölgemizdeki 49 hattımızdan en uzun yedi buçuk kilometrelik hattımızı trambüsle bölüştürdük şuan test sürecindedir.” Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 15:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
ihsan
ihsan - 7 ay Önce

hızlı tren ne durumda

SIRADAKİ HABER