Uçak Seferlerin Azalmasının Sebebi Nedir?

Şanlıurfa'dan özellikle İstanbul ve Ankara'ya gerçekleştirilen uçak seferlerinin azlığı, uçak kalkış saatlerinin beklentileri karşılamaması eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

Uçak Seferlerin Azalmasının Sebebi Nedir?

Aynı sorundan Antepliler de muzdarip..   MHP Gazianetp Milletvekili Sermet Atay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bu konuda TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Atay, Uçak bileti fiyatlarındaki artış ve sefer sayısı azlığının turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına sağlanan destekten kaynaklandığı ileri sürdü.

Atay, Bakana şu soruları yöneltti:

"Ülkemize turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına sağlanan destek kapsamındaki havalimanları arasında Gaziantep Havalimanı neden yer almamaktadır? Erzurum, Konya, Isparta, Ordu, Samsun gibi illerdeki havalimanında giden-gelen yolcu ve turist sayıları Gaziantep'in yarısı veya yarısının altında iken bu illerdeki havalimanları, Turizmde Destek Amaçı (A) grubu seyahat acentalarına sağlanan destek kapsamına alınmakta iken Gaziantep Havalimanı neden bu kapsam dışında tutulmamaktadır? Acentalara sağlanan destek kapsamına alınan havalimanlarında turistik hangi değerler kıstas alınmaktadır. Desteklenen Konya, Ordu, Isparta, Samsun, Erzurum havalimanı hangi turistik değerlerle destek verilmiştir. Gaziantep'i bu şehirlerden ayıran turizm kıstası ölçüsü nedir? Yılda yaklaşık 650 bin yerli ve yabancı turistin konakladığı Gaziantep'in turizme katkısı yok mu sayılmaktadır? Yerli ve yabancı turistlerin seyahatlerinde, diğer havayolu şirketlerinin Gaziantep'e uçuş seferleri düzenlemesi için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Gaziantep'e söz konusu desteğin verilmemesi nedeniyle uçak firmaları tarafından uçak sefer sayılarının artırılmadığı dolayısıyla da uçak bilet fiyatlarının yerli ve yabancı turistin alabileceği değerin yaklaşık iki katı olduğu bir gerçek olup, bu hususta bölge ekonomisi ve turizme olan katkısı sebebiyle Gaziantep Havalimanına turizme katkı amaçlı bu desteğin verilmeme nedeni nedir?"

Gaziantep27

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER