Türkiye’nin Turizmdeki Esprili Sloganı Göbeklitepe Oldu

Turizm Yazarları Derneği (TUYED) ülkelerin tanıtımlarda kullandığı sloganları araştırdı. Bazı ülkeler daha resmi sloganları tercih ederken, bazıları daha samimi ve şakacı sloganları öne çıkardı.

Türkiye’nin Turizmdeki Esprili Sloganı Göbeklitepe Oldu

Ekonomik ve siyasal krizlerle gündemde olan Venezuela “İflas ettik, her şey için pazarlık yapabilirsiniz” derken, Tayland ise “Bir sonraki tsunami için hazırız” sloganıyla tanıtım yapıyor. Türkiye ise turizm tanıtımda “Tarihin Sıfır Noktası” sloganını öne çıkarıyor.

Medium Corporation ve FamilyBreakFinder gibi web siteleri, ülkelerin tanıtımda resmen kullandığı veya kendilerine yakıştırılan samimi, ilginç, şakacı sloganları yayınladı. 2019 turizm tanıtımda Göbeklitepe'yi merkeze koyan Türkiye ise, “Tarihin Sıfır Noktası!” sloganını öne çıkarıyor.

Turizm Yazarları Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un bu yılki tanıtımın merkezine Göbeklitepe'yi koyduklarını ve Türkiye'yi “Tarihin Sıfır Noktası!” sloganıyla tanıttıklarına dikkat çekti.

Göbeklitepe’nin 2018'de Türkiye'den 18. Varlık olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine alındığını hatırlatan Şanlıurfa Müze Müdürü ve Göbeklitepe Kazı Başkanı Celal Uludağ konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Burası Malta'da bulunan tapınaktan yaklaşık 6 bin 500, Stonehenge’den 7 bin ve Mısır Piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eskiye dayanıyor. Göbeklitepe'yi diğer anıtsal yapılardan farklı kılan en önemli özellik günümüzden 12 bin yıl önce inşa edilmesi. Ayrıca alanda bulunan dikili taşlar çok belirgin bir şekilde insanı sembolize ediyor.”

SÖZCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER