Türkiye Genelinde 2 Bin 400 Kadın Şiddetle Öldürüldü

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Türkiye’de son 10 yılda 2 bin 400 kadının şiddetle öldürüldüğünü söyledi.

Kadın-Erkek Eşitliğine İlişkin Uluslararası Normlar Işığında Türkiye’de Kadına Karşı Şiddetle Mücadele de Yeni ve Güçlü Bir Enstrüman olarak İstanbul Sözleşmesi Yuvarlak Masa Toplantısının Urfa ayağı özel bir otelin konferans salonunda gerçekleşti. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonunun Türkiye’de bulunan 79 baro başkanlıkları ile ortaklaşa yaptığı çalışma ile Kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı ve kadın haklarındaki sorun ve sıkıntılar ele alındı.

Şanlıurfa Barosuna üye avukatların katıldığı toplantıda konuşan Başkanı Canan Güllü, Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre 2017’de yapılan bir araştırma da 144 ülke arasında Türkiye’nin kadına şiddet konusunda 131’nci sırada olduğunu söyledi. Özellikle erkek egemenliğin yüksek seviyelerde olduğu ülkemizde toplantının Şanlıurfa ayağında kadına yönelik şiddet, çocuk istismarları da ele alınarak çözüm yollarının bulunması konuşuldu. Şanlıurfa’da kadına yönelik şiddetin daha çok ikinci evlilikten kaynaklandığını belirten Canan Güllü, “2011 yılı çok eski bir tarih, kadın intiharları ortaya çıkmıştı. Kadın intiharların ortaya çıkması 2. Evlilik yapma yani koma tipi evlilik yapmaydı.” dedi. Özellikle Suriye iç savaşı ile birlikte mülteci sorunu ile kadına yönelik şiddetlerin, çocuk yaşta evliliklerin Şanlıurfa, Kilis ve Gaziantep gibi illerde artış gösterdiğini söyleyen Güllü, tüm bunlar için oluşturmuş oldukları bir danışma hattının olduğu oradan kendiler ile iletişime geçen herkese hızlı bir şekilde yardımcı olduklarını ifade etti.

Urfa'da Bu Konuyla İlgili Elinizde Bir Veri Var Mı?

Türkiye kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı, Bugün Şanlıurfa'da uluslararası İstanbul sözleşmesine taraf olacak konulardan arkadaşlarla bir yuvarlak masa toplantısı yapmak istiyoruz diyen Güllü, “İstanbul sözleşmesinin ev içi ve dışında şiddete maruz kalmış kadınların, istismara maruz kalmış çocukların, tacize maruz kalmış kadınların kanun önünde kâğıtlarla anlatabilmek bunun kurumsal kimlikler de takibini yapabilmenin engelleri ve çözümleri üzerine konuşurken uluslararası İstanbul sözleşmesi Türkiye'de imzalandığı için İstanbul adıyla anılıyor 2014 yılında beridir yürürlüktedir.

Türkiye Cumhuriyeti yasal olarak Türkiye'nin yarısını oluşturan kadınların ve yasal kılıfın içinde kurmayı tercih etmişti, bu çok önemli bunun için de buradan bu dönemde imzalandı için hükümette bir artı puan vermek lazım. Bu kadına şiddeti engelleme yolundaki bir adımdır. Sahada uygulamalardan kaynaklanan sıkıntılar var bunların giderilmesi adına zaten bu yuvarlak masalarda Barolar işbirliğiyle bugün Şanlıurfa Barosu işbirliğinde bu toplantı organize edildi. Peki, Urfa'da bu konuyla ilgili elinizde bir veri var mı diyeceksiniz. Türkiye'nin geneli için elimizde aslında bir veri var biz bir acil yardım hattı işletiyoruz acil yardım hattımızın telefonu 0549 656 96 96’dir. Türkiye'de ve 16 ülkede temsilciliğimizin bulunduğu 16 ülkeden bizi aradıklarında hem Barolar yardımı ile hukuki ve psikolojik yardımları sağlıyoruz.” dedi.   

“İki Küme Arasında Da Sıkıntılara Yol Açıyor”

Şanlıurfa'da ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan yani kız çocuklarının okullaşması, erken yaşta evlendirilmesi ve şiddete maruz kaldıkları sürece acil yardım aklımıza gelen verilerden anlıyoruz diyen Güllü, , “Türkiye'nin genelinde Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre 2017’de 144 ülke arasında biz 131’nci sıradayız. Yani erkek egemen zihniyetinin feodal yapının yüklü olduğu bu düşüncede kadına söz hakkını vermeyen, çocuklarla ilgili süreçte istismar eden ve farklılıklar yaratan hele Şanlıurfa'da son dönemde mülteci sorunu ile birlikte yine Kilis, Gaziantep’te fazla oranda olması yasal hakları kullanamama,  noktasında ve bizim kendi ülke vatandaşının eksik bilgisi hem de mülteci kardeşlerimizin bu konudaki eksik bilgisi bu iki küme arasında da sıkıntılara yol açıyor.

Aslında bir taraftan kadına erkek ceketi derken bir taraftan da toplumsal şiddet kendine yer buluyor. Tüm Bunların giderilmesi aslında mümkün hem mülteci kardeşler için bir Arapça bastırılmış Acil Yardım Hattı broşürümüz var hem kendi vatandaşımıza İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasında ne hakları var öğrenebiliyorlar.  Şöyle bir örnek vereyim, çokta gündemde olduğu için izleyiciler hatırlar mutlaka bundan yıllar önce bir Ayşe Paşalı hikâyesi vardı yüzünde morluklar vücudunda 41 bıçak darbesiyle öldürülmüş ve kadında cebinde bir koruma kararı ile müracaat olduğu halde Savcı boşanmış olduğu için o kadına herhangi bir koruma tahsis etmemişti. Şayet o kadın arkadaşımız bugün yaşamış olsaydı, şarkıcı sanatçı Sıla olayında gördüm bunu herhangi bir şekilde resmi evliliği olsun olmasın boşanmış olsun hiç fark etmiyor kadını birey olarak gören bir yasa var ve bu yasa diyor ki kadına kimse el kaldıramaz. Kadına kimse tacizde bulunamaz, çocuk istismarlarını kimse yapamaz. Bu anlamda bu yasayı hayata geçirirsek biz bu uygulamadaki aksaklıkları gideririz hem federasyon olarak bunu görev bildik hem de 79 baro birliği var böyle bir uygulamayı hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

“Yaklaşık 12 Baro İle Çalıştık”

Şuana kadar yaklaşık 12 baro ile çalıştık, 12 barodan sonra oluşan koordinasyon kurulları sistemde olayın anında çözülmesini WhatsApp grupları içeresinde bulduğumuzda anında müdahale de bulunup çözümleyip hepsini bir arada bulundurduklarını söyleyen Güllü, “Bu nedenle Şanlıurfa barosuna teşekkür ediyoruz yeni başkan seçildi. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz, yeni yönetime de yönetimlerde kadın arkadaşlar var onların Kadın Komisyonları, Hukuk Komisyonlarına sadece kadınların değil erkek arkadaşların da destek vermesini istiyoruz. Biz bu şiddet belasından açıkçası birlikte yol alırsak çözüme kavuşturabiliriz. Yani bunun kadını erkeği yok bu toplumu var eden kadın ve erkekler ikimizin birlikte mücadelesiyle de biz kazanan taraf olacağız diye düşünüyoruz.2011 yılında Viranşehir’de bir araştırma yaptığımızda 2011 yılı çok eski bir tarih, kadın intiharları ortaya çıkmıştı. Kadın intiharların ortaya çıkması 2. Evlilik yapma yani koma tipi evlilik yapmaydı. İkincisi kadına şiddetti. Gittiğimiz her yerde sizin elinizde bu kadar şiddet var dediklerinde bu bir sonuç. Türkiye'nin kadına şiddet konusunda son 7 yıldır bir araştırma yapamıyor ne yazık ki biz sahada istismarla ilgili çalıştık, adlı tıp kurumu diyor ki: sonuç cinsel istismarda son üç yıldır arttı ama bununla ilgili henüz herhangi bir veriyi paylaşmadık iler bazında.” dedi.

Urfa Bu Konuda İlk Sırada

Yine 2008, 2018 yılları arasında Türkiye genelinde 2 bin 400 kadın şiddetle öldürüldüğüne değinen Güllü, “Bunların iller bazında rakamları var ama rakamlara bakarak Urfa bu konuda birinci, İstanbul ikinci gibi şehirleri puanlamak doğru değildir. Mesela WhatsApp yardım hattımız da bize gelen verilerde iller haritası üzerinde şiddetin Türkiye'de yoğun olduğu belli oluyor ve bunun ekonomik sıkıntıları da var. Toplumsal şiddet artı, ülkenin içerisinde bulunduğu koşular hiçbir erkek kadına yumruk atmıyor ama patronu maaş vermedi diye kadına yumruk atabiliyor. Mesele burada o kadın erkek eşitliksizliğini gidermek en temel nokta bu, bırakalım veriyi sayıyı biz federasyon olarak acil hattımıza gelen vaka bildirimine gelen ben şehrime neden niye böyle bir ihtidamda bulundum diye de farklı ilerde zaman zaman telefona taciz mesajları gelmişti bu nedenle rakam vermekten korkuyoruz. Ama biz diyoruz ki Türkiye genelinde bir şiddet var, bir istismar var, bir istismar da alınan yargı kararların da bir aksaklık var. Çocuğunuz yada yeğeniniz varsa ona bugün seni kimse öptü mü? Senin sevgilin var mı? Diye saçma sapan anguman cümleleri kullanıyoruz, aslında o çocuklara kadınlığı öğretiyoruz oysaki. Dün çok güzel bir şeye rastladım bulunduğum masanın etrafında bir arkadaşımın beş yaşındaki çocuğu bana dokunmak yasak bana rehber öğretmenim anlatı dedi. Bu çok iyi bir adım bunu ona öğreten özel bir kolejin rehber öğretmeni öğretmiş. Her yerde de dokunma bölgesinin iyi bölge kötü bölge bildirmek. Rehber öğretmenlerin aile hekimlerinin bu konuda önlemlerini alabilmelerini sağlayabilmek önleme ayarını buradan alırsak daha iyi olacak. 2017 dünya ekonomik forumu raporunda 131. Sıradan ilk on sıralara yâda 50. Sıralara çıksak zaten bu konuyu bitirmiş olacağız.” Diye konuştu.

HABER: MEHMET KAMASI

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER