Turizmin Göbeğinde Bitmek Bilmeyen Restorasyon

Balıklıgöl Platosu İçerisinde bulunan ve 3 yıla aşkın bir süredir yenileme çalışmaları süren Döşeme Camii için dışardan gelen heyetin incelmelerine rağmen açılmadı. Tüm rapor ve çalışmalara rağmen caminin iş süresi 2019 yılına uzatıldı.

Turizmin Göbeğinde Bitmek Bilmeyen Restorasyon

Şanlıurfa’da Balıklıgöl Platosu içerisinde bulunan ve temelleri suyun 4 santim üzerinde yer alan Döşeme Cami bundan 3 yıl önce temellerinde kayma meydana geldiğinden dolayı ibadete kapatılmıştı.  Adeta yılan hikâyesine dönen caminin açılış tarihi 3 yıldan beridir yenileme çalışmalarından dolayı sürekli uzayıp gidiyordu. Son olarak yurt dışında gelen bir grup caminin şimdiye kadar yapılan yenileme çalışmalarında incelemelerde bulundu. 42 gün önce İtalya’dan gelen ekibinde yaptığı incelemelerin üzerinden 42 gün geçmesine rağmen cami hala tamamlanmamış kapalı durumda. Özellikle heyetin incelemeleri sırasında Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, yaptığı açıklamada, “Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden gelen bilim adamları, öğretim görevlileri ve tüm firmalara kapımız açıktır. Buraya geldikleri zaman gerekli incelemeler de ve yapılan uygulamaların ne kadar doğru olduğunu görmek konusunda herkes serbest ve herkesi de ziyarete bekliyoruz. Bu İnşaat çalışmaları açısından İnşallah biraz içerde 1-2 odada suyu kurutma mağarasının duvar güçlendirme çalışmamız var bu çalışmalar bittiği zaman 15 gün içinde biz camiyi inşallah hazır hale getireceğiz. Bizler de bu sıkıntıyı biliyoruz fakat dediğim gibi Türkiye'de suyun üstündeki yapılar da böyle bir restorasyon çalışmasının daha önce yapıldığını düşünmüyoruz, ilk defa Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burada yapılmaktadır zorluğu ve uzun süreç bundan da kaynaklanmaktadır.” Sözlerine yer verdi.

Öte yandan açılması dört gözle beklenen Döşeme Camii’nin iş bitirme süreside uzatıldı. Giriş kapısı önündeki sözleşmede yazılı olan pankart kaldırılarak yeni bir sözleşme asıldı. Bu sözleşmeye göre caminin önümüzdeki yılın sekizinci ayının son gününde açılacağıdır. Yani yeni asılan sözleşme 31.08.2019 olarak belirlendi.

Öte yandan cami ile ilgili kişilerden edindiğimiz bilgilerde heyetin incelemelerde bulunduğu ama bu incelmeler doğrultusunda işin biraz uzadığını en geç 15 gün içerisinde ibadete açacaklarını söyle. Vatandaşlar ise duruma tepki gösterdiler. Caminin ibadet açılmasının artık yılan hikâyesine döndüğünü ve her seferinde işin sürenini uzatıldığını söyledi. Yetkili kişilere tepki gösteren vatandaşlar, Urfa turizmin gözbebeği olan böylesi bir yerde bulunan tarihi bir caminin 3 yıldan fazladır tadilatta olması ve ibadete kapalı olmasının utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

‘15 Gün içeresinde ibadete açacağız’

rfanatik olarak görüştüğümüz ve caminin son durumu hakkında bilgi aldığımız kişiler ise, “Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan restorasyonlar, olası iş artışları için süre ve bedel uzatımına gidilebiliyor. Biz geçen gelen heyetin incelemeleri doğrultusunda tekrardan çalışmalara başladık, eğer Döşeme Camisinde giderseniz Kuzey duvarında duvarındaki çalışmaları göreceksiniz. Bizim programımızda herhangi bir aksama veya yanlışlık yoktur. En baştan beridir 3 kişilik bir bilim kurulu vasıtası ile yapılıyor öğretim görevlileri bunlar her ay Urfa’da toplanıyorlar ve geçen ay yapılan işin doğru olup olmadığını önümüzdeki ay ne yapılması gerektiğini karar veriyorlar. Son yapılan açıklamadan sonra yine çalışmalar devam ediyor, şuanda iki odada ve dış cephede kuzey bölümünde çalışmalara başladık. Onlar biter bitmez 15 gün içerisinde ibadete açacağız. Yani son bir iki günde kuzey duvarındaki çalışmaları göreceksiniz onlar baştan örülüyor o örme işlemi bittiyse çok fazla bir şey kalamayacak. Biz duvarı tamamladıktan sonra 15 gün içerisinde açacağız.  3-4 yıla uzamaz biz son aşamasındayız, en yakın zamanda ibadete açılacaktır.” Dediler. 

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 08:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan k
Sinan k - 8 ay Önce

Binali yıldırım denizin altından yol yapacaz dediler yaptı bizim bu cami yılan hikayesine döndü reis bu belediye başkanlarına da el at

SIRADAKİ HABER