Turizmde İlk 6 Ayda Yüzler Güldü

Yılın ilk 6 ayındaki konaklama turist verileri herkesi mutlu ederken turizmciler ise şehir ’deki otel sayısı, butik otel ve konuk evleri sayısının fazla olması halinde bu rakamların çok daha yükseklerde olacağını söylediler.

Turizmde İlk 6 Ayda Yüzler Güldü

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açıklanan istatistiklere göre, 2018'in ilk 6 ayında ilimize 455 bin 389'u yerli, 16 bin 362'si yabancı olmak üzere toplam 471 bin 751 konaklamalı turist geldi. 2018 hedefi 1 milyon turist olarak belirlemişti. Turizm işletmecileri, yılın ilk 6 ayına ilişkin rakamların umut verici olduğuna dikkat çekerek, yılsonunda Şanlıurfa'nın bu hedefe iyice yaklaşacağını umut ediyor. Şanlıurfa‘ya 2016'da 690 bin 798 turist gelmiş, bu rakam 2017'de 806 bin 365 olarak kayıtlara geçmişti. İlimizde turist rakamlarının yüzde 10'unu yabancılar oluşurken turizmciler bu konaklama sayısının beklenen bir rakam olduğunu söyleyerek önümüzdeki sonbahar döneminde gelecek turistlerle birlikte bu rakamın 1 milyonu bulacağını söylediler.

Öte yandan konaklama sayısının beklenen rakamlarda olduğunu söyleyen Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, ama bu rakamların daha da üst seviyelere taşınabileceğini bunun içinde konaklama alanında gereken alt yapının sağlanmasından geçeğidir dedi. Bu alt yapıların sağlanabilmesi içinde Şanlıurfa turizminin en az 8 aya çıkarılması gerektiğini gelen turistlerin en az 8 ay gibi bir süre boyunca Şanlıurfa’da ziyaretlerde bulunabilmesinden geçer dedi.

Çoban bu alanda Belediyeler ve Şanlıurfa Valiliği iş birliği ile Turizm A.Ş’nin kurulacağını bu kurulacak şirket ile Şanlıurfa turizminin çok daha iyi noktalara geleceğini söyledi.

‘Turistlerin yüzde 95’i yerli’

ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, “Şanlıurfa’ya gelen turist sayısı beklenen bir sayıydı. 2018 yılı turizm hedefimiz 1 milyon kişidir demiştik şuanda açıklanan ilk 6 ayda açıklanan turist sayısı hedefimizdeki 1 milyon turisti gerçekleşmekte. 6 ayda Şanlıurfa’ya gelen turist sayısı 475 bin civarında yerli ve yabancı turist sayısı. %95’i yerli turist %5’ise yabancı turisttir.” dedi.

‘Yatak kapasitesi arttıkça turist sayısı artacak’

“Bide şu var Urfa’daki otel yatırımları daha fazla olursa yatak kapasitesi artarsa bu sayımız daha da yükseklere çıkabilir.” Diyen Müslüm Çoban, “Çünkü turizmin en yoğun olduğu aylar Nisan ve Mayıs döneminde Urfa’daki otellerde yer yoktu artı bide şuanda bile ikinci sezon olan turist sezonu sonbaharda eylül ekim ayında yine otellerimiz %95 doluluk oranına ulaştı. Bu bakımda açıklanan rakam güzel. Belirlenen Şanlıurfa’nın 2017 yılında istatistik rakamı 800 bindi konaklama, geceleme sayısı 800 bindi bu yıl ise hedef 1 milyondu hedef 1 milyon olmasına rağmen turizm sezonun il yarısı olmasına rağmen 475 bin civarında turist gelmiştir ve önümüzdeki sezonda sonbahar sezonun da 1 milyonu çok rahatlıkla bulacağını umut ediyoruz buda Urfa için iyi olacaktır. Ve Urfa’da otel sayısı artıkça yatak kapasitesi artıkça turist sayısı da artacaktır bu bakımda bu veriler ışığında özelikle turizm yatırımcıları bunu göz önüne almalı ve oteller yatırım yapsınlar diyorum zarar etmezler aksi halde kar ederler.” Diye konuştu.

‘Turistler yer bulamadığında başka şehirlerde konaklıyor’

“Özelikle Nisan ayında Urfa otellerinde yer bulamadıkları için diğer şehirlere Mardin’e, Diyarbakır’a vb. şehirlere gittiler yer bulamadıkları için Urfa’ya gelip yer bulamadıkları için başka şehirlere gittiler.” cümlesini kuran Çoban, “Özelikle dün bir acente aradılar özelikle Urfa ve Mardin de yer bulamadıkları için grupları şuanda Batman da grubunu geri çekecekler yer bulamadıkları için bunun da nedeni otellerin az olması ister istemez turistleri diğer şehirlere yöneltiyor.” Şeklinde konuştu.

‘Turizm yatırımcıları otel yapsınlar’

“Dün yine mesela yine Karacadağ kalkınma ajansları turizm ile ilgili toplantı vardı Şanlıurfa’daki otellerdeki yatak kapasitelerinin yükselmesi yeni oteller açılma konusunda görüştük bunları dille getirdik. Ama şu var özelikle Şanlıurfa Turizmi A.Ş kuruldu yakın zamanda da Belediyeler, Valilik, Şoförler Odası ve yetkili paydaşlar ile şirkettin ortaklığı yapılacak. Şanlıurfa’da eski elli sekiz meydanı dediğimiz şimdi yıldız meydanı altındaki tarihi alanda butik otel açılmasını düşünüyoruz ve çalışmalar hızla devam ediyor. Yatırımcılar şundan biraz çekiniyorlar; otel açtığımız zaman Urfa’nın otel sezonu 5 aylık biz ümit ediyoruz bunu 6-7 aya çıkarabilirsek o zaman oteller için cazip bir alan olacak. Turizm yatırımcıları otel yapsınlar diyoruz. Göpeklitepe’nin de Dünya UNESCO Asıl listeye girmesi ile Temmuz da Ağustos da havaların sıcak olmasına rağmen gruplar geliyorlar.” Şeklinde konuştu.

‘Yatak kapasitesi fazla olursa turist sayısı 2 milyonu da bulabilir’

Şanlıurfa’daki toplam Kültür Turizm Bakanlığın belgeli belirlediği işletmeler sonra resmi kurumların Öğretmen evleri, polis evleri dâhil 6 bin yatak Kapasitesi var yani Şanlıurfa merkez ve ilçeler 6 bine yakın yatak kapasitesiyle şuanda ilk 6 aylık verilerimiz orta da 475 bin civarında turist gelirimiz var. Ve şu da var Ocak Şubat ve Mart ayı da var ölü sezon dediğimiz onlarda var tabi ki şöylede şöyleyim Nisan Mayıs en yoğun dönemimiz mesela bu kapasitemiz 6 bin değil de 10 bin olursa yatak kapasitemiz yıllık hedefimiz 1.5 milyon ya da 2 milyona ulaşabilir. Özelikle ölü sezon dediğimiz aylarda da Şanlıurfa’da da turizm hareketliği olursa 2 milyonu çok rahatlıkla buluruz. Turistleri bu Urfa’ya getirmek için mesela Urfa yazın çok sıcak turistleri Halfeti Birecik’e Bozova ya da belediyelerin bu yerlerle ilgili çalışma yaparsa daha iyi olur. Mesela turun yanına da gastronomi de olursa hem tur hem de ihtiyaçlarını karşılarlar” diyerek sözüne son verdi

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER