Turgut Özal Lisesinde TÜBİTAK Coşkusu Yaşandı

Turgut Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı kapsamında öğrencilerin gerçekleştirdiği 21 proje sergilendi. Yoğun ilgi gören sergideki projeler katılımcılardan tam not aldı.

Turgut Özal Lisesinde TÜBİTAK Coşkusu Yaşandı

Öğrencilerin araştırma, keşfetme, yaratıcılıklarını kullanarak yeni ürünler ve tasarımlar ortaya koyabilmesini amaçlayan projeler kapsamında Turgut Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 100’den fazla öğrencinin katılımı ve 20 öğretmenin rehberliğiyle hazırlanan 21 proje davetlilere tanıtıldı. Yoğun ilgi gören sergide öğrenciler projenin başlama aşamasından son haline kadar geçen süreci ve elde ettikleri sonuçları davetlilere anlattı.

Lisede bulunan Adalet, Bilişim Teknolojileri, Gazetecilik, Muhasebe ve Finansman alanında eğitim gören öğrenciler, öğretmenlerinin rehberliğiyle yine kendi alanlarında projeler üretti. Kültür dersi öğretmenleri ise kendi dersleriyle ilgili, öğrencilerin kişisel ve eğitsel yönlerini geliştirecek, yeteneklerini keşfetmelerini sağlayacak projeler hayata geçirdi.

Araştırma ve tasarım olmak üzere 2 türde hazırlanan proje çalışmalarında; öğrencilerde teknolojiyi kullanma, grupla çalışabilme, hayatı kolaylaştıracak yöntemler bulabilme, bir konuyu daha iyi öğrenebilmek için görsel tasarımlar oluşturabilme gibi önemli yeterlilikler kazandırmak hedeflendi.

Sergide; yenilenebilir enerjiyle eski bilgisayar parçalarını faydalı hale getirme, akıllı otopark sistemi, İngilizce kelime öğrencinin kolaylaştırılması, duruşma salonlarındaki düzen, manyetizma, teknoloji bağımlılığını avantaja dönüştürme, mesleki beklentiler, yerel medyanın dijitalleşme süreci ve gündem takibi, finansal okuryazarlık gibi projeler sunuldu.

Projelerde aktif görev alan öğrenciler, yeni bir şey üretmenin ya da merak edilen bir şeyi araştırmanın çok heyecan verici olduğunu, buna benzer projeleri yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Sergiyi ziyaret edenler ise, projelerin çok dikkat çekici olduğunu ve çok beğendiklerini dile getirerek öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER