Tüketimi Her Geçen Gün Artıyor

Türkiye'nin kendine özgü mutfaklarından birine sahip kentin hemen hemen her köşe başında ciğer salonuna rastlamak mümkün. Sağlıklı ve iyi beslenmiş bir hayvanın ciğerinin, hem mineral hem de A vitamini açısından insan vücuduna yararlı olduğunu belirtildi.

Tüketimi Her Geçen Gün Artıyor
Şanlıurfa'da etin bol olduğu kurban bayramında vatandaşlar yine de ciğerden vaz geçmedi. Urfa'nın en önemli lezzetleri arasında yer alan ciğer kebabı, Kurban sonrası bile tüketiminin azalmadığı belirtildi. Kendine özgü yemek kültürü nedeniyle farklı damak tadı arayanların uğrak yeri ciğerciler oluyor.
Şanlıurfa'da ciğer yemek bir gelenektir vatandaşlar aileleri ve arkadaşları ile gelip ocak başında sıcak ciğer kebabı yediğini belirten ciğerci esnafı, Ciğerin dürümü 16, porsiyonu ile 25 liradan satılıyor. İştah açıcı olan ciğer kebabı dürüm halinde; isot, soğan, maydanoz ve ayranla birlikte servis edildiğini belirtiler.
Ciğerin vücuda çeşitli faydalar sağladığını söyleyen uzmanlar da ciğer kebabının vücuttaki kimyasal bileşenleri, zehirleri etkisiz hale getirdiğini söyleyerek, bu vesileyle vücudun zinde kaldığını söylüyor. Vücudun o anki ihtiyacını karşılamakta olan ciğer, bu anlamda zararlı maddeleri vücuttan atarak, vücudun sağla kalmasına vesile oluyor. Ciğerin içerisinde, oldukça faydalı mineral ve vitaminlerin bulunduğunu belirten uzmanlar, bu vitaminler sayesinde enerji toplayarak, zinde kaldığını belirtti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER