Tugay Yerine Talibiz, Orası Yeşil Alan Olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Biz Tugay’ın yerine talibiz, Er ya da geç Tugay’ın yerini de çözeceğiz ve burası yeşil alan olacak” dedi.

Tugay Yerine Talibiz, Orası Yeşil Alan Olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi yaptığı çalışmaların yanı sıra yapacağı çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Özellikle yaptığı çalışmalardan başlayan Nihat Çiftçi, Urfa’da en fazla merak edilen ve vatandaşların kafalarında soru işaretlerine neden olan TUGAY’ın yeri ile ilgili net konuştu. Kendilerini alana talip olduğunu ve görüşmeler halinde olduklarını Tugay’ın yerinin yeşil alan olacağının müjdesini verdi. Başkan Çiftçi, devam eden projeler hakkında da konuştu, Karakoyun deresine su bırakma projelerinin de devam ettiğin söyleyerek buraya daha önceden suyun bırakılmış olması gerektiğimin ama yapılmadığını ve bunu faaliyete geçirmek için her türlü çalışmayı yaptıklarını söyledi.

‘Tugay’ın yerine talibiz, orası yeşil alan olacak

“TOKİ’ye verme noktasında doğruluğu var ama eksik bilgi var.” Diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Biz Tugay’ın yerine talibiz. Er ya da geç Tugay’ın yerini de çözeceğiz, kararlıyız. Ben milli savunma bakanımız, müsteşar, genel müdür ile görüştüm. Tüm komutanlar ile de görüştüm. Biz burayı yaparız ben bu sözleşmenin altına imzayı atarım. Ve yeni Tugay ile ilgili de yer planlıyorum. Şu an çalışmayı başlatmış durumdayım, çünkü Şanlıurfa için önemli. Bir botanik bahçe, bir sosyal alan, yeşil alan olmalı. GAP Vadisi de, şehir ormanı da bunu gösteriyor. İnsanın bakış açısını gösterir. Buraları en iyi şekilde yeşil alan olarak değerlendirmeye çalışıyoruz. Hastanenin altında en girilmeyecek olan yere girmişiz yarıyoruz, düzeltiyoruz, duvarlar yapıyoruz. Yeşil alanı artırabilmek için, değerlendirmek için. Kesinlikle burası yeşil alan olacak. TOKİ’den destek istediğimiz doğru. GAP Vadisi’nde bir eğitim kampüsü yapıldı, eğitim denince insan duruyor. Orada da 400 dönümlük bir alanda TOKİ’ye bir eğitim kampüsü yapma projesi var. Geniş bir alan 4 bin 300 dönüm, böyle bir parka bakmak, bakımını yapmak,  kolay değil. Bunun 400’ü de eğitim olması şehre bir katkıdır. Biz eğitim ile bir yere gelebiliriz. Eğitim kampüsü tamamlandı, yanına şehir hastanesi, yanında 1 milyon 800 GAP Vadisi, arkasında 1 milyon 800 şehir ormanı, toplam da 3.5 milyon metrekarelik bir alan ortaya çıkıyor. Eğitim kampüsü, şehir hastanesi, bilim merkezi hepsi birbirini tamamlıyor. Şehre bir vizyon geliyor. Eğitim kampüsü olur dedim, sözleşme yapma noktasına geldik, tüm uzlaşmalar sağlandı. Yeni yeni planlanmaya başlandı. Tugayı yapacağız, ona kaynak bulacağız. Cumhurbaşkanımızın evet, yeni millet bahçesi projesi müthiş. Ben zaten içten bunu gerçekleştiriyordum. Karaköprü’de millet bahçesi dediğimiz bir mesire alanı yaptık. Yenice’de 110 dönümlük müthiş bir mesire alanı yaptık. Osmanlı parkta 420 dönüm. Ben bunlara şehir parkları dedim, Cumhurbaşkanımız millet bahçesi diyor, müthiş bir şey. Çünkü şehirler bu beton ile yaşayamaz. Bulabildiğimiz her alanı yeşil alan yapacağız.” Dedi.

‘Yeşil alanın şehre nasıl bir nefes verdiğine önem verdim’

“Kısmet olursa önümüzde ki dönem ben bitiririm. Hızlı hareket ettiğim herkes tarafından biliniyor. Olmayacak bir şey değil, olur. Millet bir GAP Vadisini görsün, şehir ormanını görsün yeşil alanın şehre nasıl bir nefes verdiğine önem verdim. Proje hazır, o yapılıyor artık millete mal olacak. İkisi de şehrin ortasın da kalacak. Hepimiz gelip geçiciyiz, vefat ettiğimiz de bu projeler kalacak. Bunu tüm ilçelerde yapmaya çalışıyorum. Dün Hilvan’da idim, 40 dönüm alan aldım, park yapıyorum şehrin göbeğine. Viranşehir’de alıyorum orada da yapıyorum. Kamuya ait olan yeri bedeli ile alıyorum, şehrin merkezinde kaldığı için merkeze parkı indirtiyorum” dedi.

‘Karakoyun deresine su bırakmamız için çalışmalarımız var’

“Karakoyun deresine su bırakmamız için çalışmalarımız var. Daha önce de su bırakılacak denilmiş ama bu bir çözüme kavuşturulmamış. Orayı çok güzel yönetmemiz lazım. Derede su hareketliliği yaparak, elimizdeki debiyi kullanacağız. Karakoyu’nun yanında kamulaştırmalara başladık. Karakoyun köprülü kavşağı bitirmemiz lazım. Süleymaniye mahallesini, Karakoyun, Akşemsettin ve Hızmalı mahallelerini rahatlatmamız lazım. Buraları trafik olarak rahatlatmamız lazım. Sonra çelik köprülerle OSB'ye su götürüyoruz. O projeyi ŞUSKİ Genel Müdürlüğümüz yapıyor. 8 kilometrelik bir çelik hat ve büyük bir debi oluşturuyoruz. Proje bitsin, sonra DSİ ile bir protokol yapacağız. İki yıldır bu proje için çalışıyoruz, artık bu projenin temeli var.” Diye konuştu.

‘Raylı sistemin çalışmaları, yıkımlar bitti tahliyeler başladı’

“Duraklar yapılıyor, iskeletleri kurulmaya başlandı. Aktarma istasyonu şeklinde kontrollü geçişler ile durağa 50 kişi geçtiğinde, 50 kişi aynı anda trambüs aracına binebilecek ve inebilecek. Öyle bir sistem kuruyoruz, sistem devreye girecek. Tramvay dediğimiz raylı sistemi çalışıyoruz. Yaylı sistemin Karaköprü yönün de olan yollar gerek köprülü kavşaklar gerek yol genişletme buna göre hazırlanıyor. Eyyübiye’ye doğru Akçakale yolu genişletiliyor. Bunlar raylı sistemin çalışmaları, yıkımlar bitti tahliyeler başladı. Diğer etabımız üniversite, merkez dediğimiz aktarma istasyonları ile bu noktaları birleştireceğiz. Birinci etabımız trambüs, 1-2 ay içerisinde hizmete koyuyoruz. Yol daralmayacak, aksine tarihi alana giren 37 araç çıkacak 9 makine ile çözülecek. En yoğun olan hattımız 63 numaralı olan, her gün 35 bin yolcu taşıyor. Trafiği rahatlatacağız. Rahat, konforlu, 300-350 kişi aynı anda makineye binebilecek. Yılsonunda 2 köprülü kavşak bitecek. Şanlıurfa bazı şeylere geç kaldığı için vatandaş hemen bitmesini istiyor. Bugüne kadar herkesin konuştuğu adım atamadığı projelere biz adım atıyoruz. Büyükşehir’e yakışır bir sistem göreceksiniz.” Diye konuştu.  

‘Şanlıurfaspor’u profesyonel ekiplere bırakmalıyız’

“Şanlıurfaspor ile ilgili düşündüğüm konu, şehrin takımı olmalı, profesyonel ekiplere bırakılmalı. İş adamlarını, TSO’na kayıtlı olan tüm şirketlerimizi, beden eğitimi öğretmenlerimizi, esnaf ve sanatkarlar grubumuzu delege olarak kendi içinde kapsamalı. Şanlıurfa tamamen Şanlıurfaspor’a sahip çıkmalı. Şanlıurfaspor’u alt yapı olarak besleyebilecek takımlar oluşmalı. Direk Şanlıurfapor’da oynamayan futbolcular için Karaköprü Belediye sporu oluşturduk. Şu an 3. ligde mücadele veriyor. Büyükşehir bölgesel amatör lige, bal ligine yükseldi. Burada ki gençlerimizi gidemedikleri noktaya götürmeye çalıştım. Sporda sadece futbol değil, güreş, judo, tekvando, tenis, yüzme, bilek güreşinde Türkiye derecelerini aldık. Demek ki Şanlıurfalılara güvenince sonuç geliyor.

Bu yapılandırmaya doğru destek vermeye çalışıyoruz. Sadece kamu ve kuruluşları üzerinde kalan bir Şanlıurfaspor bir yere ilerleyemez. Şehrin takımı olacak, profesyonel yöneticileri olacak. En iyiler orda olacak ve Şanlıurfa’nın tamamının güven duyduğu bir kulüp harekete geçecek. Ben şehrin takımlarını ayrıştıramam. Şanlıurfaspor bizim üst kimliğimiz. Birbirini tamamlayabilecek şekilde ve noktanın en sonunda Şanlıurfaspor var.” İfadelerini kullandı.

‘Şanlıurfa’yı birincisi Tarım ikincisi Turizm ayakta tutacak’

“Turizm Şanlıurfa’nın bir gerçeği. Bu Şanlıurfa’yı ayakta tutacak ikinci konudur, birinci tarımdır. Ekonomisini canlandıran ikinci konu da turizmdir. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak biz hiçbir zaman turizmden kopmadık. Bu şehir turizmden kazançlı çıkarsa iş bulacak, aş bulacak, işletmeleri ayakta kalacak. Şehrin tanıtımına büyük katkılar olacak, canlılık olacak, buraya gelen turistler şehre dokunacak ve Şanlıurfa’nın tanıtımı sınırlar ötesine gidecek. Dolayısıyla biz yeni mekânlar inşa etmeye çalıştık. İnanç merkezleri, tabiat alanları, kültürel varlıklar ve arkeolojik varlıklar ile zengin bir şehir. Kızılkoyun ile başladık, kale eteği, köprüleri iyileştirmeye başladık, sokaklarımızı iyileştirdik, kültür ve sanat sokağını açtık, yeni kültü evlerini restore ettik. Çarmelik Hanı gibi yeni hanlar inşa ettik. Artık tüm misafirleri Çarmelik Hanı’nda ağırlayacağım. Ve destinasyonlar başladı, Göbeklitepe projesini yürüttük. Turizm tanıtım şirketini kurduk. Tüm ilçe belediyelerimiz buna kayıtlı. Turizmi bizim doğru bir bakış açısıyla götürmemiz gerekiyor. Harran en küçük ilçemiz ama en turistik ilçemiz, terminal yapıyoruz, kültür merkezini bitirmek üzereyiz. Sayı olarak 2017’de 813 bin turist aldı Şanlıurfa. Bu turizm sayısının 1 milyonu aşacağını rahatlıkla görebiliyorum. Bölgede bu kadar hızlı turist çeken başka bir bölge yok. Tarihimizi, mutfağımızı, sanatımızı, müziğimizi, kültürümüzü ön plana çıkarabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.  

“Topçumeydan Hanı’nı bir kütüphane-cafe şekline dönüştüreceğiz. Millet Hanı’nı Şanlıurfa turizmine kazandırmaya çalışıyoruz. Eski ŞANMED Hastanesi hizmet binamızı yıkacağız. Kızılay Meydanını ortaya çıkaracağız. Kızılay’ın yanında ki yeri restorasyonu tamamlayacağız meydanla birlikte arkada da yine bir han var. O tarihi, turistik hanımızı da ortaya çıkaracağız. Haşimiye Meydanı çok önemli, Gümrük Hanı Şanlıurfa’nın turistik olarak kalbi olan bir yer. O kadar içine kapanmış ki dışardan görkemi görülmüyor, nefes aldıracağız. Mevlevihane Hanı’nı bizim ortaya çıkarmamız lazım. Çok zengin bir il Şanlıurfa, adım adım birlikte çözerek gideceğiz.” Diyerek sözlerine son verdi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
admin
admin - 1 yıl Önce

11 NİSAN STADYUMU VE ESKİ VİLAYET YANİ ŞİMDİKİ İSMİYLE RABİA MEYDANI GİBİ Mİ YEŞİL ALAN YAPACAKSINIZ

misafir
misafir - 1 yıl Önce

şehrin değişik noktalarında bay ve bayan wc yapılsa gece 12 ye dek açık kalsa turizm şehri urfa için gerekli diye düşünüyorum

Ferhat
Ferhat - 1 yıl Önce

Hayvanat bahçesi ve park alanları olsun . İçind e lokanta cafe vs olmasın . Cumhuriyet par ki zaten bitik durumda

400 dönüm şimdiden gitti
400 dönüm şimdiden gitti - 1 yıl Önce

Şimdiden tugayın yüzde 10'u gittiyse söyleyecek bişey bulamıyorum...y.y

MURAT demir
MURAT demir - 11 ay Önce

Ey.başkab.urfa hizmet yuktur niye tirabus. Ne.olsu.para.neyapdünız.devlet.parası.hizmet.yapmiyurusyb.bu.hesap.verceksin.bebi.çileden.çikardıniz

SIRADAKİ HABER