Trambüs Başka Bahara Kaldı!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında yapılması planlanan trambüs projesi yılan hikâyesine döndü. Projeyle ilgili yapılan son açıklamalarda trambüs seferlerinin başlaması bekleniyordu. Ancak Şanlıurfa’da trambüsten herhangi bir eser yok. Projenin yanlışlarını anlatan Şanlıurfa Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Mehmet Selim Acar, “bir bu tür büyük kaynak gerektiren ulaşım yatırımlarının bir ulaşım mastır planı dahilinde yapılması gerekiyor” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımın rahatlatılması için en önemli projelerinden biri olan trambüs, 2017 yılında yapımına başlanacaktı. İhalenin Haziran 2017'de başlaması gerekiyor, Haziran 2018'de bitmesi planlanıyordu. Ancak trambüs projesinin bitirilmesi planlanan tarihin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen halen bitirilmedi. Projenin tamamlanması şimdi de yerel seçimler sonrasına atıldı.

“Biz bu trambüs projesine başından beri karşı çıktık”

Projeye başından beri karşı çıktıklarını söyleyen Şanlıurfa Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Mehmet Selim Acar, “Biz bu trambüs projesine başından beri karşı çıktık. Teknik olarak incelemelerimiz olsun, günümüz ulaşım konektörünün getirdiği ulaşım araçlarını incelediğimizde bu teknolojinin geri bir teknoloji olduğu, Sovyetlerde, Sibirya’da ilk kullanılan bir teknoloji. Sebebi de Sibirya’da mazot donuyor, akaryakıt donuyor. Ulaşım aksamasın diye otobüsler elektrik tellerden alarak o şekilde bir çözüm bulmuşlar. Bunu 1977 senesine kadar İstanbul, 1986 senesine kadar da İzmir kullanmış. 30 sene sonra Amerika’yı yeniden keşfetmek durumunda kalıyoruz. Açık söylüyorum. Günümüzün ulaşım aracı değildir. Bunu Türkiye’de üreten firma bize ve Malatya’ya satıyor. Ki bize de sattı mı satmadı mı? Durumu da meçhul bir durum. Aynı firma geçen sanayi bakanımız tanıtımını yaptı. 400 km menzilli elektrikli otobüs yapıyor. Siz gidip bu firmadan elektrikli otobüs talep ettiğinizde size 2 sene sonrasına randevu veriyor. Bu firma bütün araçlarını Avrupa’ya ithal ederken sadece trambüsü de aslında şunu da düzeltmekte fayda var. Aslında sistemin adı Troleybüstür. Trambüs kullanılan otobüsün adıdır. Bu troylebüs sistemini de bize Urfa’nın en dar en tarihi alanlarında millet bu tür alanlarda elektrik tellerini bile yerin altına gömerken biz kendi elimizle bütün şehri boydan boya elektrik telleriyle donatıyoruz. Görüntü kirliliği mi dersiniz, heba olan milyonları mı dersiniz? Nerden bakarsanız tutarsızlık” dedi.

“Trambüs gelse Urfa trafiğinin intiharı olur”

Projenin sürekli ertelendiğini söyleyen Acar, “Biz bunu 2017 Nisan’daki basın açıklamalarımızda da halkımıza duyurmuştuk. Şu anda da yine söylüyoruz. Troylebüs gelmez. Gelse de Urfa trafiğinin intiharı olur. Gelseydi de bu 4. Kez teyit edilişi. Haziranda olacaktı olmadı, Eylül, Ekim’e attılar olmadı, Kasım’a attılar olmadı. Şubat’a attılar olmadı. Velhasıl bunu seçim sonrasına attılar ki seçimlerdeki olumsuz etkilerini bertaraf edebilsinler. Şu anda yapılması geri dönüşü varsa yapılması yoksa da bunu tarihi alanda değil de kullanacaksak madem paramız gitmesin diye bunu üniversite yolunda döşeyip o şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bu şekilde de kaynaklarımızın israfından da kurtuluruz. Çünkü Şanlıurfa kaynakları kısıtlı memleketimiz. Bu kaynakları kullanırken biri bin düşünüp yapmamız gerekiyor. Sadece günü önümüzdeki seçimi değil kentin 20 sene sonraki projeksiyonlarını hareket etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Ulaşım mastır planı olması gerektiğini söyleyen Şanlıurfa Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Mehmet Selim Acar, “Harcanan paralarla bir bu tür büyük kaynak gerektiren ulaşım yatırımlarının bir ulaşım mastır planı dahilinde yapılması gerekiyor. Ulaşım mastır planı kentin bütün alanını tarayıp orada ne kadar insanın yaşadığını saptayıp bu insanların hareketlerini tespit edip şimdi değil 30 sene sonrasında çıkabilecek problemleri de tespit edip ortaya koyan bir plan. Bizim ulaşım mastır planımız yok. Ne kadar ulaşım daire başkanımız ulaşım mastır planı dahilinde olan trambüs projesi dese de bunu halkımıza arz etmemizde fayda buluyorum. Şanlıurfa’nın ulaşım mastır planı yok. Ben bunu Celalettin Güvenç zamanından beri defalarca söylememize rağmen yapılmadı. Nihat başkanın ilk zamanlarında ihtiyacımız yok dedi, şimdi yapıyoruz diyor. Yani bu tür yatırımlar, ulaşım mastır planı dahilinde yapılmadığı sürece yarın bu yatırımın düşük yapma ihtimali vardır. Havada kalma ihtimali vardır” şeklinde konuştu.

“ Hamala ihtiyacımız yok, projelerle gelen yöneticilere ihtiyacımız var”

Belediye başkan adaylarını da eleştiren Acar, “En ivedi şekilde bütüncül planlarımızın yapılarak ulaşım mastır planı dahilinde bu tür yatırımların yapılması lazım. Ben şimdi havaray desem dahi bu ulaşım mastır planı dahilinde değilse bu havada kalacaktır. Ne kadar teknik eleman da olsak bir lüksümüz yok. Bizim teknik eleman olarak bu kadar lüksümüz yokken bu tür yatırımların alalece seçime yetiştirip yetiştirilmeyip yaptım oldu mantığıyla yapılmasının da bir mantığı yok. Önümüzde seçimler var. Gözlemliyoruz, maalesef hangi partiden olursa olsun hiçbir adayımızın projesi yok. Bu bizi gerçekten kaygılandırıyor. Bir adayımız çıktı dedi ki, ‘ben bu kentin hamalı olmaya geliyorum’ dedi. Diğeri çıktı dedi ki, ‘hizmetkârı olmaya geliyorum.’ Bunu açık ve teknik eleman olarak söylüyorum. Ben seçmen olarak da söylüyorum. Bizim hamala, hizmetçiye ihtiyacımız yok. Bizim bu kenti ileriye taşıyacak, sorunlarını çözecek, projelerle gelen yöneticilere ihtiyacımız var” sözlerini kullandı.

Haber: Mehmet KAMASI

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 18:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kutay
Kutay - 9 ay Önce

Sizin yapacaginiz isinn ta ...

bi şey çıkmaz
bi şey çıkmaz - 9 ay Önce

Şehir hastanesinin temelleride atılmış tı oysa 5 yıl önce hemde c.baskani tarafindan.mahmut kaçar da ha yapıldı ha yapılıyor dedi dedi en son kendi bile gitti ama hastane gelmedi.

ali osman
ali osman - 9 ay Önce

uzmanları dinlemek lazım urfaya yazık etmeyin yetkililer gelişmiş heryerde metro varken neden bizde troybüs

Takipci
Takipci - 9 ay Önce

Urfa ise Normal;

Kelleoglu
Kelleoglu - 9 ay Önce

Üstü kapalı otobüs duraklarını zordan yaptılar...

Yav he he
Yav he he - 9 ay Önce

Sormazlar mi adama madem geri teknoloji nasl oluyor da iki yil sonrasına sipariş günü veriliyor??
Bu bilgileri kimden almış acaba beyefendi?
Avrupann her ulkesinde kullanılan bir Sistem
Gecikmeler elestrilmeli fakat sehrimizin değerleri hepten ötekileştirilip habe edilmemeli
Saygılar

Mete Karayel
Mete Karayel - 9 ay Önce

trafiği rahatlatacaktı

Mehmet
Mehmet - 9 ay Önce

Fatma Şahin i büyükşehire başkan yapsak herşey çözülür...

SIRADAKİ HABER