Tırnaklı Ekmek Neden Hemen Kuruyor!

Şanlıurfa’nın tırnaklı ekmeği gün geçtikçe kalitesini yitiriyor. Gittikçe gramajı düşen ve incelen ekmeklerden tat alamadıkları ifade eden vatandaşlar fırınlarından denetlenmesini istiyor.

Tırnaklı Ekmek Neden Hemen Kuruyor!

Şanlıurfa mutfağının önemli unsurlarından biri olan tırnaklı ekmeğin tadı kaçmaya başladı. Şanlıurfa’nın her öğününde yenilen ve vazgeçilmez olan tırnaklı ekmeği geçen yıl tescillenerek patent almıştı. Fakat Şanlıurfa mutfağının önemli lezzetlerinden olan tırnaklı ekmeğin kalitesi gittikçe düşmeye başladı. Urfa’nın her yerinde olan ekmek fırınlarından alınan ekmekler eve getirilene kadar taş gibi oluyor.

    Fiyatı artarken kalitesi düşen ekmekten tat alamayan vatandaşlar kaliteli ekmek yemek için fiyatın yükselmesine razı. Son olarak tırnaklı ekmek fiyatı 90 kuruştan 1 Liraya çıkarılırken yine 160 gramlık açık ekmek fiyatı ise yine 90 kuruştan 1 liraya çıkarılmıştı. 250 gramlık somun ekmeğin fiyatı ise 1 liradan satılmaya devam ediliyor.

    Şanlıurfa'da üretilen ekmeğin kaliteli olmadığını ifade eden vatandaşlar, ekmekteki eski lezzeti bulamadıklarını açıkladılar. Son yıllarda ekmekte kalite ve lezzetin düşük olmasından herkes yakınarak, geçmişteki ekmeği özlüyorlar. İnsanların temel ihtiyaç maddelerinden ekmek, yemeklerin olmazsa olmazı arasında yer alıyor. Ekmek gramajlarının düşük olduğu için çabucak kurumasına vatandaşlar tepki göstererek bir an önce kaliteli ekmek yemek istediklerini söylediler.

Dünyada mutfağıyla ön plana çıkan Şanlıurfa’da mutfağın temelini ise tırnaklı ve açık ekmek oluşturuyor. Ancak mutfağın temel yapısını oluşturan meşhur tırnaklı ekmek son zamanlarda kalitesini iyice yitirdi. Fırından alınan ekmek eve varmadan önce taş gibi kesiliyor. Vatandaşlar, kalitesini yitiren ekmekle ilgili yetkili kurumların gerekli çalışmaları yapmasını beklediklerini söyledi.

Şanlıurfa’nın Siverek gibi ilçelerinde ekmeğin kalitesi vatandaşları memnun ederken, kent merkezinde ekmeğin kalitesiz oluşu vatandaşların tepkisine neden oldu. Sosyal medyada onlarca vatandaş duruma tepki göstererek yetkililerin harekete geçmesini söyledi.

    Kalitesi gün geçtikçe düşen tırnaklı ekmeğe en çok şikâyet ise çok çabuk kurumasından dolayı geliyor. Ekmeğin çok çabuk kuruduğunu söyleyen vatandaşlar, “Ekmeği fırından alıp eve götürene kadar tahta gibi sertleşiyor. Ekmeğin kalitesi bu kadar düşürülmez. Bu insanların beslenmesinde temel gıdadır. Temel gıdada kalitesiz olursa biz vatandaş olarak ne yiyelim. Zaten diğer ürünler hep sağlıksız şekilde üretiliyor.” dedi.

Haber: Mustafa BAYAR

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Neşet VURAL
Neşet VURAL - 2 hafta Önce

ilçe fırınlarının ekmeği daha kaliteli

hakan as
hakan as - 2 hafta Önce

ekmek olmazsa urfa lıların kafa duruyor çok önemli bir mesele hemen el atılmadı :)

Mesut
Mesut - 2 hafta Önce

Urfa antep aynı ekmek urfanınki kuruyor antenin öyle değil.siverek diyarbakır ikiside güzel urfalılar yavan yer bizim ekmeği hatta adına siverek pastası diyorlar

Urfali
Urfali - 2 hafta Önce

Frinlar ne zaman dogal gaz olacak .. daha temiz ve hijenik olur..

İSA GÜNEŞ
İSA GÜNEŞ - 2 hafta Önce

Ekmeğimizin çabuk kurumaması için, kaliteli un kullanılacak, gramajı artacak ve çam tahtası yerine meşe veya diğer odunla pişmesi lazım. Urfada gramaj küçük, ekmek ince açılıyor, çam tahtası ile çabucak pişiyor. sonra da tahta gibi oluyor.

SIRADAKİ HABER